Ako sa investori aj naďalej trápia znižovaním likvidity v USA a tohto vplyvu na svetových trhoch, ekonóm Svetovej banky uviedol, že to predstavuje osobitné riziko pre ázijských investorov, ako sa očakáva, že úrokové sadzby začnú opäť rásť.

Andrew Burns, vedúci ekonóm tejto skupiny vo Vyhliadkach Ďalšieho Rozvoja od Svetovej banky povedal, že menej podporujúce celosvetové ekonomické prostredie, nevyhnutne povedie ku koncu “neudržateľných” nižších úrokových sadzieb sveta, a to najmä v Ázii. “Ako sa likvidita stáva menej dostupná … bude tam menej podpory pre globálne životné prostredie a to sa prejaví v rastúcich úrokových sadzbách.”

Dodal: “Úvery, ktoré boli získané pri vyšších úrokových sadzbách nebudú životaschopné … najmä v krajinách, vo východnej Ázii a Tichomorí [Ázií], najmä tam, kde je to už veľmi významný nárast úverov v posledných niekoľkých rokoch.”

Finančné trhy sa v posledných rokoch po celom svete topili v likvidite, a to predovšetkým v dôsledku rozsiahleho programu americkej centrálnej banky vo forme nákupu dlhopisov. Nedávno Centrálna Banka Japonska nasledovala jej kroky, ako oznámila plán na injekciu v hodnote 1,4 biliónov amerických dolárov do vlastnej ochabujúcej ekonomiky, čo viedlo k zvýšeniu sentimentu investorov po celom svete.

Avšak, špekulácie nad tým, že Federálny rezervný systém USA začne spomaľovať svoj stimulačný program, sa v posledných mesiacoch zvýšili, čo zvyšovalo obavy z negatívneho vplyvu na investorov po celom svete. Zatiaľ čo nečinnosť od Centrálnej Banky Japonska v minulom týždni zvýšila ďalšie obavy o zrušenie podpory pre ekonomiku od centrálnej banky.

Burns ďalej uviedol, že znižovanie likvidity vystaví niektorých investorov nebezpečenstvu: “Je to vždy zložité – vykonať prechod z veľmi uvoľnenej politiky, pretože niektorí ľudia nevyhnutne prevzali pozície, ktoré nebudú vhodné pre konkrétne zmeny v politike centrálnych bánk.”

“V istom zmysle sme v priebehu posledných niekoľkých rokov boli vo veľmi neobvyklej situácii – týmito nižšími úrokovými sadzbami, ktoré sú jasne neudržateľné vo veľmi dlhodobom horizonte,” dodal s odkazom na rekordne nízke úrokové sadzby v rozvojových krajinách a nedávnym trendom znižovania sadzieb v Ázii.

Vo štvrtok Svetová banka znížila výhľad pre celosvetový rast, kde tvrdí, že celosvetová ekonomika by mala  expandovať pomalšie než v predchádzajúcom roku, a to vďaka hlbšej, než očakávanej recesii v Európe a spomaleniu v rozvíjajúcich sa trhoch.

Burns taktiež uviedol: “Už to nie je príbeh o uvoľnení menovej politiky (v rozvojových krajinách), ako situácia zmien v krajinách s vysokými príjmami, je to skôr príbeh, ktorý sa sústredí na strane ponuky pri pohľade na reformy …, ktoré vám pomôžu zaistiť silný rast v budúcnosti.”

Zdroj: LATimes

Facebook komentár