Rastuce-ceny-Klucova-metrika-inflacie-prave-dosiahla-29-rocne-maximum

Inflácia sa zdá byť nezastaviteľná, keď sa ekonomika vracia do normálu.

Ľudia opäť utrácajú veľké sumy finančných prostriedkov a zasiahnuté odvetvia, ako je cestovanie a pohostinstvá, sa znovu vracajú k životu. To vedie k prudkému nárastu cien.

Kľúčová miera inflácie po odstránení volatilnejších cien potravín a energií v apríli vyskočila na 29-ročné maximum. Bureau of Economic Analysis oznámila, ze jej “sledovaný cenový index v USA pre spotrebiteľské výdavky dosiahol navýšenie o 3,6% v roku, ktorý skončil v apríli, čo predstavuje jeho najväčší nárast od septembra 2008 – z vrcholu finančnej krízy. Bez cien potravín a energií index dosiahol navýšenie o 3,1%, čo je najväčší nárast od júla 1992.

Obavy z inflácie tak zatienili oživenie.

Niektorí ekonómovia sa obávajú, že extrémne zvýšenie cien môže spotrebiteľom zabrániť v investovaní, a investori sa obávajú, že predĺžený inflačný výkyv by mohol vynútiť koniec politiky uvoľnenej menovej politiky od Federálneho rezervného systému.

Zvyšovanie cien nejaví známky toho, že by malo poľaviť. Podľa prieskumu spotrebiteľského sentimentu z University of Michigan z mesiaca máj, by podľa vyjadrení analytika Richarda Curtina „rekordný podiel spotrebiteľov zaznamenal vyššie ceny v širokom spektre ľubovoľných nákupov vrátane nehnuteľností, automobilov a predmetov dlhodobej spotreby“.

Index spotrebiteľského sentimentu sa v máji mierne znížil, bol však v súlade s očakávaniami.

Aj keď je pravdepodobné ďalšie zvyšovanie cien, prudký pokles cien počas najhoršej pandémie v priebehu jari minulého roku má za následok výrazné rozdiely. V nasledujúcich mesiacoch sa medziročné cenové porovnania dostanú viac do parity, čo pomôže inflácii vyzerať menej dramaticky.

Preto Fed vyhlásil, že inflácia bude dočasnou.

Ian Shepherdson, ktorý je hlavným ekonóm spoločnosti Pantheon Macroeconomics, uviedol: „Očakávame, že väčšina predstaviteľov Fedu sa bude držať hranice, v ktorej sa očakáva, že inflačné tlaky budú „krátkodobé“ alebo „prechodné.“

Pravdepodobne existuje len málo priestoru na uvažovanie Fedu, pokiaľ nezostanú tlaky na jadrovú infláciu alebo kým mzdová inflácia nezačne stúpať.

Zatiaľ čo ceny rástli, americké príjmy v mesiaci apríl zaznamenali klesajúcu tendenciu.

To nebolo príliš prekvapujúce, pretože účinok posledného kola obmedzenia stimulov bol oslabený. Ale aj pri ohromnom poklese o 13,1% príjmy reálne klesli menej, než očakávali ekonómovia. V marci príjmy vzrástli o viac ako 20%.

Spolu s príjmami sa v apríli znížila aj miera úspor, ktorá klesla na 14,9% z takmer 28% v predchádzajúcom mesiaci.

Lydia Boussour, vedúca americká ekonómka spoločnosti Oxford Economics poznamenala, že táto piatková správa skutočne poukazuje, že ekonomické údaje pri oživení budú naozaj hrboľaté.

 

Zdroj: WSJ

Facebook komentár