Dlh študentských pôžičiek sa pre absolventov vysokých škôl v Amerike naďalej zvyšuje, keďže v minulom roku priemere bol na úrovni 29 000 dolárov (na jedného študenta).
Priemerné zaťaženie dlhu pre 1. triedu v roku 2012 bolo vo výške 29 400 dolárov. S týmto vyjadrením prišla správa vydaná počas tohto týždňa od Institute for College Access & Success.
V roku 2011 bola priemerná dlhová záťaž na úrovni 26 600 dolárov. Táto organizácia ďalej poznamenala, že jej správa za rok 2012 je komplexnou – na základe federálnych dát, ktoré zahŕňajú všetky štvorročné výsledky vysokých škôl – každé 4. roky. V rokoch medzi tým sú priemery založené na dobrovolne poskytnutých informáciách (od vysokých škôl).
V rovnakej dobe, ako dlh stúpal, vysoké školy po celej krajine pristupovali zvýšením školného a poplatkov, aj keď príjmy rodín sa zmenšovali. Dlh študentských pôžičiek sa od roku 2008 až 2012 každoročne v priemere zvyšoval o 6%.
( Súvisiace: Študentské pôžičky sú spoločenský problém, nie ekonomická hrozba )
Sedem z 10 držiteľov dlhu študentských pôžičiek, a pätina tohto dlhu bola voči súkromným veriteľom, ktorí si často účtujú vysoké úrokové sadzby.
Aby toho nebolo málo – trh práce ešte neprechádza obnovou – takže veľa absolventov je buď s malým alebo žiadnym príjmom.
Napriek tomu, že vyhliadky na zamestnanie, po odchode z vysokej školy sú oveľa lepšie ako tie, bez nej. Ľudia bez univerzitného vzdelania v roku 2012 čelili miere nezamestnanosti vo výške 17,9%, v porovnaní so 7,7% mladých absolventov vysokých škôl.
( Súvisiace: Prečo milionári pomáhajú študentom so splácaním dlhu )
Ako vždy, niektoré školy mali študentov, ktorí majú väčšie dlhy než iní – typicky tých s najvyšším školným. Priemerný dlh vysokoškolákov sa v roku 2012 pohyboval od 4 450 dolárov do 49 450 dolárov, zatiaľ čo podiel študentov s úvermi sa pohyboval od 6% do 100%.
Zdroj: San Francisco Chronicle
Facebook komentár