Nemecká ekonomika stratila na sile, čo môže zatriasť aj ďalšími krajinami eurozóny, vrátane Talianska, Francúzska, Poľska a Španielska.
Údaje zo začiatku týždňa ukázali, že sektor výroby Nemecka v posledných mesiacoch oslabil, čo tak navyšuje počet pochmúrnych ukazovateľov, preto ekonómovia zvažujú, či je recesia na ceste alebo nie. Ak by k nej naozaj došlo, celá eurozóna by bola ohrozená, vzhľadom na význam nemeckého hospodárstva pre región.
Florian Hense, ktorý je ekonómom pre oblasť Eurozóny v banke Berenberg v e-mailovom vyjadrení poznamenal: „Očakávame, že výsledok za druhý štvrťrok bude slabý.“ Zároveň predpovedá nulový nárast v súčasnom štvrťroku, ale malý nárast o 0,2% v treťom štvrťroku. Nemecko v prvom štvrťroku tohto roka zaznamenalo nárast vo výške 0,4% po tom, čo sa tesne vyhlo recesii na konci roka 2018.
Hense vysvetlil, že krajiny v regióne majú už teraz problémy, najmä Taliansko, a tie ktorým sa darí lepšie, ale majú pevné priemyselné väzby s Nemeckom – ako Rakúsko a východná Európa – ktoré by boli „obzvlášť zraniteľné voči nemeckej recesii.“
Hense ďalej poznamenal: „Čím viac by sa nemecká priemyselná recesia rozšírila do domáceho hospodárstva, tým by Francúzsko, Španielsko a iné turistické oblasti na juhu (Európy) čelili taktiež negatívnym dôsledkom.“
Rozsiahly vplyv výrobcov automobilov
Nemecká ekonomika sa vo veľkej miere opiera o svoj automobilový priemysel, ktorý je najväčší v Európe. Spomalenie by mohlo ovplyvniť pracovné miesta v Nemecku, ale aj zvyšku Európy.
Francúzska nadnárodná skupina PSA, ktorá vlastní Opel ako dcérsku spoločnosť, prevádzkuje 10 závodov v 6 krajinách Európy: v Nemecku, Veľkej Británii, Španielsku, Rakúsku, Maďarsku a Poľsku. V decembri 2018 zamestnávala v Európe 30 400 ľudí, z ktorých polovica bola v Nemecku.
Koncom roka 2017 mala skupina Volkswagen v Nemecku približne 289 000 zamestnancov a vo zvyšku Európy okolo 186 000. Väčšina jej závodov je v Nemecku, potom v Poľsku, Českej republike, Španielsku, Francúzku a Švédsku. Nemecký Daimler má závod v Portugalsku a ďalší vo Francúzsku s celkovým počtom 917 zamestnancov.
Mohlo by byť Taliansko zasiahnuté najviac?
Nemecký automobilový priemysel nemusí byť natoľko spojený s Talianskom ako s inými národmi, ale zraniteľná ekonomická pozícia Ríma môže zvýrazniť akékoľvek dôsledky nemeckej recesie.
Christoph Schon, výkonný riaditeľ spoločnosti pre riadenie rizík Axioma, prostredníctvom emailu poznamenal: „Čo sa týka iných európskych krajín, Taliansko je obzvlášť citlivé na akýkoľvek druh rizika.“
Talianske hospodárstvo v prvom štvrťroku vzrástlo len o 0,1% po tom, čo na konci roka 2018 zažilo krátku technickú recesiu. Avšak, ING v správe zverejnenej na začiatku tohto týždňa poznamenala: „Talianske hospodárstvo sa stále snaží nájsť pevnejšiu pôdu pod nohami.“
Údaje z roku 2018 poukazujú na to, že väčšina turistov v Taliansku pochádza práve z Nemecka. Podľa nemeckého spravodajske spoločnosti Deutsche Welle je juhoeurópska krajina druhou najatraktívnejšou dovolenkovou destináciou, hneď po Španielsku.
Nižší počet nemeckých turistov v Taliansku, by tak mohol ekonomike taktiež uškodiť.
Rôzny analytici tvrdia, že obchodná vojna medzi Čínou a Spojenými štátmi spoločne s odchodom Británie z EÚ, by mohli zvýšiť tlak na Berlín ale aj hospodárstvo krajiny.
Súvisiace: Brexit “bez dohody” môže zasiahnuť 100 000 nemeckých pracovných miest
Schon, zo spoločnosti Axioma, pre CNBC prostredníctvom e-mailu, uviedol: „Dôležitý automobilový priemysel by bol hociktorým z týchto scenárom neúmerne zasiahnutý, a to nielen preto, že nemeckí výrobcovia by mali problém predať vyrobené automobily v iných regiónoch, ale aj preto, že celý výrobný proces sa opiera o medzištátny transport častí a komponentov.“
Christopher Peel, hlavný investičný riaditeľ spoločnosti Tavistock Investments, na konci tohto týždňa poznamenala, že v Nemecku očakáva recesiu v prípade, ak by Veľká Británia opustila EÚ bez formálnej dohody.
Ďalej poznamenal: „Môj pocit je, že Boris Johnson získal líderstvo v konzervatívnom vedení, opustí EÚ bez dohody a to ublíži každej krajine, najmä Nemecku.“
Dodal, že „anemický“ rast zaznamenaný v Nemecku v posledných mesiacoch, spolu s jeho závislosťou od automobilového sektoru, stavia politických predstaviteľov Berlína do ťažkej situácie v prípade tvrdého Brexitu.
Podľa Nemeckej asociácie automobilového priemyslu, bola Veľká Británia najväčším exportným trhom pre nemeckých výrobcov áut.
Preložila: Ema Trenklerová
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár