Ak sa Vám niečo páči poprosím kliknúť na “páči sa mi to”, alebo FB a Twitter “like” aby sme mali od Vás odozvu (a taktiež Nás to vedie k pokračovaniu Našej tzv “práce”)…Čím viac klikov na na FB a Twitter “like”, tým nám pomôžete rozšíriť sa “ĎAKUJEME”

Pred tromi mesiacmi som si robil srandu zo správy ABC News o burze. Vtedy index Dow Jones prevýšil 13 000. ABC mal panel trinástich „odborníkov“. Všetci trinásti sa zhodli; tentoraz na pohybe cenných papierov, bola to skutočná dohoda. Všetci trinásti boli presvedčení, že počas zvyšku roka akcie nemôžu ísť iným smerom, len smerom hore. Samozrejme, všetci sa mýlili. 

Tu sú obrázky expertov v ABC. Ak pozeráte televíziu, možno ich spoznáte. Ja si nemyslím, že títo ľudia sú experti. Sú obhajcami do očí bijúcich problémov. Ak nevideli problémy hroziace pred niekoľkými mesiacmi, tak sú buď slepí alebo klamali.

Títo odborníci (a väčšina politikov v Európe) vytvárajú niekoľko ďalších príbehov. Podľa mňa sú teraz takisto na omyle ako boli vo februári.
Terajšia veľká lož je o Grécku. Skoro všetky články, ktoré som čítal o tejto téme, sú rovnaké. Ak bude Grécko nútené opustiť eurozónu, tak sa stanú veľmi veľmi zlé veci, ako aj:
1. Grécka ekonomika bude čeliť vážnym ťažkostiam. Nezamestnanosť bude stúpať, ekonomika upadať.
2. Nákaza sa bude z Grécka rozširovať. Napadne aj krajiny ako Taliansko a Španielsko. Ich schopnosť vydať nové dlhopisy bude znížená. Náklady dlhu im budú brániť v raste; nezamestnanosť bude stúpať.
3. Pokiaľ Grécko opustí eurozónu, uskutoční sa odliv kapitálu z južnej Európy do Nemecka. Tieto kapitálové toky budú ohrozovať banky a kapitálové trhy krajín EÚ.
4. Ak eurozóna je nestabilná, tak globálny trh cenných papierov padne. Ako trhy členských krajín, tak aj globálna ekonomika sa vráti do recesie (alebo ešte nižšie). Z tohto dôvodu nie je iná možnosť ako zachrániť Grécko. 
 

Tieto scenáre „odborníkov“ sú úplne vedľa.   

1. Grécko je v recesii už päť rokov. Nie je ani jediná šanca zo sto, že sa dostane z recesie kedykoľvek počas nasledujúcich piatich rokov, ak si ponechá euro. Najvľúdnejšia vec, ktorú môžu európski lídri urobiť, je vykopnúť Grécko z eurozóny. V prvom rade táto krajina by sa do nej vôbec nemala dostať. Spravili chybu. Chyby sú vždy drahé, ale najväčšou chybou je nepripúšťanie faktu, že chyba sa vôbec stala.         

2. Nákaza? Čo sa dneska deje, ak nie nákaza? Skoro všetky krajiny Európy sú už nakazené. „Choroba“ sa rozšírila po celom svete.

3. Únik kapitálu bude realitou, ak sa eurozóna zbaví Grécka? Počas posledných dvoch mesiacov vykázaný odliv kapitálu z PIIGS prekročil 200 miliárd dolárov (ja si myslím, že oveľa viac). Nemecké a švajčiarske výnosy dlhopisov boli v posledných niekoľkých týždňoch v mínuse. V týchto dňoch funguje pohraničná stráž v okolí Švajčiarska, aby zabránila vstupu týchto „horúcich peňazí“ do krajiny.

4. Trh cenných papierov Spojených štátov stratil 1 bilión dolárov od gréckych volieb, ktoré boli 6. mája (len v piatok 357 miliárd dolárov). Svetové trhy cenných papierov stratili ďalší 1 bilión dolárov v rovnakom období. Účtovná strata iných tried aktív je obrovská. Ak spočítame straty predchádzajúcich troch týždňov, suma pohodlne prekročí 3 bilióny dolárov (5 % celkového svetového HDP).

Najlepšia vec, ktorú môžu politici urobiť pre voličov, ktorých reprezentujú, je nechať Grécko odísť. Áno, znamenalo by to náklady, ale náklady predstierania toho, že je možné udržať Grécko v eurozóne, budú desaťkrát viac. Pokiaľ by bol celý grécky dlh vymazaný, náklady by boli vo výške 250 miliárd dolárov. Podľa mojich prepočtov, svet už zaplatil 12 krát vyššiu sumu v posledných troch týždňoch. Ak hra s Gréckom pokračuje, náklady budú vo výške 10 biliónov dolárov a globálna depresia. Podľa „odborníkov“ najhorší scenár je Grexit (Grécko opustí eurozónu – pozn. prekl.). Podľa mňa najhorší scenár by bol ďalšie úsilie na ponechanie si Grécka.

