Problemy_v_OPEC_a_ceny_ropy_rastu_o_50%_1

Venezuela je v chaose. Irán čelí sankciám USA. A aktuálne je vidno v Líbyi prudký nárast nepokojov. Problémy v týchto troch krajinách zoskupenia OPEC pomohli poslať americké ceny ropy späť nad 64 dolárov za barel.

Najnovšie nepokoje v rámci OPEC-u majú rozsiahlejší vplyv na obmedzenia dodávok, ktoré je vidno práve od členov tohto kartelu. Saudská Arábia znížila produkciu, ako aj vývoz do Spojených štátov v snahe dosiahnuť vyššie ceny a vyrovnať svoj rozpočet.

Napriek rekordne rozsiahlej produkcii ropy v USA ceny ropy vzrástli o 50%, odkedy vrámci Štedrého dňa klesli až na 42,53 dolárov za barel. A ceny benzínu sa sa taktiež dostávajú na vyššie úrovne, v čase kedy americká ekonomika zápasí so spomalením.

Shin Kim, ktorý má na starosti oblasti zásob a produkcie v spoločnosti S&P Global Platts poznamenal: “Príbeh ohľadom dodávkach ropy je rastúci (býči),” … “Potenciál eskalácie konfliktu v Líbyi obnovil významné riziká pre produkciu ropy.”

Americké ceny ropy v utorok ráno pred ústupom z 5-mesačných maxím dosiahli cenu 64,79 dolárov za barel.

Ryan Fitzmaurice, ktorý má na starosti oblasť energií v spoločnosti Rabobank, uviedol: “Nebol by som prekvapený, keby sa ceny ropy do polovice leta dostali na 70 dolárov.”

Ropa Brent sa prvýkrát od polovice novembra dostala nad 71 dolárov za barel.

Graf: 10/2017-4/2019 Cena ropy
Problemy_v_OPEC_a_ceny_ropy_rastu_o_50%_1_graf

„Rozsiahla kríza“ v Líbyí

Konflikt v Líbyi v posledných dňoch navyšuje riziko na trhu, keďže by z dôvodu vojny mohla byť ohrozená denná ťažba ropy o objeme 1,3 milióna barelov. Vláda Líbye podporovaná OSN vyhlásila, že odrazila útok povstalcov počas víkendu po krátkom strate kontroly nad letiskom v Tripolise.

Helima Croft, ktorá má na starosti komoditné stratégie v spoločnosti RBC Capital Markets, v poznámke pre klientov uviedla: „Trvalý„ problémový “producent OPEC čelí „vážnej bezpečnostnej kríze.“

Armáda Spojených štátov počas víkendu vytiahla svoje kontingent z ciest Líbye a označila národnú bezpečnostnú situáciu za “čoraz zložitejšiu a nepredvídateľnú”.

Produkcia ropy v Líbyi bola dlhé roky odsunutá na vedľajšiu koľaj z dôvodu krvavej občianskej vojny. Produkcia však v posledných mesiacoch opäť navýšila.

Skutočná ponuka ešte nebola ovplyvnená, ale obchodníci s ropou situáciu pozorne sledujú.

Ben Cook, ktorý portfólio manažérom v spoločnosti BP Capital Advisors poznamenal: “Ak by sa situácia v Líbya jednoznačne zhoršila, ceny ropy by sa zo súčasnej úrovne mohli ľahko zvýšiť o 5 až 10 dolárov.“

Venezuela čelí sankciám a výpadkom

Zatiaľ čo aktuálne je v centre pozornosti Líbya, nepokoje vo Venezuele sú väčším hnacím motorom skutočných problémov, ktorý táto krajina čelí v oblasti dodávok.

Venezuela bola zasiahnutá sankciami Trumpovej administratívy voči štátnej ropnej spoločnosti PDVSA. Podľa štatistík vlády USA, Spojené štáty z Venezuely v posledných troch marcových týždňoch nedoviezli ani jeden barel ropy. Jedná sa o prudký pokles z týždenných hodnôt okolo 600 000 barelov ropy za deň, ktoré boli dosahované pred oznámením sankcií, z konca januára.

Spojené štáty nikdy neboli celý mesiac bez dovozu ropy z Venezuely, odkedy vláda začala sledovať túto metriku v roku 1973.

Produkcia ropy vo Venezuele bola ďalej zasahovaná hromadnými výpadkami v krajine, čo prispelo k humanitárnej kríze v krajine.

Medzitým, investori so zameraním na trh ropy sledujú, či Trumpova administratíva upustí od toho, či rozšíri výnimky, ktoré umožnili krajinám pokračovať v nákupe ropy z Iránu. Výnimky boli oznámené vlani v lete a prispeli k prekročeniu ponuky, ktorá vyslala ceny ropy do medvedieho trhu (pokles o 20 a viac percent).

Súvisiace:
Ako chaos vo Venezuele ovplyvní ceny ropy?
Venezuela prestala do USA dovážať ropu

Cook poznamenal: “Tieto výnimky boli do značnej miery motivované politikou,” a myslel tým posledné voľby na jeseň. Podľa jeho slov už nim však “tentokrát nečelíme.”

OPEC a jeho spojenci pravdepodobne dosiahnu víťazstvo, keďže jeho lídri sa v priebehu mesiaca jún stretnú vo Viedni. Zníženie produkcie skupiny úspešne zvýšilo ceny ropy v krátkom časovom horizonte.

Saudská Arábia bola obzvlášť agresívnou. Popredný svetový vývozca ropy prudko znížil dodávky do Spojených štátov, aby preukázal svoj záväzok vyvážiť trh.

A čo boom bridlicovej ropy v USA?

Ďalším hnacím motorom vyšších cien ropy sú býčie stávky zo strany hedžových fondov a iných finančných subjektov.

Po minuloročnom pokračovaní v raste cien ropy sa títo obchodníci, ktorí sledujú trend, v posledných mesiacoch vydali na “long” pozície, so zameraním na rast. Tieto špekulatívne pozície môžu zveličovať výkyvy cien.

Fitzmaurice z Rabobank uviedol: “Jednalo sa o agresívne stratégie,” … „Keď ceny vzrástli, všetky tieto peniaze sa vrátili opäť na trh.

Najviac ohromujúcou časťou oživenia ropy je to, že to prichádza tvárou v tvár rastúcej produkcií ropy zo Spojených štátov.

USA v roku 2018 denne vyprodukovali rekordných 10,96 milióna barelov surovej ropu, čo je o 17% viac ako v predchádzajúcom roku. Tento trend sa v decembri zrýchlil, keď americká produkcia dosiahla historicky najvyšší mesačnú hodnotu 11,96 milióna barelov za deň.

Neočakáva sa, že tento rozsiahly boom v USA mal skončiť. EIA očakáva, že USA v roku 2019 dosiahnu priemernú produkciu na hodnote 12,3 miliónov a v roku 2020 až 13 miliónov.

Ako bude reagovať Trump?

Je možné, že cena ropy bude motivovať amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby obnovil svoju kritiku OPEC. Predchádzajúce útoky spôsobili krátkodobý pokles cien ropy. Trumpova administratíva by tiež mohla uvoľniť sudy zo strategických zásob ropy.

Fitzmaurice však pochybuje, že by takýto krok vedel poskytnúť trvalú úľavu.

Nakoniec poznamenal: “Očakával by som, že budú čakať až na vrchol motoristickej, predtým než použijú náboje, ktoré majú.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, MSN

Facebook komentár