V minilom mesiaci dostali interpreti Jay-z a Beyonce povolenie od USA vycestovať na Kubu. Keďže američania nemôžu Kubu navštíviť legálne, tento výlet bol povolený ministerstvom financií len ako “kultúrna výmena”. Mnohí majú podozrenie, že povolenie bolo aspoň čiastočne kvôli sláve, bohatstvu a politickým kontaktom tohto páru.
Členovia kongresu, naďalej podporujúci neúspešné kubánske embargo, požadovali vysvetlenie prečo celebrity dostali povolenie navštíviť Kubu. V liste Bielemu domu argumentovali, že podozrivo, cesta vyzerala ako výlet a turizmus na Kube, ktorý stále nie je pre američanov povolený. Členom kongresu sa nepáčilo, že pár vyfotili ako jedia v najlepších reštauráciách, tancujú a stretávajú sa s priemernými kubáncami.
Možno je pravda, že na získanie povolenia vycestovať na Kubu tento pár využil svoj status a väzby na Biely dom, správnou otázkou ostáva prečo nemôžme ísť aj my ostatní.
Obamova administratíva síce zrušila niektoré z obmedzení cestovania na Kubu, zavedených bývalou bushovou administratívou, ale pre priemerného američana je vycestovanie na ostrov stále obťiažne, ak nie nemožné.
Naviac, aj tí ktorí povolenie dostanú si jednoducho nemôžu užívať turistické atrakcie – minúť svoje peniaze podľa vlastnej predstavy, alebo relaxovať na pláži.
Americká vláda si želá, aby sa to málo američanov, ktorým sa povolí vycestovať na Kubu spoločensky angažovalo – to znamená aby podporili „ občiansku spoločnosť na Kube, podielali sa na voľnom toku informácií od a medzi kubánskym ľudom a pomohli s podporou ich nezávislosti od kubánskych orgánov. Musia dokázať, že dodržujú presný časový plán vzdelávacích aktivít „ľudia pre ľudí“, v súlade so smernicami štátnej pokladnice pre cestovanie.
Nechajte na vládu aby boli výhliadky na navštevu tohto slnečného karibského ostrova také mizerné.
Dôvodom prečo USA tak obmedzuje aktivity toho mála američanov, ktorím sa podarí na Kubu vycestovať, je že chce docieliť prijatie „dôležitých krokov na podporu široko zdieľaného cieľa, aby Kuba rešpektovala základné práva svojich občanov“.
Aj keď si nerobím ilúzie o kubánskej vláde – alebo ktorejkoľvek inej vláde v tejto veci – je iróniou, že USA si pre svoju väznicu zvolila práve Quantanamo Bay na Kube pretože nekonečné zadržiavanie a mučenie, ktoré tu prebiehalo by bolo na americkej pôde nezákonné. Naviac americká vláda stále zadržiava viac ako 100 väzňov, aj keď neboli uznaní vinní zo spáchania trestného činu a desiatky boli „prepustený“, ale nesmú zariadenie opustiť.
Skutočne administratíva verí, že zvyšok sveta nie je otrávený s prístupu „robte ako hovoríme, nie ako sami konáme“?
Podľa zástancov kubánskeho embarga a cestovných obmedzení je v boji proti vládnutiu komunistov potrebné takéto opatrenia prijať. Argumentujú. Že američania nemôžu cestovať na Kubu, aby neboli doláre turistov zneužité na podporu nezvoleného Kastrovho režimu. Ironicky, naša reštriktívna cestovná politika voči Kube zodpovedá cestovným politikám komunistických krajín v minulosti a súčasnosti. Počas komunistického režimu v bývalom sovietskom zväze a v iných krajinách dostali povolenie vycestovať do zahraničia len elity s konexiami – ľudia ako Jay-z a Beyonce. Priemerný občan takéto práva nemal.
Aj keď malé úľavy obmedzení zo strany administratívy je krok správnym smerom, je nezmyselné v tejto polstoročie starej politike pokračovať. Sloboda cestovania je základným ľudským právom a obmedzovanie tohto základného práva v mene ľudských práv je hlúpe a pokrytecké.
Preložil: Stanislav Srnka
Zdroj: The Foundation for Rational Economics & Education
Facebook komentár