Výbuch v Európe (a skoro v každom kúte sveta) minulý mesiac viedol väčšinu pozorovateľov k záveru, že ďalšie kolo Federálneho rezervného zásahu je preč len pár týždňov. Odborníci veria, že Ben Bernanke vystúpi, stlačí niektoré monetárne tlačidlá a všetko bude opäť v poriadku. 


Časopis The Street 1. 6. 2012 napísal článok s názvom: Volania po väčšom kvantitatívnom uvoľňovaní  

Denník The New York Times tiež 1. 6. 2012 zverejnil článok: Správa o pracovných miestach pravdepodobne dopomáha Federálnemu rezervnému systému konať 

Aj časopis Barron´s uverejnil v ten deň článok s názvom: Bernankovo stránkovanie: Stratégovia váhajú nad otázkou tretieho kvantitatívneho uvoľňovania

Ako môžu údajne chytrí ľudia veriť, že stimulovanie počas ďalších 4 mesiacov FED-om spraví zázraky? Toto je tak hlúpe, ako predpoveď pred niekoľkými mesiacmi, ktorá hovorila o ďalšom náraste hodnoty akcií. FED je neschopný zmeniť situáciu; trhy už urobili viac, než FED mohol kedy urobiť.

Čo by mohol urobiť FED podľa týchto veštcov? Sľub, že úrokové sadzby udrží nízko dlhšiu dobu? Smiešne. Žijeme s nulovou úrokovou politikou štyri roky. Nefunguje to. A ani nebude fungovať.

FED môže rozšíriť Operáciu Twist (stručne povedané znížiť dlhodobé úrokové sadzby – pozn. prekl.), ale to by už nepomohlo. Desaťročná miera je na úrovni 1,45 %. Kto by si s zdravým rozumom myslel, že tlačením hodnoty dlhopisov na úroveň 1,2 % sa niečo zmení? Len blázon.

Niektorí tlačia na ďalšie kolo čistého kvantitatívneho uvoľňovania (QE). FED by nakúpil ešte štátne dlhopisy a hypotekárne papiere v hodnote 600 miliárd dolárov. Z toho dôvodu by sa tlačili peniaze na zaplatenie nákupov. To myslenie je šialené. Ak by FED oznámil veľký program kvantitatívneho uvoľňovania, trhy by súťažili týždeň, ale keby sa realita prepadla a realizovala by sa temná stránka ďalšej monetárnej expanzie, na trhy by sa vrátili problémy.

Neverte odborníkom, ktorí sa ukazujú v televízii každý deň. Sú buď obhajcami veľkých problémov kvôli svojím nadriadeným, hlúpi a slepí alebo klamú priamo. Neverte politikom a centrálnym bankárom, ktorí tlačia na prípad pre získanie väčšieho peňažného plynu. Títo ľudia sú takí preťažení zo svojich minulých chýb, že v žiadnom prípade nemôžu zmeniť názor. Radšej zdvojnásobujú svoje chyby a volia opäť nesprávne ako by pripustili svoj omyl.

Ostala len jedna jediná možnosť pre politikov. Grécko musí odísť, Španielsko takisto. Tlačenie peňazí nevyrieši nič, treba s tým prestať. Áno, táto cesta je bolestivá. To bude stáť Nemcom balík, aby sa veci dali do poriadku, ale to je cena, ktorú musia zniesť. Hlavne preto, lebo tento neporiadok vytvorilo Nemecko a ťažilo z neho dvanásť rokov. Zvyšok sveta bude trpieť tiež. Ale aká iná alternatíva nám ostáva?

Loď sa potápa. Kapitáni sú v rozpakoch, že museli dať loď na útes. Nechcú sa priznať k chybám, ktoré urobili v minulosti, odmietajú použiť záchranné člny zo strachu, že cestujúci stratia dôveru. Čo teda tí kapitáni robia, je len poistkou toho, že všetci ľudia sa na palube utopia. Rád by som videl niektorých z tých kapitánov ponárať sa s loďou, ale je zbytočné, aby sa všetci cestujúci (sedem miliárd) utopili tiež.

Sme na pokraji veľmi tvrdého pristátia. Nemyslím si, že sa mu dá vyhnúť dlhšie. Nasledujúce dva týždne sú kritické. Buď prejde zemeguľa ešte jedným kolom „rozšírenia a predstierania“, že to nebude fungovať, alebo necháme nejaké člny klesnúť pod vodu. Rok potom, ako sa potopia člny s ich kapitánmi, svet bude oveľa lepším miestom. Ak rozhodnutie padne na zachránenie potápajúcich sa lodí, zaplatíme za to defláciou v ďalšom desaťročí.       

Preložil:Silvia Harcsová

Facebook komentár