Keďže diskusie okolo rastu populácie neustále rastú v súvislosti s rastúcou klimatickou krízou, vynára sa nový priemysel, ktorý vie využiť jednu z hlavných oblastí: plytvanie potravinami.
Podľa Organizácie Spojených národov je plytvanie potravinami v dodávateľskom reťazci a na jedálenskom stole jedným z najväčších prispievateľov ku globálnym zmenám klímy a ročne vyprodukuje 4,4 gigaton ekvivalentu oxidu uhličitého. Keď by sa malo porovnať s krajinami, nachádzal by sa na treťom mieste, hneď za USA a Čínou.
Dôsledky tohto vplyvu na životné prostredie a spoločnosť sú zrejmé. Ekonomiky sa však stále viac prebúdzajú, čím je pre podniky stále dôležitejšie, aby zaviedli opatrenia na riešenie tohto problému.
Podľa OSN cena za kombinované náklady na sociálny, ekonomický a environmentálny dopad dosahuje až 2,5 bilióna dolárov ročne. Tento nedostatok je tiež príčinou novej vlny podnikov a organizácií, ktoré dúfajú, že si ukroja časť tohto koláča, najmä so svojimi riešeniami okolo plytvania potravín.
Prerozdeľovanie potravín
Jedným z takýchto projektov je aj The Food Bank Singapore – potravinová banka so sídlom v Singapure, ktorá zhromažďuje prebytočné potraviny od dodávateľov a distribuuje ich do domovov starostlivosti a charitatívnych organizácií.
Spoluzakladateľka neziskovej organizácie Nichol Ngová nedávno poznamenala, že jej cieľom je riešiť dvojaký problém potravinového odpadu a nedostatku potravín tým, že povzbudzuje jednotlivcov a spoločnosti, aby darovali nadbytočnú produkciu na prerozdelenie medzi jej sieť 310 charitatívnych organizácií a 200 000 jednotlivcov.
Povedala však, že existuje ešte dlhá cesta, ako vzdelávať spoločnosti, ktoré vykonajú obmedzenie plytvania potravinami až pri zdroji.
Nichol Ngová ďalej uviedla: ″Úprimne, stále sa jedná o veľmi náročnú misiu,” … „Myslím si, že jedným z problémov sú aj spôsoby, akým sa trh vytváral už mnoho rokov,“ a ďalej poznamenala, že dodávateľské reťazce nie sú nastavené tak, aby reagovali na súčasné meniace sa požiadavky pre trh potravín.
Opätovné využitie potravín
Good For Food je spoločnosťou zaoberajúcou sa analýzou údajov, ktorá ponúka svoju inteligentnú technológiu sledovania hotelom a veľkým komerčným kuchyniam, čím chce pomôcť vzdelávať ľudí, aby znížili objemy plytvania potravinami a šetrili aj náklady.
Pre agentúru CNBC jej generálny riaditeľ a spoluzakladateľ Rayner Loi, poznamenal: „Existuje veľa riešení, ktoré pomáhajú pri prerozdeľovaní alebo recyklovaní potravinového odpadu, ale takmer vôbec neexistujú žiadne riešenia, ktoré by tomu zabránili v počiatočnom štádiu.“
Ďalej uviedol: „Čo by mohlo byť užitočnejšie, je pomôcť kuchyniam pochopiť, ako môžu opätovne použiť určité položky alebo určité prísady v iných častiach jedálneho lístka,“ a ako príklad uviedol vyprážanie inak zbytočných zemiakových šupiek a ich využitia ako ozdoby.
Súvisiace: Ocado investuje do „vertikálnych fariem“, aby pestovala produkty v blízkosti distribútorov
„Namiesto toho, aby sa potraviny nepremrhali, mohli by byť opätovne použitými,“ uviedol s odkazom na kreatívne spôsoby opätovného použitia nežiaducich materiálov a ich premeny na niečo užitočné alebo dokonca nádherné.
Loi tvrdil, že „podnikateľské informácie“ jeho spoločnosti v prvých mesiacoch implementácie poskytujú zákazníkom 30% až 50% zníženie potravinového odpadu a dokonca poskytujú úspory nákladov vo výške 3% až 8%.
Premena odpadu na energiu
Medzitým, potravinové zvyšky, ktoré nie sú použiteľné, nachádzajú vďaka energetickým spoločnostiam, ako je izraelský Homebiogas, nový život vo forme hnojív a plynu.
Podnik používa baktérie na rozklad potravín, vrátane ovocia a zeleniny, mäsa a premieňa ich na bioplyn.
Spoluzakladateľ spoločnosti HomeBiogas, Yair Teller, v rozhovore zverejnenom počas tohto mesiaca uviedol, že táto technológia je jasným riešením problému potravinového odpadu sveta a zároveň predstavuje riešenia aj okolo nedostatku energií.
Ďalej poznamenal: “Pokiaľ ide o energiu, elektrinu, horúcu vodu, všetko, čo potrebujeme, všetko môže pochádzať z … organického materiálu.”
“Týmto spôsobom tiež môžeme spracovať organický odpad, ktorý sa v súčasnosti vylieva do našich riek, do našich studní, do našich morí a kontaminuje celé naše prostredie.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár