Keďže sa počas tohto týždňa svetoví vodcovia opäť stretli v Davose (vo Švajčiarsku), tohtoročné Svetové ekonomické fórum sa koná pri príležitosti 45 rokov od chvíle, kedy nemecký ekonóm Klaus Schwab prvýkrát spojil 450 vodcov za to, čo neskôr bolo nazvané Európske sympózium riadenia.
Schwab bol profesorom na univerzite v Ženeve, keď sa pýtal vedúcich pracovníkov z celého kontinentu, či by vedeli vytvoriť hodnotnú diskusiu ohľadom toho, ako súťažiť na globálnom trhu a najmä proti americkým firmám.
Na rokovania dohliadala skupina European Management Forum, ktoré boli založené v meste Chur, ale Schwab si nakoniec vybral Davos, ktoré je inak známe, aj ako lyžiarske stredisko.
Organizácia poukazuje vo svojej vlastnej vnútornej histórií, že výber bol o viac než scenériách. Výber Davosu bol založený aj na základe románu Thomasa Manna – “Magická Hora.”
Súvisiace: 10 vecí, ktoré ste pravdepodobne nevedeli o Davose
Jedná sa o príbeh, ktorý sa odohráva na začiatku 20. storočia v luxusnom sanatóriu pre chorých na tuberkulózu, v blízkosti Davosu. Do uzavretej spoločnosti prichádza na návštevu za svojím bratrancom mladý inžinier Hans Castorp. Choroba čoskoro prepukne aj u neho, a tak sa aj Hansovi uzavrie normálny, zdravý svet. Castorp začína ako ostatní žiť vo svete čakania, ako s ním zhubná choroba naloží. V sanatóriu ho zaujmú dva spolupacienti – humanista a cynický jezuita. Castorp s nimi vedie diskusia o láske, živote, smrti, náboženstva, politických systémoch i spravodlivosti. V slovných súbojoch týchto troch protagonistov románu sa tak uskutočňuje svetonázorové diskusie o zániku starej spoločnosti a súčasne prebieha aj morálne a duchovné príprava na lepšiu budúcnosť.
Svetové ekonomické fórum opäť spája sily sveta v Davose, ale aktuálne s nádejou, že horský vzduch – a atmosféra après-ski – vám pomôžu preplávať mnohé rozptýlenia.
V roku 1981 ho časopis Time nazval “Magickým miestom stretávania,” pre jeho schopnosť získať si pozornosť sveta podnikov a politických vodcov k relaxu a diskusiám.
V roku 1980 dokonca “bývalý americký minister zahraničia Henry Kissinger využil svoj preslov v Davose, kde varoval pred sovietskym hromadením zbraní a v roku 1979 francúzsky premiér Raymond Barre smutne predpovedal, že západná Európa čelí nedostatku energie a surovín, na základe čoho odsúdil nebezpečnú závislosť na strednom Východe a ďalších oblastiach.”
Rozsah tejto konferencie pokračoval v raste. V roku 1987 Svetové ekonomické fórum získalo niekoľko úspechov, spomedzi vysoko postavenými, vrátane diplomatických rokovaní medzi Gréckom a Tureckom v roku 1988 a v roku 1992 sa tam stretli aj FW de Klerk a Nelson Mandela.
Zdroj: Time
Facebook komentár