Rakúsko predstavilo svoje plány k repatriícií niekoľkých miliárd amerických dolárov v hodnote svojich zlatých rezerv z Anglicka, čím sa stalo poslednou krajinou, ktorá chce dostať svoje zlato domov.
Rakúska centrálna banka má v súčasnej dobe v rezervách zlata 280 ton, čím sa pri súčasných cenách jedná o hodnotu približne 10 miliárd dolárov. Len 17 percent z tohto objemu sa uchovávava v Rakúsku, s 3 percentami vo Švajčiarsku a drvivá väčšina – 80 percent sa nachádza vo Veľkej Británií.
Do roku 2020, však Rakúsko chce držať 50 percent svojich rezerv v Rakúsku, 20 percent vo Švajčiarsku a len 30 percent v Londýne. To znamená, že z Centrálnej Banky Anglicka sa presunie do celej Európy zlato v hodnote 5 miliárd amerických dolárov.
Súvisiace:
Plánuje Rusko menu krytú zlatom?
Banka, ktorá odhalila plány vo vyhlásení sprevádzajúcom svoju výročnú správu nevysvetlila, ako chce zlato prepraviť, ale poznamenala: “Od polovice roka 2015 bude nová skladovacia politika, ktorá sa bude vykonávať postupne v súlade s bezpečnosťou a logistickými požiadavkami.”
To prichádza potom, čo krajina v tzv. Dvore audítorov vo februári tohto roka varoval, že držanie toľkého objemu svojich rezerv na jednom mieste – Centrálnej Banke Anglicka – “predstavuje vysoké riziko.”
Adrian Ash, ktorý je vedúcim analytikom pre Bullion Vault upozornil na logistiku spojenú s Centrálnou bankou Anglicka.
Ash prostredníctvom e-mailu poznamenal: “Podľa vyjadrení jedného predstaviteľa Centrálnej Banky Anglicka, pred niekoľkými rokmi, vraj na typickej 20-tonovej zásielke sa musí pracovať dva dni, zároveň za účasti vysokozdvižného vozíka, ktorý ju musí nájsť a poprenášať.”
“Presun do lietadla a následne vyloženie predstavuje veľké poistné riziko. Podobne ako” riziko koncentrácie.”
Obavy z Brexitu?
Taktiež je vidno špekulácie, že rozhodnutie k preprave zlata z Veľkej Británie, by mohlo byť spojené s rizikom, že Británia vystúpi z Európskej únie.” (čo je známe ako Brexit.)
Britský premiér David Cameron, ktorý vyhral všeobecné voľby v krajine na začiatku tohto mesiaca, v roku 2017 prisľúbil zrelizovať referendum o odchode a neistota následne vystrašila trhy.
Avšak, guvernér rakúskej centrálnej banky, Ewald Nowotny, trval na tom, že rozhodnutie o presune zlatých rezerv “rozhodne nesúvisí” s možnosťou tzv. Brexitu.
Prvé Nemecko …
Namiesto toho, Nowotny povedal, že to označuje za trend medzi európskymi centrálnymi bankami, ktoré vykonávajú repatriáciu rezerv späť do svojich vlastných krajín.
Ash z Bullion Vault súhlasil: “Pre Nemecko, Holandsko a teraz Rakúsko, to odráža domáci politický tlak, nad stratou suverenity z bytia v jednotnej európskej mene.”
Súvisiace:
Ktorá krajina produkuje najviac zlata na svete?
Na trhu so zlatom sa aktuálne dejú zaujímavé veci
V januári roka 2013, centrálna banka Nemecka, alebo Bundesbank, odhalila plány o presune niektorých zo svojich zlatých rezerv z Federálneho Rezervného systému New Yorku a Centrálnej Banky Francúzska. Jej cieľom je do roku 2020 držať 50 percent svojich rezerv vo svojich Frankfurte.
Nemecko je podľa MMF druhým najväčším držiteľom rezerv v zlate, na úrovni 3 389 ton, po USA, ktoré držia v zlate 8134 ton.
Medzitým v novembri minulého roka, Holandská centrálna banka uviedla, že pracuje na presune zlata z USA do Holandska, aby tak “rozšírila svoje rezervy v zlate vyváženejším spôsobom.”
Pozoruhodné však je, že na rozdiel od Rakúska – Nemecko a Holandsko svoje Londýnske rezervy ponechali nedotknuté.
Ash z Bullion Vault nakoniec dodal: “Londýn je hlavným veľkoobchodnom trhu so zlatom na svete a ponúka hlbokú likviditu.”
Zdroj: Kico
Facebook komentár