Celosvětové ekonomické podmínky jsou nyní příznivé pro nákup zlata jako bezpečné investice. Spojené státy, západní Evropa a Japonsko jsou blízko zhroucení celého hospodářství díky velkému zadlužení. Schodky státního rozpočtu jsou velké, stálé a víra v tvrdé měny je nízká.

Na vrcholu toho všeho stojí Čína – číslo 1 jako výrobce a číslo 2 ve spotřebě zlata – a je povzbuzující, že díky svému rychlému růstu bude muset zvýšit import zlata, aby uspokojila poptávku.

Pokud je historie nějaký průvodce, zlato se chystá stát ještě atraktivnějším, protože nastává doba podzimní a zimní dárkové sezony. Toto je období roku, kdy mají klenotníci největší tržby. Výkop je za muslimského svatého měsíce Ramadánu, který začíná příští týden a končí na začátku září.

Po Ramadánu přichází sezona svateb v Indii a v listopadu Diwali – jeden z nejvýznamnějších festivalů v Indii vůbec. V Číně pak jsou dva velké svátky – týden trvající státní svátek začínající 1. října a čínský nový rok na začátku roku 2011.

Při pohledu na více než čtyři desetiletí bylo září nejlepším měsícem roku pro zlato a cenné papíry se zlatem.

Tento trend můžeme pozorovat na následujícím grafu. Během průměrného roku vystoupá v září cena zlata o 2,5% výše než byla cena v srpnu. A aby byly věci ještě zajímavější, cena zlata vystoupala v 17 z 21 měsíců září od roku 1989, zdaleka nejlepší poměr úspěšnosti každého měsíce v roce.

V září 2009 vyskočila cena zlata o téměř 6%, což je výrazně nad dlouhodobý průměr.

Podle indexu NYSE GDM je na tom září ještě mnohem lépe.

Po obvyklých slabých měsících červnu a červenci těžaři zlata zaznamenávají růst v srpnu a v září dokonce skok o 8,3%. V září 2009 byl tento skok dokonce 14,5%. Od roku 1993 byl index GDM nahoře dvanáctkrát a dole jen pětkrát.

Tento vliv je zobrazen na grafu znázorňujícím, jak se dařilo zlatým prutům a horníkům v pozdním létě a na podzim a následný pokles skrz celý trh se zlatem, který začal v roce 2001. Tento trend se obvykle vyskytl od poloviny června do začátku října a v roce 2004 se prodloužil až do konce listopadu.

Cena zlata se vyhoupla v průměru o 12,4% během let 2001-09 a cena se přehoupla do čtyř číslic. Stejně dobrý výsledek byl, že vliv na cenu akcií byl dokonce silnější – jejich každoroční skok byl v průměru více než 26%.

V roce 2010 by mohl být tento trend rozvržen podle harmonogramu. Z nedávného dna 1157 dolarů za unci na konci července se cena zlata vyšplhala během poledne 6. srpna o více než 4% a TSX/S&P Global Gold Index dokonce získal více než 6%.

Banka America – Merill Lynch prodává unci zlata za 1300 dolarů před říjnem a listopadem 2010 jako výsledek sezonní poptávky. Pozorovatelé zlata v CIBC World Markets v Torontu odhadují, že unce zlata příští rok touto dobou bude stát 1400 dolarů vlivem silné investiční poptávky a nedostatečnou nabídkou.

Vzhledem k současné hospodářské slabosti, CIBC uvedl, že během velké recese „zlato bylo jednou z mála investičních tříd, která poskytla kladné výnosy. Tato skutečnost nebude zapomenuta, pokud příští recese zhmotní”.

Jeho analytici také uvádějí, že akcie zlata jsou poměrně levné ve srovnání s jiným drahými kovy a dodávají, že vůbec poprvé někteří producenti zlata obchodují v poměru cena – výdělek níže než je průměr S&P 500 indexu.

Vraťme se zpět do roku 1971, kdy prezident Nixon ukončil konvertibilitu dolaru za zlato a dereguloval cenu zlata, zásoby zlata inklinovaly k překonání S&P 500, když federální vláda spustila vlnu deficitních rozpočtů. Do roku 2019 je naplánován pro každý rok deficit v průměrné výši 1 bilionu dolarů, který vytváří potenciál pro akcie zlata pro nadcházející roky.

Může to být ten správný čas pro investory, aby zvážili nákup před sezonní zvýšenou poptávkou. Historické modely mohou být užitečným průvodcem a vyzdvihnout vyhlídky pro investiční úspěch, ale samozřejmě neexistují žádné záruky, že na podzim roku 2010 bude znovu následovat tak výborně nastolený trend.

Zdroj: U.S. Global Investors

Facebook komentár