Ceny ropy by v nasledujúcich šiestich až ôsmich rokoch mali byť až ta ovplyvnené, že prepadnú až na 10 dolárov za barel, pretože palivá s alternatívnymi zdrojmi energie aj naďalej priťahujú stále viac a viac investorov. S týmto vyjadrením prišiel v rozhovore Chris Watling, krorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Longview Economics.
Pri pohľade do roku 2018 spoločnosť Watling uznala, že kľúčovým katalyzátorom trhu s ropou by mala byť s najväčšou pravdepodobnosťou počiatočná verejná ponuka akcií (IPO) spoločnosti Saudi Aramco, ktorá sa uskutoční v druhej polovici budúceho roka. A ak bol požiadaný o odhady toho, ako bude vyzerať začiatok pôsobenia saudskej ropnej skupiny Saudskej Arábie na medzinárodnom trhu s akciami, odpovedal: “No, myslím, že potrebujú sa dostať na trh čo najskôr, teda predtým než cena ropy dosiahne 10 dolárov (za barel).”
Zatiaľ čo Watling vysvetlil, že v najbližších týždňoch alebo mesiacoch neočakáva taký intenzívny pokles cien ropy, tvrdil, že v dlhodobom horizonte “je naozaj dôležité čo sa stane s elektrickými vozidlami,” vzhľadom na to, že približne 70 percent ropy sa používa práve v preprave.
“Nezabudneme na to, že pred 120 rokmi svet nebol postavený na rope,“ … „Ropa vždy nepoháňala globálnu ekonomiku,“ … „Z počiatku sa jednalo o alternatívnu energiu niektorých iných foriem, ale vieme, že v histórií sa veľa vecí mení.”
Generálny riaditeľ spoločnosti Longview Economics predpovedal, že cena ropy v nasledujúcich šiestich až ôsmich rokoch nakoniec klesne na 10 dolárov za barel.
Optimistická rovnováha OPECu na trhu s ropou
Na konci minulého týždňa Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) uviedla, že globálny výhľad na ropné trhy pre rok 2018 by mohol poskytnúť tlmiaci účinok, v nádeje na vyššie ceny. Vo svojej pozorne sledovanej správe IEA uviedla, že globálne zásoby sa zvyšujú, rastúca produkcia mimo OPEC a statický dopyt po rope by mohli mať negatívny vplyv na cenu ropy.
Posledná mesačná správa agentúry IEA bola uverejnená na základe optimistických prognóz od najväčšej skupiny producentov ropy OPEC, pričom tento kartel potvrdil, že po niekoľkých rokoch nízkych cien existujú dôkazy o vyvážení globálneho trhu s ropou.
Súvisiace:
Ropný gigant Shell vsádza na elektrické automobily
Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie
Cena ropy sa v júli roka 2014 prepadli z takmer 120 dolárov za barel, najmä kvôli slabému dopytu, silnej hodnote amerického dolára a rastúcej produkcii z ropných bridlíc v USA. Neochota OPECu pre zníženie produkciu bola tiež považovaná za kľúčový dôvod krachu cien. Avšak ropný kartel sa až na konci roka 2016 rozhodol pre stratégiu zníženia produkcie – spolu s ostatnými krajinami produkujúcimi ropu.
Cena ropy Brent sa v predošlom obchodnom dni pohybovala okolo 57,39 dolára za barel, čo predstavovali 2 percentný denný nárast, zatiaľ čo americká ropa WTI sa pohybovala okolo 51,50 dolárov za barel, čo bol zisk na úrovni 1,8 percenta.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: FoxBusiness, LAtimes
Facebook komentár