Celosvetový automobilový priemysel sa v roku 2019 prepadol hlbšie do recesie, keď tržby poklesli o viac ako 4%, pretože výrobcovia automobilov sa snažili nájsť kupcov v Číne a Indii. Problémy budú pravdepodobne pokračovať aj v tomto roku.
Podľa analytikov spoločnosti LMC Automotive sa počet vozidiel predaných na hlavných svetových trhoch v minulom roku znížil na 90,3 milióna. To je pokles z 94,4 milióna v roku 2018 a výrazne pod rekordnými 95,2 milióna automobilov predaných v roku 2017.
Tento prepad priniesol priemysel k riešeniu klimatickej krízy v rámci obrovskej výzvy, ktorou je odstraňovanie motorov s vnútorným spaľovaním. Niektorí odborníci dokonca začali špekulovať, že svet možno dosiahol „vrchol“ alebo obdobie kedy svetový dopyt po vozidlách začína neúprosne klesať.
Recesia prichádza s veľkými dôsledkami pre globálnu ekonomiku. Podľa Medzinárodného menového fondu automobilový priemysel predstavuje 5,7% ekonomickej produkcie a 8% podiel v oblasti vývozu tovaru. Je druhým najväčším spotrebiteľom ocele a hliníka.
Graf: Zmena celoročných medziročných predajov automobilov
Najväčší úder pre výrobcov automobilov v minulom roku nastal v Číne, na najväčšom trhu s vozidlami na svete, kde prudké spomalenie hospodárskeho rastu a odstránenie daňových stimulov na nákup elektrických vozidiel spôsobili pokles dopytu. LMC uviedla, že počet predaných vozidiel od roku 2018 klesol o 2,3 milióna.
V Indii, ďalšom rozsiahlom trhu, na ktorom výrobcovia automobilov intenzívne investovali, spotrebitelia odložili veľké nákupy z dôvodu úverovej krízy a oslabujúcej sa ekonomiky. Podmienky boli v Európe taktiež náročné, kde kríza okolo naftových emisií spoločnosti Volkswagen a Brexit aj naďalej odrádzali potenciálnych kupcov a nútila vedúcich pracovníkov revidovať investície.
Tento tlak vyvolal vlnu partnerstiev v celom odvetví. Fiat Chrysler sa spája so skupinou Peugeot PSA Group a Volkswagen sa spojila s automobilkou Ford na vývoji elektrických vozidiel. Nemeckí rivali Daimler a BMW sa spojili, aby vyvinuli technológiu zdieľania jázd a technológie bez vodiča.
Výhľad do roku 2020 však nie je oveľa jasnejší. Čínsky minister priemyslu Miao Wei v pondelok uviedol, že tento a budúci rok bude pre trh s automobilmi „kritický“ a že predaj vozidiel v krajine by mohol byť v roku 2020 na „nezmenenej úrovni“ alebo mierne negatívny.
LMC očakáva, že celosvetový predaj klesne pod 90 miliónov, čo je o 0,3% menej ako v predchádzajúcom roku.
Jonathon Poskitt, riaditeľ prognóz pre celosvetové predaja v LMC poznamenal: „Je nepravdepodobné, že by existovala skutočná podpora globálneho súčtu z vyspelých trhov, ako je západná Európa a USA.“
Veľkou otázkou je, kedy – či dokonca – sa automobilový priemysel vráti k rastu.
Poskitt uviedol, že rekordné tržby z predajov vozidiel v roku 2017 sa v najbližších rokoch pravdepodobne neprekročia, čiastočne kvôli zníženému dopytu z bohatých miest, ktoré zápasia s dopravnou zápchou a zvýšeným znečistením. V týchto mestských oblastiach je pravdepodobnejšie, že potenciálni kupujúci využijú programy na zdieľanie áut alebo verejnú dopravu. LMC predpovedá, že dopyt v menej rozvinutých oblastiach nakoniec vyústi do nových rekordov s pohľadu globálnych predajov, počnúc rokom 2023.
Poskitt ďalej uviedol „Mnoho trhov na svete ešte nie je na úrovni, ktorú by sme považovali za vyspelú úroveň a s rastom príjmov sa zvyšuje aj dostupnosť vozidiel,“ … „Vzhľadom na nízku úroveň hustoty automobilov v Číne a Indii existuje potenciál pre solídne rozšírenie trhu, keďže niektoré z bezprostrednejších protivetrov sa zmierňujú.“
Existuje však značná neistota v súvislosti s tým, ako prechod z automobilov poháňaných motorovou naftou a benzínom na vozidlá poháňané elektrinou ovplyvní predaj, nehovoriac o možnosti, že vlastníctvo jednotlivých áut bude postupne nahradené flotilami autonómnych automobilov, poskytujúcich jazdy na požiadanie.
Medzi bezprostredné výzvy, ktorým svetoví výrobcovia automobilov čelia, patria: elektrické vozidlá stoja podstatne viac ako tradičné modely, vyžaduje nižší počet zamestnancov vo výrobe a spoliehajú sa na výrazne kratšie dodávateľské reťazce. A prinajmenšom v Európe tieto dodávateľské reťazce čelia vážnemu narušeniu z dôvodu Brexitu.
MMF vo svojom októbrovom svetovom ekonomickom výhľade uviedol: „Výrobcovia čelia výzvam, ktoré znamenajú, že budú musieť urobiť zmeny v obchodných modeloch nad rámec tých, ktoré si technologická rekonfigurácia vyžaduje.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár