Rastuci_klub_vplyvnych_krajin_sa_odvracia_od_pouzivania_dolara

Americký dolár je po desaťročia hlavnou rezervnou menou sveta, ale tento štatút by však mohol byť ohrozeným, pretože „veľmi silné krajiny“ sa snažia oslabiť jeho dôležitosť. S týmto varovaním prišla Anne Korin z Inštitútu pre analýzu globálnej bezpečnosti.

„Rozsiahle rastúce krajiny“, ako sú Čína , Rusko a Európska únia, majú silnú „motiváciu k dedolarizácii“, uviedla v stredu Korin, ktorá je spoluzakladateľkou think-tanku pre energetiku a bezpečnosť.

Korin ďalej uviedla: “Nevieme, čo bude ďalej, ale vieme, že súčasná situácia je neudržateľná,” … “Jedná sa klub rastúcich krajín – veľmi silné krajiny.”

Pre istotu je dolár považovaný za jednu z najbezpečnejších investícií na svete a v čase ekonomických alebo politických nepokojov sa tento jeho status ešte zdôrazňuje.

Jedným z faktorov, ktoré potláčajú nadšenie krajín pre americký dolár, je možnosť, že keď budú obchodovať v amerických dolároch, budú aj podliehať jurisdikcii USA. Korin ďalej uviedla, ak niekto používa americký dolár alebo transakcie sú zúčtované prostredníctvom americkej banky, subjekty podliehajú jurisdikcii USA – aj keď nemajú „nič spoločné s USA“.

Korin poznamenala, že to bolo najmä vidno v jednostrannom stiahnutí Washingtonu z iránskej dohody o jadrovej energii v roku 2018, po ktorom nasledovalo obnovenie sankcií voči Teheránu. Táto situácia spôsobila, že európske nadnárodné spoločnosti boli zraniteľné voči sankciám z Washingtonu, ak budú pokračujú v obchodovaní s Iránom.

Ďalej uviedla„Európa chce obchodovať s Iránom. Myslíte si, že chce aby sa na ňu vzťahovali právne predpisy USA pri obchodovaní s Iránom? “ … “Nikto nechce byť vyzdvihnutý na letisku za obchodovanie s krajinami, s ktorými USA nie sú spokojné a najmä preto, že s nimi obchodujú.”

Výsledkom podľa nej je, že krajiny majú „veľmi, veľmi silnú motiváciu“, aby sa odklonili od používania amerického dolára.

„Petro-juan“ môže byť včasným varovaním

Ak však vplyv amerického dolára poklesne, úlohu, ktorú tradične zohráva, by mohli plniť ďalšie meny – najmä čínsky juan.

V posledných rokoch sa Čína pokúsila internacionalizovať používanie svojej meny – čínskeho jüanu. Medzi takéto kroky patrí zavedenie termínovaných ropných futures a správy, že Čína sa pripravuje na dovoz dovážanej ropy vo svojej vlastnej mene a nie v amerických dolároch.

Súvisiace: Aký je stav svetových štátnych rezerv? Dolár, euro, ale aj juan

V juane denominované ropné futures, označované aj ako „petro-juan“, by mohli slúžiť ako varovný signál pre slabnúcu dominanciu dolára.

“Myslím, že práve to predstavuje nebezpečenstvo.” Pozrite, 90% … ropy sa obchoduje práve v amerických dolároch,“ … “Ak to má byť akýsi začiatok, ktorý sa snaží o rozpadnutie dominancie amerického dolára pri obchodov s ropou, je to posun smerom k de-dollarizácii.”

Dodala však, že zatiaľ čo petro-juan môže byť „nevyhnutnou“ podmienkou pre medzinárodný odklon od amerického „nestačí“.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC

Facebook komentár