Matt Liston výrazne zdôraznil, že nie je žiadnym „kryptoprorokom“. Tiež objasnil, že sa nepovažuje za „kryptomesiáša“ a už vonkoncom nie za „kryptoKrista“. Liston poznamenal: „Vyrastal som v židovskej rodine.“
Napriek tomu sa nedá poprieť, že Liston stojí za vznikom prvého náboženstva založeného na blockchaine. Naďalej však ostáva iba skromným programátorom a nič nenaznačuje, že by bol osvietený nejakou vyššou mocou.
Liston uviedol: „Necítim sa príjemne, keď na to musím myslieť. Zdá sa mi to nevhodné. Keď tvrdím, že som založil náboženstvo, bolo by asi neúprimné, keby som chcel verejnosť presvedčiť o tom, že v rámci neho nevystupujem ako istá autorita. Ale aj tak sa mi to nepáči.“
Liston bol až donedávna generálnym riaditeľom blockchainového projektu Augur, avšak po vlne kontroverzie bol nútený opustiť svoju spoločnosť. Následne zostavil „infraštruktúru viery“ pre svoj nový náboženský rád, ktorý nazval ako 0xΩ (Liston vyslovuje tento názov ako „Nula Ix Omega“). Svoje náboženstvo predstavil v budove newyorskej umeleckej inštitúcie New Museum, pričom po jeho boku stála umelkyňa Avery Singerová. 0xΩ bude predstavovať ako blockchainový systém poskytujúci priestor pre už existujúce náboženstvá, tak aj nový a samostatný systém založený na vlastnej viere.
Singerová sa pridala k Listonovi s cieľom vytvoriť novú ikonografiu pre tento projekt. Umelkyňa v rámci uvedenia novej viery prezentovala počítačom generovanú grafiku, ktorá by sa mohla stať prvou posvätnou relikviou náboženstva 0xΩ. Singerová zároveň navrhla, že zdieľanie tohto umeleckého objektu by sa v budúcnosti mohlo stať „akousi formou modlitby“.
Singerová s potláčaným smiechom uviedla: „Vytvorila som pre nás maskota, ktorý má telo narvala, hlavu psa z internetu známeho ako „doge“, baretku, niekoľko tetovaní, logo Etherea a chvost v tvare symbolu nekonečna.“
Keby ste sa Listona opýtali, čo presne symbolizuje náboženstvo 0xΩ a čo uznáva viera založená na blockchaine, jeho odpoveď by zahŕňala nezrozumiteľné bľabotanie v kombinácii s enigmatickými výrokmi.
Liston uviedol: „Podporujeme zdieľanie mysle. V konečnom dôsledku pristúpime k nahrávaniu mysle do siete a prostredníctvom konsenzu vyformujeme štruktúru zdieľaného vedomia. Potom povýšime individuálnu interakciu s náboženskou štruktúrou na skupinovú účasť v kolektívnom vedomí, kde sa samotná štruktúra stane bohom.“
Robí si z nás Liston srandu? Možno áno.
Liston ďalej povedal: „Ľudia sa čudujú, čo to má znamenať. Sme si vedomí uletenej povahy celého sektora zameraného na kryptomeny a nepochybne sa nám podarilo vytvoriť ten najunikátnejší projekt. Naša iniciatíva zahŕňa štipku výsmechu z našej vlastnej činnosti.“
Aj Singerová potvrdila, že tento projekt podnietil istý skepticizmus medzi potenciálnymi veriacimi. Umelkyňa s vážnym tónom povedala: „Zdá sa, že ľudia považujú tento projekt za humorný. Veľmi často sú zmätení a majú na to dobrý dôvod.“
Liston vysvetlil, že prekvapivá podobnosť medzi náboženskou vierou a zanieteným ošiaľom okolo kryptomien ho inšpirovali k vytvoreniu nového spirituálneho systému založeného na blockchaine. Svoj nápad komentoval nasledovne: „Keď uvažujeme o kryptomenách ako o uchovávateľovi hodnoty, ich cena sa odvíja výlučne od toho, akú hodnotu im prisudzujú ostatní ľudia. Práve takáto slučka založená na spätnej väzbe funguje presne ako náboženský systém.“
Liston však považuje svoj projekt za platformu, ktorá bude v konečnom dôsledku schopná pomáhať umelcom a propagovať ich prácu. Svoju situáciu prirovnáva k scenárom z minulosti, v rámci ktorých si katolícka cirkev objednávala umelecké diela popredných výtvarníkov. Liston by za týmto účelom rád využíval blockchain.
Zakladateľ blockchainového náboženstva nakoniec povedal: „Chceme predstaviť svetu nové spôsoby zmýšľania a posúvať hranice v rámci toho, na čo môžu byť využívané moderné technológie. Som posadnutý a motivovaný možnosťami týchto technológií, ale zároveň som maximálne znudený zo skutočnosti, že sa jedná o sektor, ktorému dominujú inžinieri a finanční odborníci.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NewsBytes, Futurism
Facebook komentár