Akcie spoločnosti Netflix v New Yorku za posledných niekoľko mesiacov prudko klesli, keďže boli vyvolané obavy zo zvýšenej konkurencie zo strany ostatných konkurentov.
Plánované služby Disney + a Apple TV + dostanú streaming do novej éry, čiže zavedené spoločnosti, ako je Netflix čelia vpádu od nových hráčov v priemysle.
Akcie spoločnosti Netflix zo svojho posledného vrcholu z 10. júla do konca 23. septembra klesli o 30,2%. 18. júla akcie poklesli o 10,2%, ako deň predtým spoločnosť Neflix oznámila výsledky, ktoré poukázali na horší ako očakávaní rast predplatiteľov. Akcie spoločnosti Netflix sa tak v pondelok v medziročnom porovnaní dostali do zápornej hodnoty, keďže sú v strate 0,7%.
Michael Pachter, analytik súkromnej firmy poskytujúcej finančné služby – Wedbush, poznamenal: „Keď zaznamenáte pokles v raste predplatiteľov prvýkrát za osem rokov, investorov to vystraší a začnú si myslieť, že možno niečo nie je v poriadku.”
Netflix mal v tomto odvetví výhodu “prvého kontaktu”, keďže od roku 2011 došlo k výraznému nárastu počtu predplatiteľov aj výnosov. Aktuálne však veľké spoločnosti prišli so službami okolo streamovania, s označením Disney + a Apple TV +, ktoré sa rozhodli ponúkať za oveľa nižšiu cenu. Tým pádom spoločnosť Netflix nemusí byť schopná dosahovať svoj fenomenálny rast z minulosti.
Rastúce náklady na obsah, vrátane obnovenia a poplatkov za exkluzívne dohody tiež vyzývajú spoločnosť Netflix, aby zarábala peniaze bez zvýšenia poplatkov za predplatné.
V minulom roku spoločnosť údajne zaplatila 100 miliónov dolárov, aby na rok 2019 získala licenciu seriálu z 90. rokov „Priatelia“. Prišla o seriál „The Office“, keďže spoločnosť NBCUniversal údajne zaplatila 500 miliónov dolárov, aby ho dostala od Netflix do pripravovanej streamovacej služby Peacock. Poskytovatelia káblových sietí strácajú zákazníkov ohromujúcou rýchlosťou, takže rozširovanie alebo budovanie ich vlastných streamingových služieb je stále dôležitejšie.
Spoločnosť Netflix tak aj tu čelí novým výzvam.
Pachter uviedol: “Všetky mediálne spoločnosti sa budú brániť a chcieť stiahnuť svoj obsah späť.”
Keďže Netflix sa zameriava na väčšie medzinárodné rozšírenie, slabá infraštruktúra na niektorých trhoch predstavuje ďalšiu výzvu. Podľa výskumnej firmy Trefis – Afrika, ktorá je druhým najľudnatejším kontinentom s populáciou na úrovni 1,2 miliardy ľudí, ktorých stredný vek je 20 rokov, je logickým trhom na rozširovanie streamingu. Ale iba 22% jej obyvateľov má prístup na internet.
Pachter ďalej poznamenal: „Expanzia stojí peniaze a na infraštruktúru je v rámci medzinárodnej úrovni spaľovaných veľa peňazí, čo je naozaj negatívne.“
Rast predplatiteľov je dôležitou súčasťou ich obchodného modelu, ale výkonnosť spoločnosti Netflix už nie je poháňaná predplatiteľmi. K úspechu spoločnosti Netflix vedie popularita ich obsahu. K pritiahnutiu predplatiteľov na medzinárodnej úrovni musí existovať rozsiahla knižnica obsahu, ktorá vyhovuje preferenciám rôznorodého publika.
Aj keď veľká časť obsahu spoločnosti Netflix v USA má globálnu príťažlivosť, nie je jasné, do akej miery bude obsah vyvinutý pre iné krajiny alebo regióny a príťažlivý aj mimo tejto špecifickej geografickej skupiny.
Jim Nail, analytik výskumnej firmy Forrester uviedol: „Hoci medzinárodná pôsobnosť vyzerá ako silnejší príbeh o raste, investori sa musia obávať, keďže sa zvyšujú náklady na obsah, pretože sa zdá, že tieto krajiny požadujú viac miestneho obsahu,“ … „To ešte viac zahmlieva cestu k ziskovosti.“
V snahe prilákať a udržať predplatiteľov, spoločnosť Netflix páli ohromujúce sumy hotovosti na zaplatenie pôvodných hitov ako „Stranger Things“, „The Crown“ a „Ozark“.
Namiesto toho, aby Netflix vyzeral ako technologická spoločnosť s rýchlym rastom a neobmedzeným počtom zákazníkov, začína vyzerať skôr ako filmové štúdio, v závislosti od úderov tvorcov populárneho obsahu.
Pachter nakoniec poznamenal: „Vlastný obsah Netflixu musí byť dosť dobrý na to, aby si udržal predplatiteľov – nemusí byť dokonca ani skvelý.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár