V rámci svojho výročného stretnutia s ruskými občanmi Vladimír Putin uviedol, že kryptomeny majú svoje miesto vo svete a Rusko by malo dôkladne zvážiť, kedy a ako sa zúčastní na procese tohto rozvoja.
Prezident poznamenal, že “podľa definície” ani Rusko, ani žiadna iná krajina nemôže vlastniť národnú kryptomenu. Putin spomenul aj príbeh okolo Telegramu, vo svetle hľadania “civilizovaných” rozhodnutí.
Vladimír Putin zvyčajne v rámci týchto každoročných odpovedí na otázky sa snaží pokryť všetky oblasti. Je ťažké si predstaviť, že v zákulisí nie je absolútne žiadna príprava, ale musíme pripustiť, že štyri hodiny otázok môžu byť ťažkou výzvou pre každú koncentráciu a intelektuálnu moc.
Vyzeralo to, že Putin je takmer dostatočne pripravený na takmer akúkoľvek tému a to počas celej doby. No tento rok nebol pripravený odpovedať aspoň na jednu otázku: “Prečo je kravské mäso nazývané” hovädzie mäso “?” Podpredseda vlády pre poľnohospodárstvo Alexej Gordejev dokonca na to taktiež nevedel odpovedať …
Tohtoročný program vysielaný v prepracovanom formáte sa mierne dotkol takmer každej témy. A ako pri každej “racionalizácii” v bývalej sovietskej, slovanskej krajine, bola zmena plnená správnou dávkou kritiky.
Dokonca sa do pozornosti dostali aj kryptomeny a tentoraz prezident sa vyjadril aj o ich vývoji.
Žiadna štátna kryptomena
Vlogger Artiom Khokholikov testoval Putina formou niekoľkých otázkami, ktoré “zaujímajú všetkých mladých ľudí” – bude mať Rusko vlastnú kryptomenu a či bude pod kontrolou štátu? Taktiež zaznela otázka, či si prezident myslí, že v blízkej budúcnosti kryptomeny úplne nahradia štandardné fiat meny?
Začínajúc odpoveď, Putin poznamenal, že táto otázka je tak trochu nesprávna. Ani Rusko, ani žiadna iná krajina nemôže mať svoje vlastné kryptomeny, “podľa definície “vzdelaného národa.” Prezident ďalej vysvetlil: “Ak hovoríme o kryptomene – jedná sa o niečo, čo presahuje štátne hranice.”
Pokiaľ ide o ďalšiu oblasť digitálnych mien, Putin spomenul “tzv. ťažbu”, ktorá podľa jeho zdôraznenia nie je v Rusku regulovaná. Situácia sa však čoskoro zmení, z dôvodu prijatia nových právnych predpisov, ktoré sú v súčasnosti v štátnej Dume prehodnocované. Potom zdôraznil, že úrady v Moskve majú veľmi “správny” postoj k všetkým krypto subjektom.
Rusko by malo zvážiť svoju účasť
Samozrejme, všadeprítomné rozhovory o ústrednej moci možno očakávať jedine od silného štátu. Vladimír Putin poznamenal: “V prevažnej väčšine krajín sa tento šifrovací prostriedok nepoužíva ako platidlo. Čiastočne sa používa v Japonsku, ale v iných krajinách tak nefunguje.”
Prezident ďalej pripomenul oficiálnu pozíciu ruskej centrálnej banky, že kryptomeny nemôžu byť platobným prostriedkom alebo slúžiť na sporenie, keďže digitálne peniaze nie sú ničím zabezpečené. To znamená, že je treba zdôrazniť, že “musíme zaobchádzať s nimi veľmi presne a opatrne.”
“Napriek tomu” Putin zmenil tón, “tento fenomén má vo svete svoje miesto – ešte sa len rozvíja! Musíme starostlivo analyzovať, sledovať, čo sa deje, a zistiť, v akej fáze sa nachádzame a ako sa môžeme podieľať na tomto procese a okrem iného ho využiť, aby sme sa vyhli akýmkoľvek obmedzeniam v oblasti medzinárodnej finančnej činnosti.”
Putin navrhuje “civilizovaný” prístup k Telegramu
Ruská hlava štátu sa dotkla aj inej témy, ktorá sa týka okolo komunity kryptomien – osudu Telegramu pre zasielanie správ. Zákaz je najjednoduchší spôsob, ako poznamenal, ale tiež navrhol, že je potrebné hľadať civilizované spôsoby riešenia tohto problému.
Ruské úrady sa snažia zablokovať ich aplikáciu na posielanie správ od 16. apríla po rozhodnutí z 13. apríla v okresnom súde v Moskve. Zatiaľ boli ich pokusy neúspešné a Telegramu sa uložené obmedzenia podarilo obísť.
Ruské špeciálne služby tvrdia, že aplikácia bola použitá teroristami a požiadali o šifrovacie kľúče. Avšak spoločnosť založená ruským podnikateľom Pavlom Durovom ich odmietla odovzdať.
Podľa ruských médií mnohí členovia miestnej komunity okolo spoločnosti Telegram interpretovali Putinove pripomienky ako signál pre telekomunikačného regulátora krajiny – Roskomnadzor a Federálnu bezpečnostnú službu – FSB, aby tlak na túto spoločnosť zmiernili.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Independent, Express
Facebook komentár