Pred 14 rokmi autor série populárnych kníh o osobných financiách predpovedal, že rok 2016 prinesie najhorší krach trhu v histórii, čo zničí finančné sny miliónov ľudí narodených po 2. svetovej vojne, keďže začnú byť závislými na peniazoch, ktoré majú našetrené vinvestičných fondoch.
Americké akciové trhy sa zotavujú z najhoršieho desaťdňového začiatku roka v histórii. Ale Robet Kiyosaki – ktorý urobil túto predpoveď pre rok 2016 už v knihe z roku 2002 „Proroctvo bohatého otca“ – hovorí, že pokles je nadohľad a investorom nezostáva robiť nič iné, ako kúpiť zlato a striebro a dúfať, že Fed spomalí pokles.
Kiyosaki je presvedčený: Pokles dopytu, ktorý predpovedal, je tu.
Nedávno v rozhovore teda poznamenal: „Ide to presne podľa plánu.“
Trh odsúdený ku krachu
Investori sú svedkami sedemročného býčieho trhu a strach je čoraz viditeľnejší, indexy Dow Jones a S&P 500 sú od začiatku tohto roka v pluse 0,9% a 0,3%. Tomu predchádzal minulý rok, kedy hlavné americké indexy prerušili sériu plusových rokov kvôli padajúcim cenám komodít, obavám z ekonomického rastu a decembrovému rozhodnutiu Fedu ohľadom zvýšenia úrokových sadzieb.
Súvisiace: Boli sme svedkami jedného z najväčších návratov v histórii akciového trhu
V roku 2002 Kiyosaki napísal, že akciový trh zažuje prepad v roku 2016, kedy prvá vlna baby boomers (ľudí narodených krátko po 2. svetovej vojne, pozn. prekl.) presiahne vek 70 rokov a začne povinne podľa zákona predávať podiely vo svojich dôchodkových sporeniach.
Stále verí, že: „Demografia je osudná.“
Podľa údajov amerického štatistického úradu, viac než 76 miliónov ľudí bolo narodených v rokoch 1946 až 1964; analytici tohto úradu v roku 2014 uviedli, že 65 miliónov z nich stále žije. Ak do toho započítame prisťahovalcov na základe danej správy z roku 2014, počet žijúcich ľudí narodených po 2. svetovej vojne je opäť nad 76 miliónmi.
Pokles trhu by mohol ohroziť dôchodkové sporenia týchto ľudí a toto zlé načasovanie negatívne ovplyvní ich ťažko zarobené peniaze a výsledný stav účtu ich dôchodkového sporenia. A kým značné množstvo ľudí môže predajom podielov prispieť k poklesu akciového trhu, Kiyosaki povedal, že väčším problémom dnes je, že je ťažké pre investorov nájsť miesto na uloženie peňazí.
Ďalej povedal: „Príjem z úrokov na sporiacich účtoch je minimálny a očakávania vysokých kapitálových výnosov na akciovom trhu sú nízke, keďže ceny akcií sú na maximách.”
Akúkoľvek záťaž uvalia milióny ľudí nad 70 rokov na trh, vraví, že situácia sa môže ešte viac zhoršiť kvôli udalostiam inde vo svete, kde jedna krajina má zásadný vplyv.
Kiyosaki povedal: „Čína bola v bubline viac ako 20 rokov,“ … „Falošne tak podporovala americkú ekonomiku. Keď Čína prestane dovážať, spadne s ňou aj zvyšok sveta.“
Dôsledky vývoja v Číne
Kiyosaki vraví, že ako prví utrpia veľkí producenti komodít ako Austrália, Kanada a Africké krajiny, ktoré so sebou stiahnu aj ostatné ekonomiky sveta.
Kolaps v cenách ropy mal negatívne následky hlavne pre ekonomiky ako Austrália. Austrálsky akciový index S&P/ASX 200 klesol za 12 mesiacov o 14%, čím minulý rok utrpel prvý ročný pokles za štyri roky. Čínsky index Shanghai Composite medzitým tiež spadol, a to o takmer 15% za tri mesiace po tom, čo získal titul ázijského najvýkonnejšieho akciového trhu v roku 2015 s nárastom cez 9%.
Tí, čo sledujú trhy majú rozdielne názory na vyhliadky Číny, každý nový kúsok negatívnych správ vyvoláva nové otázky o schopnosti krajiny potiahnuť globálny ekonomický rast. Podľa nedávnych údajov čínsky export klesol medziročne o 25,4%; ekonómovia predpovedali pokles o 15%. Bol to ôsmy pokles exportu za sebou.
Súvisiace: Mobius: Toto je miesto, kde je potreba diverzifikácie
Kiyosaki ani zďaleka nie je samotným vo svojom negatívnom presvedčení: „Vysoká“ pravdepodobnosť „prudkého ekonomického spomalenia“ v Číne bola v polovici marca od Economist Intelligence Unit uvedená ako najväčšie globálne riziko. Obavy zahŕňali narastajúci dlh v krajine, slabú hodnotu menu a obavy, že vláda nebude schopná pomôcť ekonomike rásť.
A nafukujúci sa vládny dlh bol kľúčovým dôvodom, prečo ratingová agentúra Moody´s Investors Service v marci znížila svoj rating kredibility Číny, ktorá okrem iného uviedla ako dôvod odliv kapitálu z krajiny.
