Posledné dôkazy o bezprecedentnom súboji ohľadom dosahovania výnosov a ich trvania prišli počas tohto týždňa, kedy vyšlo najavo, že Rakúsko sa pripojilo k zvyšku eurozóny, v predaji dlhopisov s mimoriadne dlhým časovým horizontom – predalo až 70 ročné dlhopisy. K tomu aby našli ochotných kupcov im to netrvalo dlho a len počas včerajšieho dňa agentúra Bloomberg uviedla, že táto posledná ponuka prebehla bez problémov, keďže Rakúsku sa podarilo predať dlhopisy v hodnote 2 miliárd eur, ktoré sú splatné až v novembri 2086.
70-ročné dlhopisy boli ocenené o 53 bázických bodov viac než to dlhopisy so splatnosťou vo februári 2047. V rovnakom čase, ministerstvo financií vo Viedni taktiež predalo dlhopisy v hodnote 3 miliárd eur, ktoré sú splatné v júli 2023.
Súvisiace: Centrálne banky nikdy neboli na tak tenkom ľade
Výnosy v 30-ročných štátnych dlhopisoch Rakúska klesli o 2 bázické body, čiže o 0,02 percentuálneho bodu na 0,99%, ale jednalo sa naozaj o pozoruhodný odpredaj. 1,5% dlhopis, splatný vo februári 2047 sa zvýšil o 0,592 na 113,419. Výnos dlhopisov so splatnosťou v januári 2062 (najdlhšia splatnosť dlhopisov tohto národa) klesla o dve bázické body na 1,17%.
Tento predaj nasleduje po tohtoročných emisiách 100-ročných dlhopisoch z Belgicka a Írska, ako aj ponuky 50-ročných dlhopisov z Francúzska, Talianska a Španielska, keďže národy Európy sa snažia využiť negatívne politiky úrokových sadzieb od ECB, ktoré zatlačili úrokové sadzby na rekordne nízke výnosy. Predaj 100-ročných dlhopisov Belgicka a Írska boli súkromné, keďže sa jednalo o 100 miliónov eur za kus.
Martin van Vliet, ktorý je vedúcim analytikom pre úrokové sadzby v ING Bank NV pre agentúru Bloomberg povedal, že “mnohí vydavatelia realizujú predĺženie priemernej doby splatnosti ich financovania. Má to pre nich naozaj zmysel, keďže sa pokúšajú zafixovať nízkej finančné náklady, po naozaj dlhé obdobie. Na strane dopytu, na trhoch stále existuje veľký počet kupcov, ako sú dôchodkové fondy a poisťovne, ktoré chcú kúpiť tieto dlhopisy pre účely zaistenia.”
Medzitým riziko z dĺžky trvania sa stále navyšuje: vládne dlhopisy s dlhšou splatnosťou – 10 alebo viac rokov sa v tomto roku rozšírili o rekordných 733 miliárd dolárov, čím sa od roku 2009 viac ako zdvojnásobili na zhruba 6 biliónov dolárov. Tieto údaje pochádzajú od agentúry Bloomberg a Bank of America.
Súvisiace: Odpadlícky ekonóm má plán ako znížiť svetový dlh
Rozsiahli dopyt po výnosoch taktiež zatlačil splatnosť dlhopisov k historickým maximám: účinná doba v indexe globálnych štátnych dlhopisov od Bank of America sa v roku 2016 vyšplhala na historické maximum z 8,23, od 5 kedy spustili jej meranie (v roku 1997). Ná základe tejto metriky bol u štátnych dlhopisoch dosiahnutý rekord ako aj v USA (5,9), v celej Eurozóne (7,2) ale aj v Japonsku (8,8).
Z praktického hľadiska, to predstavuje: nárast o jeden percentuálny bod vo forme úrokových sadzieb sa pre celosvetových investorov rovná strate o hodnote okolo 2,1 bilióna dolárov. Sme presvedčení, že centrálne banky sú si vedomé týchto obrovských strát, ktoré držitelia dlhopisov budú trpieť, ale to sa ukáže až časom.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloombreg, WSJ
Facebook komentár