Je nádhernou iróniou, že ak by Brusel nejako našiel spôsob ako uvaliť politickú úniu na ľudí v Európe, Nigel Farage, ikona odporu k EÚ a líder UKIP, by bol jej najpopulárnejší účastník. Jeho prejavy sa pravidelne stávajú hitom na YouTube. Značne opovrhovaný britskými učencami ako xenofóbny pravičiar, zároveň ovenčený ďakovnými komentármi od obyčajných občanov Polska, Grécka, Írska a celej Európy za to, že je jediný, kto otvorene kritizuje Brusel. 

V ponurom svete úctivých posluhovačov pôsobia jeho prejavy ako ruka, ktorá pozdvihuje obrovský balvan, aby odhalila vši (alebo presnejšie.. lži) pod ním. V jeho poslednom prejave pomenúva tzv. „failout“ Španielska a zdôrazňuje šialenosť vzájomného zadlžovania sa.

Farage zdôrazňuje, že v tejto mimoriadne situácii požičiavanie španielskym bankám situáciu zhorší, nie zlepší: „ Sto miliárd eur je pripravených pre španielske bankový systém a 20 % z toho musí pochádzať z Talianska. Vďaka čomu si Taliansko musí požičať na trhoch za úrok 7% , aby požičalo Španielsku za úrok 3%. To je geniálne, nie?“

Keynesiánci. Podľa posledných správ sa britský minister financií George Osborne rozhodol dať injekciu britskej ekonomike v podobe ďalších stimulov, je to obdobie obrovskej frustrácie pre ľudí ako Farage, ktorí sú ekonomicky gramotní. Je to hlavne z dôvodu, že Západná politická a finančná scéna je obsadená Keynesiáncami. 

Keynesiánizmus, pomenovaný podľa slávneho ekonóma Johna Maynarda Keynesa, je ideológia, podľa ktorej štát kontroluje monetárnu politiku, požičiava krachujúcim inštitúciám a inflačné stimuly sú korektnou odpoveďou na recesiu. Prvý krát bola prijatá za prezidenta F.D Roosevelta počas Veľkej hospodárskej krízy a znovu vzkriesená v 70-tich rokoch.

Najhoršie je, že tie vládne politiky zlyhali v oboch prípadoch. Veľká hospodárska kríza trvala vyše 15 rokov a skutočne skončila až zmenšením (role) vlády po 2. Svetovej vojne. Taktiež, 70-te roky boli obdobím stagnácie pod vplyvom Keynesiáncov.

Zámerom Keynesiáncov je zvýšením spotrebiteľských výdajov stimulovať ekonomiku. Avšak väčšina takýchto peňazí skončí na bežných účtoch v bankách, ktoré ich takto dostanú a zvyčajne nechajú tak alebo vyplatia ako bonusy manažérom. Pre väčšina malých podnikateľov, motor rastu a zamestnanosti, je získať pôžičku tak ťažké, ako predtým ( mám to odskúšané na vlastnej koži).

Zatiaľ čo inflácia postihuje najviac pracujúcu chudobu, pretože znižuje kúpnu silu ich miezd.

Rakúska škola. Z jeho prejavov považujem Nigela za Rakúšana. Pre neekonómov, zástancu Rakúskej ekonomickej školy. Toto odvetvie ekonomickej filozofie správne objasňuje príčinu „boom-bust“ cyklu: nerozumné investovanie, centrálne banky a frakčné rezervné bankovníctvo. Je to značne zaznávaná škola medzi ekonomickými zriadeniami, hoci jej oddaní stúpenci majú zábavný zvyk predpovedať kolaps ekonomických bublín skorej ako hocikto iný. 

Rakúska škola tvrdí, že ekonomický cyklus, Keynesiáncami považovaný za nevyhnuteľnú  súčasť ekonomiky, je vytvorený aktivitov bankových kartelov ako Fed, Bank of England a ECB. Napríklad za posledných 10 rokov, po Dotcom-ovej bubline, prezident Fed-u Alan Greenspan držal úrokové sadzby blízko nule. To pre ekonomiku znamenalo „zelenú“ pre lacné hypotéky a to viedlo k nafúknutie realitnej bubliny. Realitná bublina je príkladom nerozumného investovania, pretože kapitál prúdil do nevýnosnej oblasti ekonomiky. 

Recesia je tak nevyhnutný následok tohto cyklu, pretože si nerozumné investície musia nájsť svoju cestu von zo systému, aby sa obnovilo zdravie ekonomiky. To znamená, že zlým bankám musí byť umožnené zbankrotovať, a novým nahradiť ich. Teraz už je jasné, že predstavitelia Trojky (Európska komisia, ECB, MMF; pozn. prekl.) sú rozhodnutý popierať tieto prirodzené zákony udržiavaním rakovinových buniek v tele.

Skúška pudingu, ako vravia, spočíva v jedení. Island, ktorý nedal ani cent do svojich zlých bánk v roku 2008 je znova na ceste rastu. Je smutné, že jediná vec, ktorá by vyriešila naše ekonomické problémy, je práve tá, ktorú naši politici nie sú ochotní robiť: nič !

Zdroj: Policymic.com
Preložil: Dávid Stancel

 

Facebook komentár