Kiyosaki, ktorý je autorom a spoluautorom viac než dvoch tuctov kníh – vrátane bestselleru New Yrok Times „Bohatý otec, chudobný otec“ – zbohatol skôr na nehnuteľnostiach a autorstve, než na akciovom trhu. (Jeho licenčná spoločnosť, Rich Global LLC, vyhlásila bankrot a je na ňu podaná žaloba od firmy, ktorej Rich Global LLC údajne dlhuje peniaze. Hovorca povedal, že Kiyosaki „má dosť peňazí na ustátie negatívneho rozsudku“ a očakáva, že prípad bude ukončený v tomto roku.)
Forbes odhadol Kiyosakiho majetok na 80 miliónov dolárov v roku 2012, čo je číslo, ktoré Kiyosaki odmietol komentovať.
Z vonkajšieho pohľadu podľa neho investori ignorujú nebezpečné znamenia. Vraví, že ďalší pád môže mať na ekonomiku ešte horší efekt než pády trhov, ktoré sa odohrali v 21. storočí.
Tieto prepady zahŕňajú pokles trhu, ktorý ukončil technologickú bublinu v roku 2000, kedy zmizlo 5 biliónov dolárov trhovej hodnoty medzi marcom 2000 a októbrom 2002, a finančnú krízu v rokoch 2007-2008, ktorej dôsledkom padol ako akciový trh tak aj trh s nehnuteľnosťami. Better Markets, ktorá je neziskovou organizáciou podporujúcou finančné reformy odhadla, že konečná cena za krach v rokoch 2007-08 presiahne 20 biliónov dolárov, ako hodnota strateného HDP.
Podľa Kiyosakiho sa objavili dva kľúčové faktory odkedy napísal „Proroctvo bohatého otca“: pravdepodobnosť spľasknutia bubliny v Číne a šialenstvo kvantitatívneho uvoľňovania, kontroverzný multimiliardový program nákupu dlhopisov Fedom, ktorý skončil v roku 2014, kedy čelil kritike, že zvýšil dopyt po rizikových investíciách, no na druhú jeho podporovatelia vraveli, že pomohol udržať ekonomický rast.
Medzitým, Čína štedro dotovala peniazmi banky, aby podporovala poskytovanie pôžičiek, a kvalita dlhu vo finančných inštitúciách je neustálou témou medzi znepokojenými pozorovateľmi. Kiyosaki povedal, že patrí medzi tých, ktorí sa obávajú, že čínske banky budú pri ďalšom krachu v prvej línii.
Čakanie na záchranu Fedom
V nedávnom rozhovore Kiyosaki povedal, že kombinácia demografie a globálneho ekonomického oslabenia robí ďalší krach nevyhnutým, ale Fed by mohol tento krach odvrátiť ďalším kolom kvantitatívneho uvoľňovania, ktoré by stimulovalo ekonomiku.
Fed sa na svojom marcovom zasadnutí ukázal byť miernejší, keď oznámil menšiu snahu o zvyšovanie úrokových sadzieb počas tohto roka, než ako bolo súčasťou ich pôvodného plánu. Dal tiež signál, že tieto zvýšenia by boli pomalšie než sa predpokladalo, odvolávajúc sa na slabé globálne ekonomické prostredie a volatilný akciový trh.
Kiyosaki uviedol: „Dôležitou otázkou je, či nastane štvrté kvantitatívne uvoľňovanie,“ … „Ak áno, akciový trh bude rásť, to nie je žiadna raketová veda. Ak prestaneme tlačiť peniaze, krachne; ak budeme tlačiť peniaze, pôjde hore. Nakoniec to ale všetko pôjde dole.“
Povedal, že pre ľudí idúcich do dôchodku, ktorí začínajú vyberať finančné prostriedky z akciového trhu, by mohlo byť ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania vítaným rozhodnutím.
Ak sa Janet Yellen „čo i len zmieni“ o takomto sviežom stimule, Kiyosaki vraví, že bude pripravený opäť sám naskočiť na akciový trh, aj keď len na krátky čas. Peniaze uložené v banke v tomto prostredí ultranízkych úrokových sadzieb – veľká téma ako centrálne banky v Európskej únii a Japonsku sa rozhodli pre negatívne úrokové sadzby – nevynášajú sporiteľom takmer nič.
Z Kiyosakiho pohľadu by ďalšie kolo kvantitatívneho uvoľňovania Fedu „mohlo byť posledný krát, čo by vytiahli tento trik. Trhy by pravdepodobne rástli, no potom spadli.“
Súvisiace: Autor kníh “Bohatý otec, chudobný otec”: Generácia milénia by nemala šetriť
Pretože je vhodné pripraviť sa na prichádzajúcu búrku, Kiyosaki často nabáda investorov na vybudovanie „finančnej archy“.
Myslí si, že investori by mali vlastniť zlato alebo striebro, čo je založené na predpoklade, že centrálne banky budú musieť tlačiť peniaze, aby sme sa dostali z ďalšej krízy a vzácne kovy sú často vnímané ako účinné zaistenie voči inflácii. Niektorí investori sa ale môžu poohliadnuť po investíciách zameraných na príjem, ktorým môžu byť platby za nájom či dividendy, než zameraných na zhodnotenie.
Nakoniec poznamenal: „Ak viete čo robíte a investujete kvôli príjmom, baby boomers (ľudia narodení krátko po 2. svet. vojne) – alebo hocijaký iní investori – môžu zaznamenať nárast majetku,“ … „Ale pre tých, ktorých bohatstvo je zviazané v akciových trhoch je to skôr hazard než investovanie.“
Preložil: Marián Bednarčík
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár