Čínsky vývoz sa v máji znížil, keďže celosvetové obmedzenia z dôvodu koronavírusov aj naďalej ničia dopyt, zatiaľ čo prudší pokles dovozu, ako sa očakávalo, poukazoval na zvyšujúci sa tlak na výrobcov v dôsledku brzdenia globálneho rastu.
Jasné obchodné údaje z druhej najväčšej ekonomiky sveta by mohli viesť k tlaku na tvorcov politiky, aby rozšírili podporu pre odvetvie, ktoré je rozhodujúce pre živobytie u viac ako 180 miliónov pracovníkov. Celkový obchod predstavuje zhruba tretinu hospodárstva.
Colný úrad uviedol, že zámorské dodávky v máji oproti predchádzajúcemu roku poklesli o 3,3%, po prekvapujúcom 3,5% náraste v apríli. To bolo omnoho menej v porovnaní s prognózou v prieskume agentúry Reuters, ktorý bol na hodnote prepadu až o 7%.
Kým výsledky vývozu sa zdajú byť o niečo lepšie, ako sa očakávalo, dovoz v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesol o 16,7%, čo predstavuje zhoršenie z poklesu o 14,2% dosiahnutom v predchádzajúcom mesiaci a zaznamenal najostrejší pokles od januára 2016. Očakávalo sa, že v máji klesne o 9,7%.
Wang Jun, hlavný ekonóm Zhongyuan Bank, poznamenal: „Export ťažil z oslabenia trhu ASEAN (Asociácie krajín juhovýchodnej Ázie) a výmenného kurzu, zatiaľ čo dovoz bol ovplyvnený nedostatočným poklesom domáceho dopytu a cien komodít.“
Výsledkom bolo, že Čína v priebehu minulého mesiaca zaznamenala rekordný obchodný prebytok vo výške 62,93 miliárd dolárov, čo je najvyššia hodnota od obdobia, kedy agentúra Reuters začala sledovať tieto dáta v roku 1981, v porovnaní s priemernou prognózou vo výške prebytku 39 miliárd dolárov a aprílovým prebytkom na hodnote 45,34 miliárd dolárov.
Výpočet agentúry Reuters založený na colných údajoch ukázal, že obchodný prebytok Číny so Spojenými štátmi sa v máji zvýšil na 27,89 miliárd dolárov.
Prichádza to v období, kedy sa čínsko-americké napätie opäť zvyšuje, hoci zdroje hovoria, že prezident Donald Trump nemá na výber, ale zatiaľ sa musí držať obchodnej dohody fázy 1.
Negatíva vyplývajúce na export
Oficiálne aj súkromné prieskumy spomedzi tovární za mesiac máj ukázali, že subindexy vývozných objednávok zostali v hlbokej kontrakcii. Zisk čínskych priemyselných firiem v období január – apríl klesol takmer o 30%.
Analytici tvrdia, že pozitívne sektory, ako napríklad vývoz zdravotníckych potrieb, kde Čína dominovala v dodávateľskom reťazci, maskovali silné protivety, ktorým vývozcovia čelia z dôvodu uviaznutia v nepredaných zásobách a zrušených objednávkach zo zahraničia.
V prvej polovici mája Čína dodala zdravotnícke potreby v hodnote 63,2 miliárd juanov. Výpočty agentúry Reuters z colných údajov ukázali v období marec – apríl výsledok na hodnote 71,2 miliárd juanov.
Súvisiace: Koronavírus zvráti globalizáciu a vytvorí regionálne dodávateľské reťazce
Zhang Yi, hlavný ekonóm Zhonghai Shengrong Capital Management uviedol: „Aj keď výkon exportu presahovala očakávania, nemali by sa ignorovať problémy, ktorým tradičné obchodné podniky čelia.“
Čínska vláda zdôraznila neistý výhľad a koncom mája uviedla, že prvýkrát od roku 2002 nestanovuje ročný cieľ rastu, čo odráža opatrný postoj k uvoľňovaniu politiky, aj keď niektorí očakávajú, že domáci dopyt dosiahne mierne odrazenie, zatiaľ čo podmienky vývozu zostanú nepredvídateľné.
Ekonomika sa v prvom štvrťroku medziročne prepadla o 6,8%. Zhang ďalej poznamenal: „V budúcnosti bude vývoz v zásade čeliť negatívnemu rastu, ale nie je potrebné byť príliš pesimistický. Malo by to byť do -10%.“
Nakoniec poznamenal: „Dovozy podliehajú väčšej neistote v závislosti od oživenia dopytu na domácom trhu a od vykonávania fázy 1 dohody medzi Čínou a Spojenými štátmi.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNBC
Facebook komentár