Keď zákonodarcovia vo FEDu končili svoj dvojdňový míting, iba na jedinú otázku chceli investori odpoveď: Aké sú plány FEDu s tretím kvantitatívnym uvoľňovaním?

Dovoľte mi odpovedať vám na túto otázku: Tretie kvantitatívne uvoľňovanie je hotová záležitosť  – aj keď predseda FEDu Ben Bernanke a spol. to nazývajú inak.

Vysvetlím…

2,3 biliónov… a viac

Od decembra 2008, kedy svetová  úverová kríza položila na kolená svetový finančný systém, Americký federálny rezervný fond hral hlavnú úlohu. Držal úroveň Federálnych fondov na historických minimách, niečo medzi nulou a 0,25 percentami, čo malo predísť zablokovaniu Americkej ekonomiky. FED napumpoval 2,3 miliárd dolárov do Amerického finančného systému, hlavne vďaka nákupu sekurities na otvorených trhoch.

Kľúčom k týmto nákupom aktív boli dva plány na „kvantitatívne uvoľňovanie“. Druhé z dvoch, známe ako „QE2“ , bola 600 miliardová iniciatíva, ktorá sa začala v Novembri. Mala skončiť v druhom kvartály tohto roka – to je to čo FED sľuboval od ich posledného stretnutia v Apríli.

Keď si na poludnie dali zákonodarcovia z FEDu prestávku, všetci očakávali, že Bernankeho tím oznámi, že úrokové miere sú stabilné a že QE2 končí ako sľúbili.

Ale ja im to nežeriem…

Musíte pochopiť, že máme vážne dôvody na to, aby sme tak často rozprávali o QE2 – a taktiež aj o plánoch na QE2. V určitom momente, Bernanke (vedený FEDom) bude nútený zastaviť túto epickú stimulačnú iniciatívu. A to môže zapáliť inflačnú búrku, ktorú táto krajina doposiaľ nevidela. To obráti mandát FEDu na udržanie „cenovej stability“ na zlý vtip. Možno aj niečo horšie, môže to poslať Americkú ekonomiku do ďalšej recesie, nezamestnanosť vyletí do výšin a zbije životné štandardy tejto krajiny – hlavne tých domácnosti, ktoré sa na to nepripravia.

Keď Bernanke vystúpi na pódium (po druhý krát odkedy je vo funkcii), toto bude jedna z prvých otázok: „Pán Bernanke, bude alebo nebude tretie kvantitatívne uvoľňovanie?“

Predsa len, tento stimul podporil svetové  finančné trhy predtým, prečo by nemal fungovať znova…

Americké akcie práve ukončili šesť týždenný pokles a teraz stoja zočí voči „letnej stagnácii“. Americký trh s nehnuteľnosťami sa zhoršuje a inflačné tlaky spomaľujú Americkú ekonomiku – to núti investorom zamyslieť sa nad možnosťou ďalšej recesie, ktorá je nakazená jedovatou stagfláciou. V Európe to nevyzerá o moc lepšie. Grécko znova ukazuje, že nemá na to aby sa dostalo z každodennej hrozby defaultu. Taktiež aj smrť nukleárnej energie, je hrozbou pre prudké zvýšenie cien energii.

Čo stým tretím kvantitatívnym uvoľňovaním?

Po všetkých týchto nepriaznivých faktoch mám pocit, že FED to nazve úplne inak a určite sa pohrá s načasovaním.

Plán Federálneho Rezervného systému pre EQ3

Takto to vidím ja: Namiesto tlačenia nových peňazí, FED viac menej bude reinvestovať výnosy zo splatného dlhu. Nakoniec to nezníži nafúknutie toxickej vládnej súvahy, ale spraví jej mierny make-up, pričom sa zlepšenia určite nedočkáme.

Verím, že FED sa pokúsi zmraziť  nejaký druh efektívneho tlaku na Americké finančné  trhy, ktoré by ich inak zjazvil.

V tom istom čase, si aj naďalej viem predstaviť zahraničný dopyt po americký štátnych dlhopisoch. Tento dopyt zmätie takých medveďov ako Pacific Investment Management CO. LLC (PIMCO), ako tomu bolo pri týchto štátnych dlhopisoch aj predtým.

EURO je vo veľkých ťažkostiach a taktiež aj investori, ktorí doňho investovali. To znamená, že tzv. „PIIGS“ (Portugalsko, Taliansko, Írsko, Grécko a Španielsko) sú vo svojej poslednej míli – a práve to pomôže americkým obligáciám.

Zdroj:Visit Money Morning

Facebook komentár