Je vaša vanilková zmrzlina pod hrozbou?
Nárast ceny vanilkových strukov nastal potom, ako tohtoročný cyklón zasiahol Madagaskar, ktorý je najväčším svetovým producentom. Tým sa však výrobcom zmrzliny sťažili podmienky, keďže sa neúspešne pokúšali zabezpečiť zásoby tohto aromatického extraktu.
Používa sa v čokoláde, koláčoch a nápojoch, rovnako ako aj zmrzline. Vanilka je jednou z najpopulárnejších chutí sveta.
Tohtoročný nárast cien, viedol k zaznamenaniu rekordnej ceny na úrovni viac ako 600 dolárov za kilogram, čo prinútilo jedného zo známych londýnskych reťazcov zmrzliny Oddono, aby z ponuky odstránili svoju vanilkovú zmrzlinu a niektoré väčšie spoločnosti pristúpili k zvýšeniu cien.
Súvisiace: Európa trpí nedostatkom masla
“Je to smiešne,” uvádza Charlie Thuillier, ktorý je zakladateľom a generálnym riaditeľom britskej spoločnosti Oppo, ktorá vyrába zmrzlinu z čerstvého kokosového oleja a listu stevie.
Po cyklóne, pôvodné spoločnosti za dodanie vanilky navýšili cenu extraktu viac ako desaťnásobne, čím sa zdvojnásobili výrobné náklady na vanilkovú zmrzlinu od spoločnosti Oppo – Madagascan vanilla a Baobab.
Keď cyklón Enawo v marci zasiahol ostrov na východnom pobreží Afriky, ktorý viedol k presunu takmer 500 000 ľudí, zdôraznil riziko faktu, že kupujúci sú príliš závislí od vedúcej krajiny tejto komodity.
Cena za korenie, ktoré sa neobchoduje na burze, sa v posledných rokoch navýšila, keďže veľké potravinárske spoločnosti sa zaviazali prestať používať syntetické arómy.
Cyklón nastal v čase, kedy špekulatívne hromadenie miestnych sprostredkovateľov na Madagaskare už vrcholilo. Hoci obchodníci tvrdia, že ceny klesli na predkrízové úrovne okolo 500 dolárov za kilogram, čím zásoby zostávajú obmedzené.
Spoločnosť Oppo zmenila a diverzifikovala dodávateľov a experimentovala so svojím produktom, aby sa nakoniec znižovaniu cien vyhla. Thuillier dodal: “Keďže máme iné príchute, môžeme sa vyhnúť zvýšeniu nákladov.”
Fanúšikovia zmrzliny Oddono neboli tak šťastní. Citujúc “bezprecedentný nedostatok” vanilkových strukov, londýnsky reťazec prestal predávať svoju vanilkovú zmrzlinu. Zákazníkom uviedol, že dúfa, že bude pokračovať v ponuke tejto chuti, v prípade že bude k dispozícii zásoba vanilky.
Tento vplyv ucítili aj veľké potravinárske spoločnosti. Nestlé, ktorá uvádza, že riadi volatilitu svojich nákladov na prísady prostredníctvom “prispôsobených stratégií obstarávania, úspory nákladov, inovácií a ako poslednú možnosť si vyberá zvyšovanie cien, počas tohto roka pristúpila k zvýšeniu ceny svojich zmrzlín Mövenpick, vo Švajčiarsku o 2,5 percenta.
Vince Petryk, ktorý je zakladateľom obchodov so zmrzlinou – JP Licks v Bostone je šťastný, že sa mu podarilo dostať k vanilke ešte pred nárastom cien.
“Náš dodávateľ bol pozorný a dokázali sme kúpiť vanilku za nízke ceny,” uviedol Petryk, ktorý na jar získal viac ako 200 galónov extraktu z Madagaskarskej vanilky a bude pohodlne zásobený až do budúceho roka.
V Kalifornii sa však Karen Klemensová, ktorá je majiteľkou zrmzlinárne – Mother Moo Creamery a Marketplace chystá vyčerpať svoje zásoby organickej vanilky.
Od cyklónu ho už výrobcovia neponúkajú a pani Klemensová bude musieť prejsť na zmes iných prírodných aróm. Zo smútkom dodala: “Vanilková aróma je stále jedným z najväčších nákladov na vanilkovú zmrzlinu.”
Avšak nie všetci užívatelia vône vanilky sa naň viažu. Len 1 percento vanilkovej arómy používanej v potravinách a kozmetike pochádza zo skutočnej vanilky. Vanilín, aromatická molekula nachádzajúca sa vo vanilkovej fazuli, sa tiež syntetizuje z ropy, uhoľného dechtu a dreva, ako aj z potravín, ako sú ryžové otruby a klinčekový olej.
Väčšina vanilkovej arómy sveta sa vyrába z nepotravinových zdrojov, hoci viac spoločností sa obracia na zdroje z potravín. Dokonca aj tento trh pocítil krízu z Madagaskaru, hoci dopyt rástol aj cez vysoké ceny vanilkových bôbov.
Produkcia vanilky z Madagaskaru
Madagaskar je jednoznačne najväčším producentom vanilky a predstavuje približne polovicu produkcie sveta. Niekoľko krajín, vrátane Indonézie, Mexika, Papuy-Novej Guiney a ostrovova Komory sú taktiež dodávateľmi, ale tento nedostatok nedokázali vyrovnať.
Obchodníci s vanilkovými strukmi udržiavajú svoje zásoby na nízkych úrovniach a obstarávajú ich iba v prípade potreby.
“Toto sa už raz stalo,” uvádza David van der Walde, ktorý je riaditeľom spoločnosti Aust & Hachmann v Kanade, konštatuje, že ceny v roku 2003 vyskočili len aby prepadli, takže spoločnosti a obchodníci, ktorí držia zásoby sa snažia zabraňovať ťažkým stratám.
Der Walde ďalej uvádza: “Nebudeme držať veľký objem inventáru. Keď ho kúpim z Madagaskaru, ubezpečím sa, či na druhom konci sa nachádza kupca.”
Súvisiace: Milovníci olivového oleja môžu zažiť šok
Výrobcovia vanilkových plodín reagujú na vyššie ceny tým, že pestujú viac, ale vzhľadom na čas potrebný pre rast rastlín sa produkcia okamžite nenavýši.
Tim McCollum, ktorý je zakladateľom spoločnosti Madécasse Chocolate & Vanilla, ktorá ponúka čokoládu a vanilku z Madagaskaru, poznamenáva: “Stále sa pozeráme na tri až štyri roky, kým sa trh nevráti na udržateľnú úroveň 100 až 150 dolárov za kilogram. ”
Hovorí však, že po prvýkrát v živote, madagaskarskí farmári z oblasti pestovania vanilky zarábajú dostatok peňazí na to, aby mohli stavať domovy s cementu a nie miestnej palmovej rastliny a môžu si dovoliť vychovávať svoje deti aj v triedach.
Nakoniec dodáva: “Vanilkoví poľnohospodári na Madagaskare to považujú za najlepšiu situáciu na trhu, akú si pamätajú.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár