Titán z oblasti hedžových fondov – Ray Dalio poznamenal, že nevylučuje stratégiu Číny, kedy použije rozsah svojich aktív v štátnych dlhopisoch USA, aby v obchodnej vojne získala nad Spojenými štátmi nadvládu – čo je názor, ktorý je v rozpore s mnohými ďalšími.
Dalio, ktorý je zakladateľom najväčšieho hedžového fondu na svete – Bridgewater Associates, poznamenal: „Jedná sa aj o vzťah dlžník – veriteľ, nejde len o obchodný vzťah. A to, môže predstavovať nebezpečnú situáciu.“
Keď by Peking bol ďalej tlačený do kúta, mohol by prísť s vyzbrojenou muníciou, ktorú prestavujú štátne dlhopisy USA a Dalio ďalej povedal: „Nevylúčil by som to.“
Súvisiace: Carl Icahn: “Zníženie sadzieb pravdepodobne nedokáže vyriešiť problémy”
Analytici a investori tvrdia, že uprostred stupňujúceho obchodného konfliktu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, by sa Čína mohla uchýliť k takzvanej jadrovej možnosti, ktorá by USA jednoznačne ublížila: vykonala by odpredaj svojich veľkých štátnych dlhopisov USA. Mnohí však tento návrh odmietli a tvrdia, že takýto krok by uškodil aj samotnej Číne.
Až do júna tohto roku bola Čína najväčším zahraničným držiteľom amerických štátnych dlhopisov, kedy ju prekonalo Japonsko. Podľa údajov Ministerstva financií USA, v júni Čína držala americké štátne dlhopisy v objeme 1,11 bilióna dolárov.
Dalio tvrdil, že vzhľadom na neistoty spojené s obchodným súbojom medzi Washingtonom a Pekingom je ťažké predvídať ďalšie kroky, ktoré by obe strany mohli podniknúť. A ako sa konflikt vyostruje, mohli by sa tieto dve ekonomické veľmoci začať snažiť vzájomne si „maximálne ubližovať“.
Ďalej uviedol: „Existujú veci, ktorých sa obávame – a myslím si, že sa jedná o realitu – keďže v tomto novom svete nepriaznivého ovplyvňovania ekonomického prostredia a vzájomného poškodzovania podnikov sa každý snaží myslieť štýlom: „Akým štýlom aktuálne môžeme druhej strane urobiť čo najviac škody?“ A Číňania vedia robiť rozumné kroky.“
Škody z obchodnej vojny
Americký prezident Donald Trump od začiatku obchodnej vojny za posledný rok prišiel s uvalením 25% taríf na čínsky tovar o objeme 250 miliárd dolárov – a ďalšie tarify sú naplánované na september a december. USA taktiež sťažili čínskym firmám, ako je Huawei, obchodovať s americkými firmami. Washington označil Čínu za menového manipulátora.
Čína zasa prišla s uvalením odvetných sadzieb na americký tovar v hodnote miliárd dolárov a zastavila nákup poľnohospodárskych výrobkov v USA.
Súvisiace: Čína v obchodnej vojne vlastní zbraň v hodnote $1 bilióna. Použije ju?
Odborníci často uvádzajú tarifný súboj medzi Washingtonom a Pekingom ako najväčší strach z pohľadu svetového hospodárstva a finančných trhov. Ekonómovia varovali, že rast sa po celom svete spomalil a ďalšie odvetné opatrenia zo strany USA a Číny by mohli zatlačiť svetové hospodárstvo do recesie.
Dalio súhlasil s tým, že americko-čínsky boj je pre svet „negatívny“.
Dalio nakoniec poznamenal: “Nemôžem označiť, kto je silnejší,” … „Myslím si však, že by sme mohli byť mierne vydesenými, teda … keď by sme nechali pracovať svoju predstavivosť … mohli sme vidieť rôzne škody, ktoré tieto krajiny môžu v tomto procese spôsobiť sebe a aj totho, čo to bude znamenať pre svetové hospodárstvo.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár