Môže vyzerať pekne, ale štipka tejto potraviny vás vyjde draho. 100 gramov ružovej himalájskej soli môže stáť 5 až 8 dolárov, čo predstavuje až 20-násobok klasickej stolovej soli. To je rozsiahly rozdiel. Ale prečo je tak drahou?
Po prvé, musíme sa pozrieť na rôzne druhy soli v priemysle.
Stolová soľ sa často vyrába vŕtaním do podzemných morských lôžok, čerpaním slanej vody a jej rafináciou v čistiacich zariadeniach. Tým sa vytvára čistý chlorid sodný, čím sa odstraňujú ďalšie prírodné minerály, ako je horčík alebo draslík.
Morská soľ sa vyrába odparovaním morskej vody, pomocou slnka alebo vnútorných ohrievačov. Nie je to tak spracovanou ako stolová soľ, ale zvyčajne sa nepridávajú žiadne ďalšie chemikálie a jej prírodné minerály zostávajú tak nedotknuté.
Kamenná soľ je iná. V určitých oblastiach sveta sa pod zemou nachádzajú stovky ton, ktoré ostali po odparených moriach. Tento minerál – halit – sa získava vŕtaním do skalnej steny, rozdrvením soli a rozštiepením na kúsky.
Takže je ružová soľ vnútorne zdravšia a preto by tak mala stáť viac?
Hoci sa v nej údajne podľa odhadov nachádza 84 rôznych minerálov, len 2% soli sa tvoria z týchto minerálov (ktoré jej dodávajú ružovú farbu). To znamená, že ružová himalájska soľ je nutrične podobná bežnej soli.
Existuje však aj argument, že je viac bohatou na minerály. Má to nejaký vplyv? Himalájska soľ obsahuje takmer 80 minerálov, vrátane fosforu, brómu, bóru a zinku.
Pre trh zdravého stravovania je táto soľ dôležitou, keďže obsahuje menej sodíka, čo z nej robí cenený prvok.
Trh remeselnej soli však prekvitá. Predpokladá sa, že celosvetová spotreba soli do roku 2020 dosiahne hodnotu 14,1 miliardy dolárov. Pre spotrebiteľa je ružová himalájska soľ predávaná ako luxusnejšia a chutnejšia. Ale je naozaj potreba vyššej ceny?
To, čo robí túto soľ drahšiu, je teda proces ťažby a distribúcie?
Väčšina ružových soľných baní na svete sa nachádza v Pandžábskej oblasti Pakistanu, kde minerál pochádza z 200 miliónov ročných morských soľných lôžok.
Tu sú náklady na ťažbu relatívne nízke a surovina sa tu nachádza v hojnom množstve. Soľná baňa Khewra je najväčšou z nich a len tá ročne produkuje 350 000 ton.
Hoci existuje veľká ponuka, kvalifikovaní pracovníci tu používajú tradičné metódy zberu soli.
So soľou s týmto druhom farby sa môžete stretnúť už len na niekoľkých miestach, ako je napríklad rieka Murray v Austrálii a Maras v Peru.
Pre trh zdravého stravovania má táto vzácna soľ aj liečivé účinky. Výrobcovia drahých soľných lámp tvrdia, že himalájska soľ pomáha odstraňovať hlieny a alergény zo vzduchu. A soľné komory v kúpeľoch sľubujú detoxikáciu.
Ale koľko z toho je výstrelok a koľko je fakt? Možno s tým súvisí aj marketing.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN, Yahoo
Facebook komentár