Investičný konglomerát Warrena Buffetta – Berkshire Hathaway predá svoje dlhopisy v Európe. Pre tých z nás ktorí sledujú oblasť fúzií a akvizícií Buffetta, tento krok určite vyvoláva otázky.
Berkshire si najala banky aby riadili porovnateľné predaje 20- a 30-ročných dlhopisov v eurách, rovnako tak aj v britských librách. S touto informáciou najprv prišla agentúra Bloomberg News, s odvolaním sa na osoby oboznámené s záležitosťou. To by pre spoločnosť založenej v Omahe, štáte Nebraska bol prvý dlhopis obchodovaný v eurách od roku 2017 a prvýkrát, kedy by bol vôbec predávaný jej dlh v librách.
Berkshire by sa rada pripojila k trendu amerických spoločností, ako je napríklad Deere & Co., ktorí chcú využiť lacnejšie náklady na pôžičky vo forme dlhopisov vedených v euro-bankovkách. Ale tento predaj vyvoláva aj otázky okolo Berkshire, keďže navyšuje špekulácie o tom, či sa Buffett nepribližuje k realizácií akvizícii v Európe, ktoré už dlhší čas chce zrealizovať.
Na minuloročnom stretnutí akcionárov Berkshire Hathaway, Buffett naznačil, že zdĺhavý rozhovor, ktorý nedávno poskytol londýnskemu denníku Financial Times, bol čiastočne strategickým krokom pre zvýšenie profilu spoločnosti v zahraničí:
“Chcel by som, aby bola skupina Berkshire Hathaway lepšie známou v Spojenom kráľovstve ale aj v Európe a dúfam, že vďaka publiku denníka Financial Times, budú firmy myslieť častejšie na Berkshire, pokiaľ ide o to, keď jednotlivé podniky budú na predaj.”
Súvisiace: Warren Buffett chce investovať do Británie. Je to dobrý nápad?
88-ročný Buffett, si už dlho užíva preferenčné zaobchádzanie na americkom trhu fúzií a akvizícií, pretože predajcovia ho zvyčajne vyzývali, aby sa postavili za svoje spoločnosti a tak aj urobil. Napriek svojej celosvetovo známej osobnosti však nedokázal vytvoriť podobný vplyv aj v Európe. Analytik spoločnosti Morningstar – Gregg Warren sa minulý mesiac na stretnutí Buffeta spýtal, či je to preto, že Berkshire je stále tak zameranou na USA, čím prichádza o príležitosti okolo budúcich predajcov v Európe. Buffett povedal, že väčšou výzvou je nájsť cieľ, ktorý je dostatočne veľký na to, aby sa vedel rezervy skupiny Berkshire, ktorej trhová kapitalizácia je na hodnote 507 miliárd dolárov.
Akvizície: Takmer všetky akvizície spoločnosti Berkshire Hathaway boli realizované v USA, ako je uvedené nižšie, ale Warren Buffett môže do budúcna chcieť ich vykonávať aj v Európe.
Ocenenia pre americké ciele prevzatia boli v určitý čas zvýšené, pretože viac záujemcov si konkurovalo, z dôvodu ich vlastných vyhliadkam na rast. To Buffetta ponecháva na vedľajšej koľaji, ktorý zasa nechce riskovať preplatenie. V Európe a Spojenom kráľovstve však neistota okolo Brexitu a všeobecne slabší ekonomický výhľad ponechali akciové spoločnosti voči tým americkým v zľave. Relatívne lacnejšie akcie a priaznivé úverové prostredie vytvárajú príležitosť pre obchodníka s celosvetovými ambíciami. Berkshire v marci držala v hotovosti 114 miliárd dolárov.
Je ťažké vedieť, čo je pre Berkshire motiváciou pre jej nadchádzajúci predaj dlhopisov predaja. To znamená, že je nepravdepodobné, že by spoločnosť chcela vymeniť výnosy z eurových a britských korporátnych dlhopisov späť na doláre, pretože neexistuje žiadny špecifický arbitrážny prínos. Jednoducho sa jedná o super-lacné financovanie, ktoré má zmysel držať v emitovanej mene.
Berkshire si vybrala aj mimoriadne výhodné časové horizonti pre svoj premiérový britský dlhopis v ultranízkej splatnosti, pretože výnosová krivka Spojeného kráľovstva je nad 25 rokov prevrátenou. To znamená, že spoločnosť môže udržiavať svoje celkové náklady na dlhopis v hodnote okolo 2%, keďže 40-ročný výnos štátnych dlhopisov v Veľkej Británie sa nachádza na úrovni len 1,35%. Podobne celkové náklady spoločnosti Berkshire so splatnosťou 20 až 30 rokov (v eurách) budú nižšie ako 1,5%, čo bude podstatne lacnejšie oproti emisií vykonaných v amerických dolároch.
Ak by sa “Veštec z Omahy“ zameriaval na fúzie a akvizície, čo by mohol kúpiť? Jedná sa o otázku v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Aj keď sa Buffett vždy držal niekoľkých jasne definovaných kritérií na prevzatie, odhady okolo jeho ďalšieho obchodu neboli v USA nikdy ľahké a v Európe to bude ešte menej jasnejšie. Firmy zo sektoru verejných služieb v Británií sú vo veľmi zlom stave, avšak na pomoc môže prísť štát, ak by opozičná labouristická strana získala moc, čiže by pre Buffetta mohli byť jednou z oblastí na ktoré by sa mohol zamerať. Berkshire už vlastní spoločnosť Northern Electric Finance, ktorá tiež nedávno vydala britské dlhopisy, splatné v roku 2049.
Súvisiace: Dlhodobé akciové investície Warrena Buffetta
Pomocou terminálu agentúry Bloomberg sa upravil skríning, ktorého zámerom bolo sledovať potenciálnych kandidátov na prevzatie skupiny Berkshire v USA, ale tento filter sa zameral na európske spoločnosti, konkrétne tie, ktoré majú trhovú hodnotu 5 až 50 miliárd dolárov (4,4 miliardy až 44 miliárd eur). Medzi mená, ktoré prišli do úvahy, patrí švédsky výrobca priemyselných strojov Atlas Copco; fínsky výrobca ťažobných zariadení Metso Oyj; rakúska spoločnosť zaoberajúca sa balením a papierom – Mondi Plc; a írska nízko-nákladová letecká spoločnosť Ryanair Holdings. Podľa ich finančných parametrov veľmi veľa spoločností nevyhovelo a voči niektorým budú veľké námietky, napríklad je určite ťažké predstaviť si Buffett obliekať tričko značky Burberry. Je však vždy zaujímavé vidieť, ktoré spoločnosti vlastne majú znaky Buffettovho cieľa – aspoň v teoretickej rovine:
Európske ciele: Tu sú niektoré európske spoločnosti, ktoré môžu vyhovovať finančným kritériám – ako napríklad ocenenie, návratnosť vlastného kapitálu, pákový efekt a ziskovosť – ktoré Warren Buffett hľadá vo svojich akvizíciách pre konglomerát Berkshire Hathaway:
Ak Buffett plánuje realizovať nákupy v Európe, prvým krokom môže byť rozhovor v novinách a druhým, predaj dlhopisov. Tretí krok? Nič iné nám neostane, len si treba počkať.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg
Facebook komentár