Na konci roka 2008, slovo „stimuly“ dominovalo titulkom a stalo sa horúcou záležitosťou rovnako medzi obyvateľmi a spoločnosťami. Až do dnešného dňa si uvedomujeme, že sa stále pýtame tie isté otázky, ktoré sme sa pýtali, keď vláda otvorila svoju peňaženku a zvýšila hornú dlhovú hranicu kvôli nevyhnutnému záchrannému balíčku.
Fungovalo to? Aká by mala byť prvotná odpoveď? Aké sú budúce dôsledky?
Posledná otázka je jediná, na ktorú práve smieme začať odpovedať. Keď Federálne rezervy nedávno uistili investorov ďalším kolom kvantitatívneho uvoľňovania, pohyb vytvoril zisky a dobrú náladu na Wall Street-e. Avšak ide o súbor účinkov na „Main Street“, ktoré by mali pritiahnuť najväčšiu pozornosť traderov.
Spočiatku bolo QE3 posudzované ako posledná možnosť. Federálne rezervy by niečo obrátili pod podmienkou, až by to bolo absolútne nevyhnutné. V máji trhy značne bojovali, keď znepokojenie rástlo. Ekonomika sa počas dlhej doby fungovania s dodatočnou podporou stala neistou. Ako mohla reagovať bez takej pomocnej ruky? Fed to nechcel zistiť. Tak sa rozhodol vybrať ľahkú cestu. Zvolil si len predlžujúci narastajúci problém.
Teraz začíname vidieť konečný výsledok. Keď sa tlačilo viac peňazí, americký dolár sa vrátil o 4%. Po celý čas „Main Street“ ďalej trpí, keď dodatočné uvoľňovanie zlyháva dosiahnuť na vlastné vrecká. Elementárna ekonómia nám naznačuje, že zmenu nechce.
„QE pomáha bohatým ľuďom, ktorých cena aktív ide nahor, ktorých sa potom čisté bohatstvo zvyšuje, ale neprúdi k človeku na ulici, ktorý čelí vyšším nákladom na bývanie a rastu cien. Vlastne máte malú ekonomiku, ktorá je na vzostupe, ale majorita ekonomiky je poškodená v dôsledku QE,“ povedal Marc Faber po oznámení QE3.
Vyššie náklady na bývanie sú nepochybne najviac zničujúce a zreteľné dôsledky uvoľňovania. Obchody s potravinami časom presiakli rastúcimi cenami, zatiaľ čo výplaty spotrebiteľov zostávajú stabilné. Každodenný viditeľný dôkaz Faberovho tvrdenia, že takéto uvoľňovanie ničí strednú triedu, je bezpochyby pravdou.
To necháva investorov udivených. Ako môže rásť viacej trhov a ekonomík, keď Federálne rezervy podstupujú opatrenia, ktoré v skutočnosti ničia chrbticu národného hospodárstva? Hoci akcie prudko stúpli kvôli správam, že je na ceste ďalšie uvoľňovanie, dlhodobé účinky určite prídu.
Tieto účinky sa formujú na sústredenie okolo ďalšej slabosti trhu, len čo je uvoľňovanie konečne preč alebo by seizmická inflácia a nezamestnanosť mala také opatrenia, ktoré by znamenali pokračovanie. Tak či onak, len čo QE3 skončí, investori by mali byť pripravení na obrovskú volatilitu. Človek len môže dúfať, že táto volatilita je spôsobená stiahnutím FED-u.
Preložil: Lukáš Jankejech
Zdroj: Bullfax.com
Facebook komentár