Ropa_pomaly_prichadza_o_svojho_najlepsieho_zakaznika

Snahy proti celosvetovému otepľovaniu, Elon Musk a celosvetové zákroky voči znečisťovaniu ovzdušia jednoznačne zasahujú pozitívnu budúcnosť veľkých ropných spoločností.

Vzostup popularity automobilky Tesla a elektrických vozidiel pre ropný priemysel vo všeobecnosti predstavuje existenčnú hrozbu. Osobné vozidlá sú najhlavnejším zdrojom dopytu po rope a dopravný systém zajtrajška sa už nemusí spoliehať na čerpacie stanice.

Nie je však jasné, či by sa dlhodobí investori mali obávať, že konečne bude splnený nikdy nekončiaci celosvetový dopyt po rope. Nikto však nevie, kedy tento moment príde: Odhady sa pohybujú od niekoľkých rokov až po niekoľko desaťročí. Načasovanie závisí od toho, koľko elektrických vozidiel bude na cestách a to ako vlády budú prijímať opatrenia proti globálnemu otepľovaniu ako aj rade ďalších faktorov.

Veľké riziko pre investorov predstavuje aj naďalej nedostatočná viditeľnosť v dlhodobej budúcnosti ropného priemyslu. Rýchlo sa rozvíjajúca technológia a posun ohľadom negatívneho smerovania politického protivetra by mohli urýchliť príchod vrcholu v oblasti ropy, dokonca pred odhadmi Wall Streetu. To by mohlo spôsobiť vážne finančné problémy.

JJ Kinahan, hlavný analytik spoločnosti TD Ameritrade poznamenal: “Pozrite sa, čo sa stalo s uhoľným priemyslom,” … “Investori by na to nemali zabúdať a je treba byť ostražitími. Situácia sa môže veľmi rýchlo zmeniť.”

Súvisiace: Dovozy amerického zemného plynu v Európe prudko stúpajú

Rozdiel je tak veľký, že Barclays v správe zverejnenej tento týždeň poznamenala, že dopyt po rope by sa mohol pohybovať kdekoľvek medzi 70 miliónmi a 130 miliónmi barelov denne. To znamená, buď prudký pokles alebo silný nárast z aktuálneho denného dopytu na hodnote 100 miliónov barelov.

Analytici banky Barclays poznamenali: “Ďalších 20 rokov sa pravdepodobne ukážu ako rozhodujúce.”

Energetickí investori by mali ostať ostražitými.

Škoda už bola vykonaná?

Aj keď je vrchol dopytu po rope vnímaný ako dlhodobá hrozba, jeho účinky môžu byť na trhoch už evidentné.

Po tom, čo na začiatku roka 2016 ceny ropy klesli, energetické akciové spoločnosti sotva len vzrástli – len o 14%, merané cez ETF s označením S&P SPDR Energy ETF ( XLE ), pre porovnanie v tom istom čase všeobecný americký akciový index S&P 500 dosiahol nárast o 55%. Ceny ropy sa však takmer strojnásobili.

Investori už tak môžu penalizovať ropné spoločnosti za dlhotrvajúce otázky, ktoré nad týmto odvetvím visia.

Adam White, ktorý je analytikom pre akcie v spoločnosti SunTrust Advisory Services, ktorý šoféruje elektromobil Nissan Leaf poznamenal: „Veľa škôd už bolo vykonaných,“ … “Ľudia sú voči tomuto priemyslu unavení.”

Najväčším otáznikom zostáva načasovanie dopytu po rope.

Závislosť od ropy bude pravdepodobne vrcholiť medzi rokmi 2030 a 2035, ak krajiny dodržia svoje nedávne sľuby ohľadom znižovania škodlivých emisií. Tento vrchol by však mohol prísť až v roku 2025 – len šesť rokov od aktuálneho dátumu – teda ak svet zvýši svoje zameranie na znižovanie emisií uhlíka.

Predaj elektrických vozidiel prudko vzrástol, ako sa očakávalo, ale stále predstavuje malú časť celkových predajov automobilov. To znamená, že elektromobily určite zasahujú dopyt po rope.

Hoci elektromobily sú na vzostupe, tak aj dopyt po petrochemických výrobkoch na výrobu plastov. Medzinárodná energetická agentúra odhaduje, že najväčší zdroj rastu dopytu do roku 2030 budú predstavovať petrochemické produkty.

Prichádza ďalší ropný boom?

Optimisti s ohľadom na akcie ropných spoločností poukazujú práve na tieto skutočnosti, aby podporili myšlienku, že budúcnosť priemyslu zostane jasná.

