V poslednej dobe sme videli mnoho článkov o Číne a mnohých ďalších centrálnych bánk ohľadom pokračúcich nákupov a zvyšovaní ich držby zlata ako súčasť ich úsilia v pokračovaní výmeny aktív z cudzích papierových mien. Kto ich za to môže obviňovať? Chceli by ste dostávať papierové sľuby na splácanie finančných záväzkov z krajín, ktoré sú v podstate insolventné, ako súčasť svojej rezervnej meny? Čína robí čo je správne a v jej najlepšom záujme, nákupom zlata ako súčasti svojich zlatých rezerv, aby mala svoju menu čo najlepšie predajnú. Chcú, aby sa Juan stal konkurenčnou menou medzi ostatnými hlavnými menami po celom svete a na to aby sa to podarilo, je vlastné zlato súčasťou ich stratégie.

Je tu pritom špekulácia, že Čína zvyšuje svoju zlatú rezervu, aby sa Juan, ako mena krytá zlatom, stala svetovou rezervnou menou. Aj keď je to zaujímavý koncept, toto sa s najväčšou pravdepodobnosťou nestane. Aby bolo možné takto zálohovať menu, musia sa ich zlaté rezervy v systéme zvyšovať alebo znižovať pozdĺž zvýšenia alebo zníženia počtu menových jednotiek. Mena krytá zlatom by znamenala mať pevnú sadzbu výmeny za každú uncu zlata na konkrétnych merných menových jednotkách vydaných touto krajinou. Nie je asi žiadna krajina na svete, ktorá bude ctiť konvertibilitu na paušálnom základe, bola by to finančná samovražda a je aj jedným z dôvodov, prečo Nixon uzavrel zlaté okno. Tiež mena krytá zlatom by znamenala, že krajina by neustále zvyšovala kúpu zlata, aby to zodpovedalo inflácii vydaných jednotiek meny. Sledovanie množstva zlata, ktorou sa kryje mena, je tiež takmer nemožné, pretože sú absolútne nedostatky v priehľadnosti celého množstva menových jednotiek emitovaných centrálnymi bankami a množstva zlata v ich držbe. V súčasnej dobe meny môžu byť prevedené na zlato na plávajúcom základe za trhovú cenu, ale ísť na meny kryté zlatom sa pravdepodobne nikdy nestane.

Čína robí svoju menu ľahšie dostupnú pre obchod, čím obchádza americký dolár a pripravuje svoju menu pre platby ako možnosť voľby pre jej národný vývoz. V súčasnej dobe Juan je fixovaný na americký dolár, ale v priebehu času sa s najväčšou pravdepodobnosťou bude musieť zvyškom sveta prijať ako plávajúca mena . Do tej doby sa dá očakávať, že Čína bude naďalej pridávať svoje zlaté rezervy v snahe, aby sa Juan stal konkurenčnou menou pre medzinárodný obchod.Časom USA stratí svoj ​​štatút rezervnej meny (najlepší predpoklad je niekedy v tomto desaťročí), ale s najväčšou pravdepodobnosťou nikdy nezmizne úplne a Juan neprevezme tento štatút úplne. Proste budeme mať s najväčšou pravdepodobnosťou bilaterálne obchodné dohody v niekoľkých národných menách používaných pre platby. Juan je len nový chalan na bloku, ale je tam ešte EURO, britská libra, japonský jen, US dolár a pravdepodobne aj mena IMF (Medzinárodný menový fond) SDR (Special Drawing Rights – Zvláštne práva čerpania, mena slúžiaca na doplnenie existujúcich rezervných mien), ktoré budú využité tiež. Dokonca v poslednej dobe Kanadský dolár posilnil a ako povedal MMF, uvažuje klasifikovať Canuck (kanadský) dolár a austrálsky dolár ako rezervné meny.

Zatiaľ čo zlato nemusí byť v dohľadnej dobe prispôsobené pevnou úrokovou sadzbou, VTB Group (ruská strategická banka) ako prvý veriteľ predal dlhodobé cenné papiere a dlh v súvislosti s krajinami referenčného akciového indexu, teraz predáva národné cenné papiere viazané na cenu zlata (pozri článok na Bloomberg). VTB ponúka miliardu rubľov (32 miliónov dolárov) v cenných papieroch, ktoré budú splatné v decembri 2013 a bude spätne platiť sadzbu na výnosy na základe ceny zlata až do výšky 20 percent. VTB ako priekopník na ruskom trhu, je 2. najväčšia banka a poskytuje alternatívy penzijných fondov cez investície do zlata bez obmedzení regulačných orgánov umiestnených na tovar podnikov. Článok ešte hovorí o tom, ako aj západné finančné inštitúcie, akými sú JP Morgan, Barclays, Credit Suisse tento mesiac vydávajú bankovky kryté zlatom. To je len ďalší príklad toho, ako sa zlato stáva dôležitým finančným aktívom. Potreba diverzifikovať a chrániť bohatstvo sa stáva zrejmé v čase menových vojen, ktoré zničia hodnotu nekrytých peňazí. Finančné inštitúcie si uvedomili, že centrálne banky budú pokračovať na ceste k vytlačeniu peňazí, inflácie a devalvácie meny, pretože nie je iná voľba. Vidia nápis na stene a teraz zarábajú na niekoľkých nových trhoch tým, že poskytujú ceny finančných aktív viazané na ceny zlata.

Všetky tieto meny budú aj naďalej nafúknuté a ja pochybujem, že bankári umožnia zlatu, aby sa stalo konkurenčnou menou pre každodenné transakcie. Avšak jeho úloha ako uchovávateľa hodnoty sa bude aj naďalej zhodnocovať tak dlho, ako nekryté peniaze naďalej existovať. Takže by sme mali byť radi, že vláda a centrálni bankári budú aj naďalej používať a rozširovať nekrytú menu a tým robiť, že hodnota ich meny stojí menej a zlato v dlhodobom horizonte aj naďalej rastie. Čo vidíme dnes je, že s krátkodobými výkyvmi v cene zlata je na trhu len hluk a krátkodobé obchodné príležitosti vytvorené vysokou frekvenciou obchodníkov so zlatom a bánk. Toto dospeje k posunom a cena zlata sa vyrovná a potom bude pomalou rastúcou tendenciou tancovať dvoma krokmi hore a jedným krokom nadol. Všetky tie reči mainstreamových médií o zlate sú len pokusy urobiť na trhu hluk a vysvetliť krátkodobé pohyby v cene. Majú veľmi malé znalosti o zlate a úlohu, ktorá bude v budúcnosti hrať rolu uchovávateľa hodnoty. Sú dobrými otrokmi a bábkami pre centrálnych bankárov a sú dobré len na zavádzanie verejnosti a majú za to aj veľmi dobre zaplatené. Akonáhle zlato dokončí túto konsolidáciu, mala by byť cena aj naďalej presadzovaná tak, aby všetky časové maximá v rokoch 2013 a 2014 mali možnosť zdvojnásobenia z aktuálnej ceny pre dosiahnutie minimálnej cieľovej hodnoty 3500 dolárov v najbližších niekoľkých rokoch.

Preložil: Peter Makyš

Zdroj: TDV Golden Trader

Facebook komentár