Dym z kachlí na drevo sa vznáša ponad Grécke mestá, Španielsko trpí nezamestnanosťou mladých, v Nemecku sa vek odchodu do dôchodku zvyšuje na hranicu 76 rokov, zatiaľ čo v srdci Londýna sa ľudia zhromažďujú na protestoch proti úsporným opatreniam. Kto ťaží z násobenia chudoby v Európe? Bol zničený príbeh dobrého európskeho príbehu?
„V zime si môžete vykúriť svoj dom radiátormi poháňaných benzínom, – povedal realitný agent z Cypru pre Pravda.ru. – ale napríklad my máme veľký dom a benzín je drahý. Tak sme nainštalovali piecku na drevo.“
Naspäť ku pieckam z kachlí. Je to cena života na ostrove Cyprus, ktorý je súčasťou Európskej Únie. Ako priznávajú obyvatelia Cypru, život na ostrove sa stal v posledných rokoch veľmi náročným. Nachádzajú sa tam prázdne obchody, opustené vily a hotely, veľa nedostavaných budov – tento obraz sa pred turistami ukryť nedá. Avšak, Cyperčania hovoria, že ťažkosti začali pred kolapsom bankového systému na jeseň 2013, keď príliv turistov z Európskej Únie výrazne poklesol. Stále môžete počuť ľudí hovoriacich anglicky, no počet turistov z Ruska je oveľa väčší. Prečo Európania prestali navštevovať ich obľúbené miesto na dovolenku?
Súvisiace: Grécke súostrovie, maltský pas a poľské hrady za babku…vitajte vo veľkom európskom bazáre
Popravde, malý ostrov v Stredozemnom mori absorboval a odzrkadlil pokles štandardu života v Európe. Správy o ľuďoch protestujúcich proti úsporným opatreniam v európskych krajinách sa objavujú v pravidelných intervaloch. Počet chudobných v Európe narastá. Už to viac nie je problém iba krajín ako Grécko, Španielsko a Portugalsko. Dokonca navonok prosperujúce subjekty kráľovnej Alžbety II. sa stavajú proti úsporným opatreniam. Minulý víkend sa konala demonštrácia v Londýne so sloganom „Žiadne ďalšie úsporné opatrenia.“ Každý, kto sa bojí rozšírenia chudoby v Británii, vrátane zástupcov rôznych odborov a dokonca duchovenstva, sa zúčastnili na pochode. V skutočnosti každý vie, kto diktuje politiku uťahovania opaskov. Briti sa dôsledne zasadzujú o vystúpenie krajiny z Európskej Únie, spolu s Francúzmi a Nemcami.
V skutočnosti, keď sa obrátime k Nemecku, široko rozšírená myšlienka o perfektnom živote v Nemecku sa ukazuje byť skreslená. Napríklad Rusi si často všímajú, že európsky dôchodcovia, najmä z Nemecka, sú majetní ľudia, ktorí môžu cestovať po celom svete, zatiaľ čo ruskí dôchodcovia sú nútení poradiť si a našetriť, aby si mohli kúpiť chlieb. Samozrejme, že to je pravda. Avšak, vzdajme hold starším nemeckým ženám a mužom, ktorí majú tiež ťažké časy, pretože v Nemecku je vek odchodu do dôchodku pre mužov a ženy 67 rokov. Nemecké úrady nedávno urobili rozhodnutie a plánujú zvýšiť vek pre odchod do dôchodku na 76 rokov, nezávisle na pohlaví. Toto je vek, ktorý nie všetci ľudia majú luxus oslavovať , aj keď si môžu dovoliť všetky zdravotnícke služby. Nižšie je napísané, čo nám jeden z našich čitateľov z Nemecka napísal o ťažkostiach s prežívaním v Nemecku:
„Keď Nemci hovoria o nezamestnanosti, čerpajú dáta z Arbeitsamt (úrad práce), ale neberú do úvahy dáta zo sociálneho úradu, aktuálna úroveň nezamestnanosti je okolo šiestich percent. V skutočnosti je miera nezamestnanosti v Nemecku na úrovni 10-12 percent. Popravde, sú to dve odlišné spoločnosti. Ak niekto stratí prácu, ide na úrad práce, ktorý danej osobe platí 60 percent z príjmu. Nemeckí občania dostávajú mesačné poistenie v prípade straty práce – 1,5 percenta – po celý čas. Ak si osoba nie je schopná nájsť prácu do dvoch rokov, ide na sociálne programy. Tu chodia študenti, alebo bývalí študenti, tí, ktorí si nenašli prácu a všetci tí, ktorí proste nechcú pracovať. Nájdenie si práce v Nemecku je veľmi ťažké. Ak nie ste doktor alebo špecialista v IT, je to skoro nemožné. Niektorí si zakladajú vlastné podniky, ale potrebujú veľa peňazí, aby začali a banky neposkytujú úvery imigrantom rýchlo. – napísala Alexandra Busch v jej maily pre Pravda.Ru. – Keď sme sa zobrali, ak by to nebolo za moje vlastné peniaze, mali by sme veľmi ťažké časy. Je pravda, že odborníci dostávajú veľmi slušné platy, ale platia z nich daň 25 percent. Navyše, nie všetci majú právo na verejné zdravotné poistenie. Minimálne súkromné zdravotné poistenie stojí mesačne 460 eur. To je základ, ktorý platí len v núdzových prípadoch. Kompletné poistenie stojí 1 000 eur mesačne. Ak nemáte poistenie, tak zavolanie záchranky vás bude stáť 700 eur. Limitom pre ceny za zdravotné vyšetrenie je nebo.
Súvisiace: Taliansko – Kam sa cez noc vyvážajú celé továrne?
Najlacnejší strojček na zuby pre naše 10-ročné dieťa nás stál 7 000 eur. Základné lieky, ako napríklad lieky proti alergii, môžu byť kúpené len na lekársky predpis. Myšlienkou je zaplatiť najprv doktorovi a až potom si môžete kúpiť nevyhnutné lieky.“
Rozprávaním o odlišnostiach života v Európe, si nejeden z nás spomenie na sarkastický útek francúzskeho herca menom Gerard Depardieu do Ruska. Konkrétnejšie, utiekol od francúzskych daní, ktoré dusia aj najviac platených zabávačov.
Depardieu je vták, ktorý lieta príliš vysoko pre obyčajných obyvateľov, no je tu jeden súčasný príklad zo žitia vo Francúzsku, týkajúci sa tých pri zemi. Francúzske matky môžu ísť na materskú dovolenku maximálne na tri mesiace. Tvorca tohto článku doslova šokoval francúzsky hovoriaceho sprievodcu, keď mu povedal, že ruské matky majú materskú dovolenku dlhú tri roky, počas ktorých dostávajú materské príspevky.
Čo stojí za všetkými týmito protestmi v Európe? Čo Európania chcú, ak sa ukazuje že životný štandard v Európe je vysoký dosť?
„Nemám štatistiky, ale z mojich osobných pozorovaní, ako cestujem pravidelne do Európy, život v Európe sa za posledných päť rokov nezlepšil. Nie je tam úplná chudoba, aspoň v strednej a severnej Európe, alebo vo Veľkej Británii, ľudia iba začali počítať peniaze viac starostlivo, aj keď to robili vždy. V južnej Európe je nezamestnanosť veľmi vysoká, v Španielsku, Grécku a Talianku je veľa mladých nezamestnaných, povedal šéf oddelenia centra pre všeobecné európske a medzinárodné štúdie vyšších ekonomických škôl, Maxim Bratersky pre Pravda.Ru. – Myslím, že pred rokom 2008 bola situácia lepšia.“
Bratersky uvádza: „Kríza zasahuje každého odlišným spôsobom. Niekto zarába dobre, niektorým sa darí lepšie než iným, niektorým nie. Posledná vec, ktorú som si všimol je, že nezamestnanosť začala rásť v Nemecku popri málo skúsených robotníkoch, nazývaných aj „hosťovský robotníci“ (osoby z jednej krajiny, ktoré prichádzajú pracovať do inej krajiny). Nie sú to len Turci, ale tiež ľudia z východnej Európy, baltských krajín, ktorí tam išli za prácou, ale nenašli tam nič dobré.“
Súvisiace: Európa oživuje starú, nepríjemnú tradíciu: Vyhostenie
Na druhej strane, hlavný výskumník z inštitútu pre medzinárodné ekonomické a politické štúdie, Vyacheslav Dashichev povedal, že ekonomické strasti rastú z Európskej Únie, čo znamená že len decentralizácia ekonomík EÚ bude schopná situáciu zlepšiť.
„EÚ by mala venovať väčšiu pozornosť národným politikám každej krajiny. Tento rozpor medzi centrálnymi úradmi EÚ, ktorý je veľmi ovplyvnený USA, a národnými politikami, identity každej krajiny – je teraz ústrednou témou. Veľa ľudí verí, že životné štandardy v rôznych krajinách EÚ z veľkej časti závisia výhradne na politike Európskej komisie EÚ. Preto, každá krajina v južnej Európe – Taliansko, Grécko, Španielsko, Portugalsko – požaduje viac práv pre národné politiky, aby tak rozvíjali ekonomiku a zlepšili životné štandardy v týchto krajinách, – hovorí Vyacheslav Dashevich. – Avšak USA chce vidieť Európsku Úniu ako vysoko centralizovanú organizáciu, takže USA by mohla ukázať taký tlak na EÚ ako len to je možné.“
Európska Únia, napriek vážnym obavám z hlavných ekonomík, bude pokračovať v raste a prijímať ďalších členov – pravdepodobne malé krajiny s veľmi, veľmi vratkými ekonomikami , ktoré sa stanú ďalšou záťažou pre Európsku Úniu a jej solventných daňových poplatníkov.
Preložil: Marián Bednarčík
Zdroj: Pravda.Ru
Facebook komentár