Bob McNally, prezident poradenskej spoločnosti Rapidan Energy Group a bývalý energetický poradca prezidenta Georgea W. Busha uviedol, že obavy z maximálneho dopytu po rope a tvrdé zákroky voči znečisteniu ovzdušia viedli k problémom s nedostatočnými investíciami ohľadom produkcie ropy. Poznamenal, že nedostatočné investície by mohli byť základom pre nedostatok dodávok, ktorý spôsobí prudký nárast cien ropy, čo by mohlo viesť k zvyšovaniu cien ropných spoločností.

Poznamenal: “Investori by boli múdrejší ak by nakupovali ropné aktíva so zľavou v očakávaní strednodobého cenového boomu.”

Existuje tu tiež možnosť, že svetový dopyt po rope je takým, ktorý by vedel byť uspokojivým.

Presun miliónov ľudí v rýchlo rastúcich krajinách, ako je Čína a India, do strednej triedy by mohol dopyt po tejto energetickej surovine navýšiť, čo nebude dostatočné na kompenzáciu rastu elektrických vozidiel.

McNally ďalej poznamenal: “Ak sa vrchol v dopyte neobjaví, nasledujúci cenový cyklus budúceho boomu bude odmeňovať investorov, ktorý aktuálne čelia rozsiahlemu protivetru.”

Jason Bordoff, bývalý energetický poradca prezidenta Baracka Obamu, povedal, že je nepravdepodobné, že by vrchol dopytu po rope dosiahne vrchol pred rokom 2025.

Bordoff, profesor z Kolumbijskej Univerzity poznamenal: „Aj keby to tak bolo, mohlo by sa tak udiať na veľmi vysokej úrovni.“

Inými slovami, dopyt by mohol zostať silný, bez prudkého poklesu, ktorý by ropné spoločnosti vedel poškodiť.

Vrchol dopytu ropy v roku 2020

Iní varujú, že nákup ropných spoločností v súčasnosti je nebezpečný.

Výskumná firma DNV GL odhaduje, že ropný vrchol nastane v priebehu rokov 2020 a dopyt bude rovnakým počas celej dekády.

Sverre Alvik, vedúci autor správy o výhľade energetickej transformácie spoločností poznamenal: “Akcionári ropných spoločností budú pociťovať dopady až do roku 2030.”

Elektrické vozidlá podľa Alvika pravdepodobne spôsobia, že dopyt po ľahkých motorových vozidlách do roku 2040 poklesne o takmer 50%.

Európske ropné spoločnosti si svoje stávky zabezpečujú

Samozrejme, aj v prípade, že by v budúcom desaťročí mal dopyt po rope vrcholiť, neznamená to, že priemysel vymizne. Analytici uviedli, že víťazmi budú producenti s najnižšou cenou – tí, ktorí dokážu zarobiť peniaze aj vo svete naklonenom smerom k elektromobilom.

Peers poznamenal: “Aj v tomto sektore budú ropné spoločnosti stále prítomné. Niektoré budú aj naďalej zarábať peniaze. Iné budú musieť z podnikania odísť alebo prejsť na iné modely.”

Súvisiace:
BP chce prepojiť bonusy 36 000 zamestnancov s klimatickými cieľmi
Ropa pomohla Nórsku vybudovať fond o hodnote $1 bilióna, aktuálne sa od nej odkláňa

Ale nie všetky ropné spoločnosti sú rovnaké. Niektoré spoločnosti realizujú ropné vrty a práve tie sú vystavené prudkým výkyvom zo smerovania cien ropy. Iné, ako ExxonMobil a Chevron produkujú zemný plyn v obrovských objemoch. Zemný plyn, čistejšia energia z oblasti fosílnych palív, pomáha napájať elektrickú rozvodnú sieť, z ktorej sa elektromobily nabíjajú.

Aj keď americké ropné spoločnosti zdvojnásobujú svoje ropné produkcie, niektoré európske spoločnosti si zabezpečujú nové stávky. Pod tlakom akcionárov, skupiny ako BP, Royal Dutch Shell a Total sa ako spôsob ochrany pred náročnou budúcnosťou snažia zamerať na solárne, veterné a elektrické nabíjanie.

Hlboká neistota v súvislosti s budúcnosťou ropného sektoru si vyžaduje, aby dlhodobí investori v tomto priestore postupovali opatrne a to pozorným sledovaním trendov a usmerňovaním firiem, ktoré budú túto budúcnosť odmietať.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár