Zlato bolo kedysi základom všetkého bohatstva a bolo považované za jedinú menu, so spoľahlivou hodnotu. To bol štandard, v ktorom bolo merané bohatstvo. Zmenilo sa to však v sedemdesiatych rokoch, kedy americká vláda ukončila zamieňanie dolára za zlato. Po tom, čo zlato stratilo svoju pozíciu štandardného meradla hodnoty, zmenil sa aj spôsob výmery bohatstva.
Ako sa ekonomické pravidlá sveta zmenili, každý si vyvinul vlastné spôsoby merania bohatstva. Ľudia boli schopní vytvoriť menu bez základov. Papierové peniaze boli tlačené na požiadanie a nové základy bohatstva neistej hodnoty sa stali dominantné.
Nové formy základu bohatstva zahŕňali niečo nazývané „právo equity“ (pozn.prekl.: spravodlivý nárok na niečo, napr. majetok) alebo budúce peniaze založené na súčastnej hodnote hmotného a nehmotného majetku. To spôsobilo zrod snov o tvorení bohatstva. Už to nebola čistá hodnota zlata, ktorá sa počítala, ľudia mohli teraz používať budúci neexistujúci základ zvaný hodnota equity, ktorý nevyžadoval žiadny solídny základ. Vlády mohli tlačiť toľko papierových peňazí, koľko potrebovali a ľudia si mohli kúpiť svoje sny na základe budúcej hodnoty, ktorá ešte nebola zrealizovaná.
Aký skvelý nápad! Ľudia mohli bohatnúť bez toho, aby museli tvrdo pracovať, jediné čo museli robiť, bolo míňať peniaze, ktoré ešte nezarobili. Slovo “úver” sa takisto stal sen pre mnoho ľudí. Teraz si každý mohol kúpiť dom alebo auto, alebo všetky ostatné komforty za pomoci úveru. Nikto sa nemusel starať o zlato či menové základy – papierové peniaze mohli byť ľahko tlačené podľa potreby. Len si to predstavte! S úverom sa im plnili všetky sny.
Len málo ľudí si uvedomovalo, že úver v skutočnosti nie je zisk, ale dlh, inými slovami pasívum. Je úžasné, že dlh bol považovaný za úver, čo ide proti všetkým pravidlám tvorby bohatstva. To sa stalo bežnou praxou na Wall Street-e, rovnako aj na Main Street-e, čo spôsobilo, že zlato sa neustále podhodnocovalo.
Medzitým v tom čase, Wall Street a mnoho podnikov nadmerne míňali, žiadostivo sa tešili tomuto bohatstvu, vytvorenému zo vzduchu bez toho, aby sa starali o zákony vesmíru popísané známym vedcom, Sirom Isaacom Newtonom: „Hmota nie je nikdy vyrobená, ani zničená, môže byť len pretransformovaná“ a „každá akcia ústi v rovnakú a opačnú reakciu“. Ľudia boli podporovaní nakupovať domy i keď si ich nemohli dovoliť. Na tom nezáležalo, jediné čo mali spraviť bolo vziať si úver a ich sny sa mohli splniť.
Viete si predstaviť, že by meter stick v Paríži, ktorý je používaný ako štandard na meranie dĺžky bol narušený tak, ako bolo zlato, ako štandard merania hodnoty? Svet by bol v chaose. Predpokladajme, že každý by si mohol vymyslieť svoj vlastný spôsob merania domu, hraníc svojho majetku, či šírku ciest. Ľudia by boli zmätení, čoho následok by bola deštrukcia. Každý by si meral zem podľa svojho a nikto by nebol vinný, pretože by sme nemali žiadne štandardizované pravidlá merania. Toto je katastrofa, ktorú sme si stvorili opustením zlata, ako štandardu na mieru hodnoty meny.
Pokiaľ si spomínam, v histórii bolo vždy zlato pýchou kráľov, cisárov a svetových vládcov. Bohatstvo magnátov a kráľov východných krajín bolo vždy merané počtom zlata, ktoré vlastnili.
Teraz, v 21. storočí, obdržalo bohatstvo po finančnej katastrofe ranu. Bohatstvo zlyhávalo, ako výsledok rozhodnutí 20. storočia vzdať sa zlata, ako štandardnej formy na meranie bohatstva.
Ak by si mal svet v tomto storočí užiť skutočné bohatstvo, zlato by muselo byť adoptované, ako štandard bohatstva. To by zase raz prinieslo stabilitu a rovnomerné rozloženie finančných trhov a svetových inštitúcií. Úver by nemal byť diskreditovaný tým, že sa bude naň hľadieť, ako na zisk. Naopak, v skutočnosti je to dlh a tak by aj mal byť volaný.
V najbližších niekoľkých rokoch sa stane zlato, striebro a iné drahé kovy štandardom, pretože globálna ekonomika sa usiluje o správny význam bohatstva. Postoje ľudí a ich životný štýl vytvorí nový význam slova bohatstvo a byť bohatý, bez úveru a práva equity, ako základ ich rodín, domov, pokoja v duši i poznania.
Tieto potešenia života, ako sú rodina, priateľstvá a láska sú zlatými základmi bohatstva v budúcej časti storočia. Zlato v ňom bude hrať významnú úlohu.
Zdroj: Capital Metals Trading Group
Facebook komentár