Britská libra a britské akcie vzrástli po správach, že britský premiér Boris Johnson uzavrel novú dohodu ohľadom Brexitu s Európskou úniou. Následne však nastala politická realita.
Johnson ešte musí schváliť svoju dohodu prostredníctvom mimoriadneho zasadnutia britského parlamentu, naplánovaného na sobotu. Opozičné strany a skupina zákonodarcov zo Severného Írska tvrdia, že dohodu nepodporia, čo vyvoláva vážne pochybnosti o tom, či Johnson môže uspieť tam, kde jeho predchodkyňa Theresa May zlyhala.
Kallum Pickering, hlavný analytik v banke Berenberg, v štvrtkovej poznámke pre klientov, uviedol: „Johnson má šancu, ale bude to tesné.“
Môže sa pokúsiť trikrát prinútiť britských zákonodarcov, aby schválil svoju dohodu o odchode z EÚ, bez úspechu.
„Parlamentné skóre nie sú v tomto momente v prospech Borisa [Johnsona],“ uviedol Craig Erlam, hlavný analytik trhu u forexového brokera Oanda. Verí, že to obmedzí akýkoľvek optimizmus investorov.
Libra sa vo štvrtok pôvodne dostávala smerom k hodnote 1,30 dolárov, kedy sa objavili správy, že Johnsonovi sa podarilo uzavrieť dohodu, ktorá by mohla zabrániť odchod Británie z Európskej únie 31. októbra, bez zavedenia opatrení na ochranu obchodu a hospodárstva. Mena však tieto zisky rýchlo vzdala a už o pár hodín sa obchodovala v strate 0,2%, na úrovni okolo 1,28 dolárov.
Akciové trhy vo Veľkej Británii sa tiež prvotne zvýšili. Index FTSE 250, ktorý tvoria stredne veľké britské spoločnosti sa v jednom bode nachádzal v zisku 1,2% a následne sa znížil na 0,4%. Akciový index FTSE 100, ktorý sa skladá z veľkých nadnárodných spoločností, ktoré majú tendenciu mať prospech, keď libra oslabuje, získal až 1%.
Ak Parlament schváli dohodu od Johnsona, analytici sa domnievajú, že libra by mohla vzrásť smerom k 1,35 dolárom alebo dokonca 1,40 dolárov. Aj v tomto prípade môže byť eufória obmedzená. Očakáva sa, že Johnsonova dohoda prinesie rast na trh tým, že vytvorí nové obchodné prekážky, ktoré by mohli poškodiť podnikanie firiem pôsobiacich v Británii.
Čo vyzerá ako pravdepodobnejšie: Johnsonova dohoda bude odmietnutá a prinúti ho požiadať Európsku úniu o ďalšie predĺženie termínu. Potom by mohli nasledovať voľby alebo druhé referendum o Brexite. Obe by znamenali pre trhy ešte väčšiu neistotu.
Súvisiace: Eurokomiskárka pre obchod EÚ: “Odvetné tarify voči USA sú možné”
Petr Krpata, ktorý je devízovým analytikom v ING uviedol: „Myslíme si, že pravdepodobne z hľadiska ziskov britskej libry, je to tak.“
Voľba pre investorov je zložitá. Johnson by mohol viesť kampaň za podstatu svojej novej dohody, ale mohol by tiež oživiť hrozby narušenia vzťahov medzi Britániou a jej najväčším vývozným trhom bez dohody, ohľadom ochrany obchodu.
Erlam poznamenal: „Riziko odchodu bez dohody sa výrazne znížilo,“ …. „Vôbec sa z myslí investorov nevytratilo.“
Na druhej strane politických možností je Jeremy Corbyn, ktorého ľavicová politika, ako je znárodnenie určitých britských priemyselných odvetví, sú medzi investormi nepopulárne, hoci jeho program môže byť pre ekonomiku lepší ako Brexit „bez dohody“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN
Facebook komentár