Príbeh Donalda Trumpa sa začína jeho starým otcom, Friedrichom, ktorý emigroval z Nemecka do Ameriky. Tu vám poskytneme informácie o tom, čo sa stalo od času:
Ako prišiel k peniazom Friederich.
Friedrich prišiel do New Yorku v roku 1885 vo svojich šestnástich, aby zarobil majetok. Friedrich vyrastal v Kallstadte, čo je maličká dedina na juhozápade Nemecka, kde domácich volajú Brulljesmacher, čo v preklade znamená „Chválenkári.“ Jeho pôvodné priezvisko bolo Drumpf, ale v 17 storočí bolo zmenené, pravdepodobne kvôli zlepšeniu sociálneho statusu. Friedrich sa po niekoľkých rokoch práce ako holič v New York City presťahoval do Seattlu, poangličtil si svoje meno na Frederic a otvoril si malú firmu v mestskej „červenej uličke.“ Zákazníkom poskytoval neobmedzený prístup k jedlu, alkoholu a „súkromným dámskym izbám,“ čo bolo tajné označenie pre prostitútky.
Mal tento verejný dom úspech?
Mal. A ambiciózny Trump sa rozhodol preniesť svoje služby tam, kde boli peniaze. Preniesol ich do Yukonu, aby využil zlatú horúčku na Klondiku. V jeho salónoch/verejných domoch boli v jednotlivých izbách váhy, takže zákazníci mohli za služby platiť zlatým prachom. V roku 1901, náčelník regionálnej polície nariadil záťah proti hazardným hrám, predaju alkoholu a „ľahkým ženám.“ Trump utiekol naspäť do New Yorku s peknou finančnou rezervou. Keď prišiel na návštevu domov, do Kallstadtu, zasnúbil sa s miestnou ženou Elizabeth Christ a znova sa snažil usadiť v Nemecku. Ale úrady ho deportovali pre vyhýbanie sa povinnej vojenskej službe počas jeho pôsobenia v Amerike. A tak sa párik presťahoval do New Yorku. Po tom ako v roku 1918 Friedrich zomrel na Španielsku chrípku vo veku 49 rokov, v rodinnom podnikateľskom odkaze pokračoval jeho syn, Fred.
Súvisiace: Donald Trump je oficiálne najbohatším americkým prezidentom v histórii
Ako?
Fred založil garážový biznis spolu so svojou matkou ešte počas strednej školy. Spoločnosť Elizabeth Trump and Son (Elizabeth Trumpová a Syn) bola veľkým úspechom a v 1920-tych rokoch nádejný realitný magnát začal stavať jednogeneračné rodinné domy vo štvrti Queens. Bol notoricky šetrný a známy tým, že sa prechádzal po staveniskách a zbieral popadané klince. V roku 1936 si Trump vzal za manželku škótsku imigrantku, Mary Anne MacLeod. Mali spolu 5 detí vrátane Maryanne (najvyššej sudkyne federálneho odvolacieho súdu) a Donalda. Trump senior po 2. Svetovej vojne využil obrovské federálne dotácie na bývanie na to, aby vybudoval nájomné bytové komplexy vo štvrtiach Brooklin a Queens. Keď si uvedomil, že jeho nemecký pôvod by mohol byť pre neho prekážkou v biznise, začal tvrdiť, že jeho rodiča boli Švédi. Jeho synovec, John Walter vysvetľuje: „Mal veľmi veľa židovských nájomníkov. V tejto dobe nebolo veľmi dobré byť Nemcom.“
Aký bol Fred Trump bohatý?
Do sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia bol už multimilionárom. Keď v roku 1999 zomrel, jeho majetok dosahoval hodnotu približne 300 miliónov dolárov. Ale Fredova kariéra nebola veľmi čistá, hlavne ak išlo o rasové záležitosti. Bol zatknutý vo štvrti Queens v roku 1927 po pouličnej bitke počas zhromaždenia Ku Klux Klanu. Na rodinnú firmu a aj na samého Donalda Trumpa bola v roku 1973 podaná žaloba Ministerstvom spravodlivosti za údajnú diskrimináciu ľudí tmavej pleti, ktorí si chceli prenajať byty. Vyšetrovaním sa zistilo, že žiadosti týchto ľudí boli označené písmenom „C“ ako „coloured,“ čo v preklade znamená „farební,“ a boli okamžite zamietnuté. Spoločnosť nakoniec tento spor vyriešila a súhlasila so zavedením antidiskriminačných opatrení do praxe.
