Ron-Insana-Cina-moze-byt-prvym-kto-bitcoin-zakaze-ale-nebude-poslednym

V posledných komentároch Ron Isana poznamenal, že suverénne národy majú právomoc regulovať a eliminovať akéhokoľvek konkurenta voči svojim vlastným menám. Jedna z krajín takýto krok urobila len nedávno.

Čínska centrálna banka zakázala všetky činnosti súvisiace s kryptomenami. Hodnota bitcoinu sa prepadla o viac ako 5%, zatiaľ čo ostatné digitálne mince sa v tento deň obchodovali vo výraznejších stratách.

To, čo Čína urobila, sa môže jednoznačne zopakovať aj v iných krajinách.

Regulačné orgány v USA už vyjadrili určité pozoruhodné opovrhnutie nahradením amerického dolára (rezervnej meny sveta), akoukoľvek kryptomenou mimo digitálnej meny pochádzajúcej mimo jej centrálnej banky.

Súvisiace: Čínska centrálna banka označuje všetky transakcie s kryptomenami za nezákonné

Inými slovami, jediný spôsob, ako nahradiť dolár, je vytvoriť jeho digitálnu verziu s podporou Federálneho rezervného systému, amerického ministerstva financií a Kongresu.

Predseda komisie pre cenné papiere a burzy – Gary Gensler, ktorý sám vyučoval študentov s ohľadom na kryptomeny v rámci MIT, navrhol, aby decentralizované financie a svet, v ktorom sa nachádzajú bitcoiny a ďalšie kryptomeny, nebudú mať vo finančnom systéme USA svoje oprávnené miesto, bez zmysluplného dohľadu a dodatočných predpisov.

To môže byť predzvesťou toho, že USA podniknú kroky, ktoré obmedzia bitcoiny a iné kryptomeny, ale nie transformačnú technológiu blockchainu, ktorá je ich základom, čím sa jednotlivé meny stanú v skutočnosti nezákonnými alebo nepoužiteľnými.

Rizikom môžu byť aj takzvané „stablecoiny“ – kryté cennými papiermi, vyrovnávanými na báze dolár za dolár, pretože pri podpore svojich hodnôt sa spoliehajú na samotný americký dolár a môžu investovať do rizikových cenných papierov, aby dosiahli pozitívny výsledok.

Tento “výstrel“ v Číne môže byť prvým v sérii podobných krokov v rámci celého sveta.

Krypto optimisti dlho tvrdili, že DeFi a alternatívne meny sú mimo dosahu suverénnych národov, ale ako sme videli, nie je to ani zďaleka pravdou.

Keďže priame zákazy a prísnejšie predpisy znižujú hodnotu kryptomien, taktiež vysielajú správu, že základná zásada, na ktorej sú kryptomeny založené, je prinajlepšom chybná.

V nedávnom rozhovore na podujatí novín Washington Post – Gensler poukázal na obdobie v USA, v ktorom jednotlivé, štátom autorizované banky vydali svoj vlastný skript alebo menu.

Tieto časy označoval za éru „divokého bankovníctva“. Bankový skript nemal žiadnu vnútornú hodnotu okrem toho, ako boli jednotlivé bankovky navzájom oceňované na základe vnímanej bezpečnosti a spoľahlivosti.

Táto skúsenosť neskončila dobre a v konečnom dôsledku prinútila USA centralizovať svoj finančný systém, nakoniec tak viedla k vytvoreniu jednotnej meny – amerického dolára a nakoniec k vytvoreniu Federálneho rezervného systému.

Krajiny nechcú a ani nenechajú svoje inštitúcie alebo svoje meny nahradiť, pretože nezávislá skupina tvorcov mien rozhodla, že to tak musí byť.

Ústava USA udeľuje Kongresu právomoc tlačiť a raziť peniaze. Je zrejmé, že táto právomoc bola v našej histórii niekoľkokrát spochybnená.

Národy sa však prikláňajú k centralizácii a kontrole, najmä pokiaľ ide o peniaze.

Súvisiace:
Ako sa USA stali novým svetovým uzlom na ťažbu bitcoinov?
Salvadorský experiment s bitcoinmi je varovaním pre ostatné krajiny

Čína môže byť prvou, ktorá zakázala bitcoiny a ďalšie virtuálne meny, ale Ron Insana si je istý, že nebude posledná.

Aj keď medzi USA a Čínou existujú zásadné rozdiely, pokiaľ ide o revolučný technologický pokrok, spochybnenie existujúceho poriadku, medzi tieto rozdiely nepatrí.

Ak sa to môže stať tam, môže sa to stať aj v USA.

Kupci bitcoinu by tak mali byť na pozore.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár