Chcel by som vás uistiť, že nie som zástancom zlata. Nemyslím si ani to, že Fed chce obrať Američanov o bohatstvo, ani to, že každý deň môže dôjsť k hyperinflácii. Naopak si myslím, že zlato je pre mnohých veľkou investíciou a každý by mal upriamiť svoju pozornosť na zlato, pretože jeho cenová volatilita môže byť príkladom rozpadu rýchlych trhov.
Rozhodol som sa napísať niekoľko článkov o tejto téme, pretože cena zlata (GLD) je príliš komplexná, aby som ho mohol vysvetliť v jednom článku. Tento prvý článok je o vzťahu medzi infláciou a zlatom – alebo absenciou tohto vzťahu.
Kombinovaná trhová hodnota všetkých akcií a dlhopisov na svete sa pohybuje okolo 90 biliónov dolárov, zatiaľ čo hodnota skutočne ťaženého zlata je zhruba 8 biliónov dolárov. Z 8 biliónov však investori získajú len 2 bilióny. Nemožno však tvrdiť, že by sa cena zlata znehodnotila kvôli nadbytočnej ponuke.
Investori hodnotia rozdiel ceny zlata rozdielne. Napríklad Warren Buffett verí, že súčasná vyššia cena zlata sa môže prirovnať k holandskej Tulipánovej bubline, Dotcom bubline a realitnej bubline. Buffett akcionárom Berkshire Hathaway napísal nasledovné:
“Kupcov zlata najviac motivuje domnienka, že cena pôjde hore. V predchádzajúcom desaťročí bola táto domnienka správna, pretože rastom ceny rastie aj nadšenie a priláka kupujúcich, pre ktorých je rast potvrdením správnej investície. Bandwagon investori (ktorí nasledujú ostatných investorov bez ohľadu na to, či s nimi súhlasia alebo nie – pozn. prekl.) si pri každom svojom biznise vytvoria svoju pravdu, aspoň dočasne.“ (Berkshire Hathaway 2011 Shareholder Letter, p. 18.)
Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete, však tvrdí nasledovné:
“Zlato vlastní pomerne málo ľudí, aj keď v poslednom čase sa stal populárnejším. Ak sa spýtate ktorúkoľvek centrálnu banku, hociktorý suverénny fond alebo jednotlivca, že aké percento svojho portfólia majú uložené v zlate v porovnaní s finančnými aktívami, zistíte, že iba zanedbateľné percento. Toto nerozumne malé percento je v čase, keď menový systém stráca na sile.“ (Rozhovor v týždenníku Barron’s, 2011)
Pred desiatimi rokmi zlato bolo dobrou alternatívou pre dlhodobú investíciu, pretože minimálne 20 rokov držalo krok s cenovým zhodnotením na akciovom trhu. Fakt, že zlato neprodukuje a firmy by mali rásť a zvýšiť svoj profit, viedol k porovnateľnosti výnosov medzi týmito dvomi skupinami. Napríklad od decembra 1999 do polovice roka 2012 zlato vynášalo v priemere 15,4 % výnosu ročne.
Posledné dve storočia sú považované za mimoriadne priaznivé obdobie z pohľadu ceny zlata. Právom sa vyskytne otázka, či bolo toto obdobie výnimkou alebo normou, teda či sa cena zlata vráti na tú úroveň alebo nie. Výsledky v minulosti nie sú garanciou do budúcnosti, ale dôveryhodnejší ukazovateľ neexistuje.
Zlato je často považované za ochranu pred infláciou, pravdou ale je, že z jeho ceny môžeme vyzistiť oveľa viac vecí. Napríklad graf ukazuje podiel ceny zlata v porovnaní s indexom spotrebiteľských cien – CPI v Amerike. Keby bola cena zlata skutočne len na ochranu pred infláciou, tento podiel by mal byť zhruba konštantný, lenže graf ukazuje niečo iné.
Táto hypotéza ceny zlata je v podstate riadená dopytom, čo ukazuje aj posledný graf. Vidíme, že výstup zlata sa príliš nezmenila od začiatku roka 2000, kým cena zlata prudko narástla.
Grafy ukazujú, že cena zlata nie je reflektovaná do inflácie. Inflácia pravdepodobne v budúcnosti narastie, ale to nemusí skutočne vplývať na cenu zlata. Tým poklesne alebo spomalí sa rast, náklady na ťažbu pre firmy ako Barrick (ABX), Yamana (AUY), Newmont (NEM) a Goldcorp (GC). Samozrejme to nemusí nutne znamenať, že zlato je zlá investícia, alebo že investícia do týchto spoločností je zlé rozhodnutie. Vo svojom ďalšom článku vysvetlím podrobnosti.
Nie je vôbec jasné, čím je spôsobená cenová volatilita zlata – infláciou, fiat peniazmi alebo súčasnou situáciou. Ako aj graf ukazuje, cena zlata začala rýchlo narastať v posledných 80 rokoch, keď Američania zbohatli a začali investovať svoje peniaze. Zdá sa, že cena zlata môže byť riadená dopytom.
Podobne, ak sa pozrieme len na skutočný výnos zlata, nominálnu výnosnosť zlata a index spotrebiteľských cien vidíme to isté – cena zlatá nie je riadená infláciou, alebo dokonca skutočnou budúcou inflácie, alebo nedávnou infláciou v minulosti.
Zdroj: NÁŠ ANGLICKÝ WEB, ktorý ešte len rozbiehame – FinMarketWeb.com a jeho Facebook, ktorý má vyše 10 000 fans
Facebook komentár