Ako prišiel Donald Trump k svojim peniazom?
Zanechal Brooklyn a Queens a vydal sa do očarujúceho prostredia Manhattanu robiť to isté. Ale vo veľkom. Hovoril: „Mal som veľkolepejšie sny a vízie.“ Iba tri roky po ukončení vysokej školy si Trump zobral pôžičku 1 milión amerických dolárov od svojho otca a za viac ako 100 miliónov amerických dolárov vo forme úverov mu otec ručil. Tieto peniaze investoval do radu veľkých stavebných projektov na Manhattane vrátane Grand Hyatt Hotel, Trump Tower a Trump Plaza. Svoje aktivity tiež rozšíril na golfové ihriská, luxusné rezorty a desiatky iných odvetví (viď nižšie). Prirodzený šoumen Trump, ktorý povedal ľudom, že bol Švéd, porozumel hodnote marketingu sám. V roku 1987 povedal: „Keď si zaplatím celú stranu v The New York Times, aby som propagoval projekt, bude ma to pravdepodobne stáť 40 000 amerických dolárov. Ale ak The New York Times napíše čo i len trošku pozitívny príbeh v jednom stĺpci o jednom z mojich obchodov, nestojí ma to nič.“
Boli niektoré z jeho biznisov aj neúspešné?
Často. Kúpil tím v začiatočníckej Americkej futbalovej lige, potom dopomohol lige takmer skolabovať tým, že preniesol jej sezónu, aby zarovno konkurovala so sezónou NFL. Jeho kasína v Atlantic City priviedli 4 spoločnosti k bankrotu a skoro ho pripravili o jeho osobný majetok. Letecká spoločnosť Trump Airlines fungovala iba 3 roky. Tisíce bývalých študentov žalujú už nefungujúcu Trumpovu univerzitu, ktorú New Yorské úrady volajú „a classic bait-and-switch scheme,“ čo v preklade znamená „klasická schéma prilákať a zameniť.“ (pozn. prekladateľa: Táto schéma funguje na systéme prilákania zákazníka na základe lákavej cenovej ponuky a následnom poskytnutí iného, zväčša drahšieho tovaru, z dôvodu nedostatku alebo neadekvátnej kvality pôvodného tovaru) Napriek tomu Trump stále zveľaďoval svoj majetok budovaním svojej značky knihami a televíznymi šou, rozvíjaním golfových ihrísk a hotelov a úspešným oprávnením používania ochrannej známky Trump ostatným developerom. Odhady výšky jeho majetku sa veľmi líšia, ale podľa portálu Bloomberg.com má jeho majetok hodnotu 2.9 miliardy amerických dolárov. Trump však trvá na tom, že jeho majetok má hodnotu 10 miliárd amerických dolárov, čo je pekné a zaokrúhlené číslo, ktoré ho robí úspešnejším. Životopiskyňa Gwenda Blair hovorí: „Toto je rodina, ktorá pevne verí myšlienke, že nech robíte čokoľvek, musí to vyjsť.“
Súvisiace: Spoločnosti, ktoré museli zrušiť spoluprácu so značkou rodiny Donalda Trumpa
Trump ako značka
Donald Trump strávil život budovaním svojho mena, aby sa stalo synonymom bohatstva a úspechu a za istú cenu bude „Trump“ skoro na všetkom. Okrem známych hotelov, výškových budov a golfových ihrísk, medzi miliardárov biznis patria Trumpove Steaky (Trump Steaks), časopis Trump a stolová hra TRUMP. Jeho fanúšikovia môžu ochutnať vodu, víno alebo vodku značky Trump (Trump Water, Trump Wine, Trump Vodka). Môžu si zariadiť svoj dom pomocou bytového zariadenia Trump Home Furnishings, môžu nosiť kolekciu košieľ a kravát značky Donald J. Trump z kolekcie Signature, vyrábanej v Mexiku a Číne a používať voňavku Trump Fragrance (ktorá „zachytáva ducha vysoko motivovaného muža“). Z 515-tich firiem, v ktorých je zapojený, má 268 jeho meno „Trump“ v názve spoločnosti. V jednej zo svojich kníh Trump sám priznáva, že veci by sa mohli vyvinúť úplne inak, ak by si jeho predkovia nezmenili priezvisko. Napísal, že „Drumpf Tower neznie ani zďaleka tak chytľavo.
Preložil: Michal Guza
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TheWeek, Yahoo
Facebook komentár