Trh s ropou sa rýchlo obrátil do klesajúcej tendencie.
Ceny ropy v USA dnes klesli takmer o 1% a nakrátko sa dostali pod 60 dolárov za barel, čím sa dostali do medvedieho trhu.
Surová ropa zatvorila obchodovanie v strate 10. deň za sebou. To je podľa agentúry S&P Platts najdlhšia séria strát od júla 1984.
Za takmer mesiac táto surovina klesla o 21%, od uzatvorenia na 4-ročnom maxime (3. októbra) pri cene 76,41 dolárov.
Piatkovým poklesom k hodnote 59,28 dolárov za barel sa dostala na najnižšiu cenu od februára.
Súvisiace: Amerika sa v roku 2018 stane ropným kráľom sveta
Jedná sa o ohromujúci obrat vzhľadom na to, že len pred niekoľkými mesiacmi niektorí analytici varovali, že cena ropy na úrovni 100 dolárov za barel by mohla byť hneď za rohom, najmä vzhľadom na tvrdé zásahy vlády Trumpa voči Iránu.
Pokles cien ropy zapríčinila kombinácia faktorov.
Po prvé, obavy okolo celosvetového rastu, čím by sa pokles s akciami mohol dostať do komodít. Investori sa obávajú, že hospodárske spomalenie bude mať vplyv na dopyt po tejto energií.
Graf cien ropy od roku 2016 po súčasnosť:
Michael Tran, ktorý je riaditeľom celosvetovej energetickej stratégie v RBC Capital Markets poznamenal: “Je veľmi zaujímavé, ako rýchlo sa vie sentiment zmeniť,” … “Obavy z ekonomického spomalenia vedia robiť divy.”
A napriek nedávnemu nárastu na Wall Street, surovina pokračuje v páde. Je to preto, lebo býci (optimisti) boli sklamaní rozhodnutím Trumpovej vlády pre udelenie dočasných výnimiek, ktoré umožnia Indii, Číne a ďalším krajinám naďalej nakupovať ropu z Iránu – piateho najväčšieho svetového producenta.
Prezident Donald Trump uviedol, že tento krok je určený na zmiernenie dopadu sankcií na Irán, ktorý nadobudol účinnosť v pondelok.
Trump počas stredajšej tlačovej konferencie poznamenal: “Necháme aby časť ropy vedela prúdiť do týchto krajín, ktoré ju skutočne potrebujú, pretože nechcem riadiť ceny ropy až na 100 dolárov alebo 150 dolárov za barel, čo sa môže stať veľmi ľahko.”
Trump tvrdil, že ceny sa “nedávno znížili vďaka mne.”
Pokles cien ropy nastal aj z dôvodu Saudskej Arábii a rozmachu produkcie ropy v Texase pomocou hydraulického štiepenia. Vývoz ropy v USA, ktorý viedla oblasť Permskej panvy v západnom Texase, sa v auguste poprvýkrát dostal nad 11 miliónmi barelov denne. Spojené štáty nedávno prekonali Rusko a Saudskú Arábiu ako najväčší svetový producent ropy na svete.
Záplava produkcie pomohla ropné k navýšeniu zásob. Zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň vzrástli o 5,8 milióna barelov a podľa federálnej vlády sú teraz o 3% vyššie ako päťročný priemer.
Avšak Tran z RBC poznamenal, že fyzický dopyt po surovine zostáva stabilný: “Nie je to tak zlé, ale neznamená to, že by nemohol prísť ďalší pokles o 20%.”
Súvisiace: Ropné skupiny potrebujú investovať $ 350 miliárd … do veternej a solárnej energie
Pokles na trhu s ropou mal vplyv aj na akcie z Wall Street. Akcie ropnej spoločnosti Baker Hughes klesli o 4% a firma Schlumberger odpísala 2%.
Avšak niektorí analytici varujú, že pokles cien ropy môže byť krátkodobý. Goldman Sachs a RBC nedávno poukázali na možný nárast cien, v prípade opačného postoja k sankciám voči Iránu.
A analytici sa čoraz viac zaoberajú Saudskou Arábiou a Spojené štáty majú obmedzený priestor na reakciu pre budúce šoky.
Saudská Arábia už čerpá ropu v blízkosti rekordných maxím a produkcia Permskej panvy rastie tak rýchlo, že sa môže čoskoro vyčerpať.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN
Facebook komentár