Vedeli ste, že občanom USA stačí, aby pasom len zamávali a bez problémov vstúpia do 172 krajín bez toho, aby potrebovali víza? Dôvod prečo to majú tak ľahké cestovať do zahraničia? Tie zelené bankovky, tiež známe ako americký dolár.
Možno vás prekvapí, keď zistíte, koľko krajín prijalo americkú menu ako ich vlastnú, oficiálnu či neoficiálnu, čo dalo americkým cestovateľom prístup k celej rade rozličných krajín bez toho aby si robili starosti o výpočet zámeny peňazí na inú menu.
Dolarizácia
Proces prijímania meny cudzieho štátu sa nazýva dolarizácia a má zopár presvedčivých výhod.
Od konca druhej svetovej vojny predbehol americký dolár britskú libru ako poprednú svetovú rezervnú menu a tento fakt sám o sebe je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa krajiny rozhodujú používať americký dolár.
Dôveryhodnosť a sila dolára môže pomôcť stabilizovať ekonomiku, čo nepomáha len pri oživení, ale podporuje tiež dôveru v prilákaní zahraničných investícií. Pomoc a komodity ako ropa, zlato a petrolej sú tiež uvádzané v amerických dolároch. Krajiny ako Haiti alebo Vietnam vedú v dolároch denné transakcie a používajú ho aj na boj proti inflácii, pretože kúpna sila domácej meny sa môže znížiť v krátkom čase.
Takže, kde vás môže zobrať americký dolár? Tu je 5 skvelých destinácií.
Panama
Panama začala používať americký dolár popri panamskej balboi krátko po získaní nezávislosti od Kolumbie v roku 1903. Prijatie dolára bolo jasnou voľbou tejto novej krajiny, keďže USA postavili a udržiavali Panamský kanál od jeho vzniku až po jeho odovzdanie naspäť Paname v roku 2000. A kým ste ešte tam, určite si urobte výlet na Bocas del Toro.
Krajina roky trpela politickými konfliktami poháňanými korupciou a politickou mocou. Po skákaní medzi rôznymi menami krajina nakoniec zakotvila pri ekvádorských sucres, jeho vlastnej mene počnúc rokom 1884. Avšak v 90. rokoch 20. storočia sa hodnota sucres podstatne znehodnotila, čo položilo Ekvádor na pokraj ekonomického kolapsu. Tak v roku 2000 vláda prijala americký dolár ako jeho oficiálnu menu.
Turks a Caicos
Už iba pohľad na fotku „Turks a Caicos“ vám dá dôvod, aby ste tu išli. Tento dychberúci daňový raj je Britským územím, ale ako oficiálnu menu tu používajú americký dolár, a toto strategické rozhodnutie urobilo z malej krajiny príťažlivú destináciu pre turistov a obchod. Ba čo viac, nie je tam žiadna daň z predaja. Ďalšiu pina coladu, prosím.
Kambodža
Pozrite si ohromujúce chrámy Khmer z dopravného prostriedku tuktuk a zaplaťte vodičovi v dolároch. Aj keď oficiálnou menou je kambodžský riel, tak isto sa používa americký dolár, ktorý môžete použiť v hocijakej transakcii. Po rokoch znehodnocovania v rukách politickej strany Khmer Rouge, dolár pomohol k oživeniu krajiny. Bonus: môžete použiť dolár v susednom Vietname a Laose.
Zimbabwe
Zoberte všetkých svojich priateľov do Zimbabwe; krajiny domovu Viktóriiných vodopádov, prijímajú euro, libru, juhoafrický rand a dolár. Po období hroznej hyperinflácie a politických nepokojoch sa vláda vzdala zimbabwského dolára v prospech dolára amerického v roku 2009, čo bol krok, ktorým zabránila kompletnému ekonomickému kolapsu.
Ale potom, tak ako americký dolár porazil britskú libru, možno je čas dolára na vrchole limitovaný. Napríklad Kuba konečne koncuje s jej komplikovanou dolárovo spojenou duálnou menou. Užite si ešte používanie tých amerických papierových bankoviek po svete kým môžete.
Preložil: Marián Bednarčík
Zdroj: TransferWise
Facebook komentár