Existujú dohady, že nedávne vyhlásenia guvernérky Fedu Janet Yellen ohľadom miernejšej monetárnej politiky sú spojené s tajným stretnutím zo zasadnutia krajín G-20, ktorého cieľ má byť oslabenie dolára.
Podľa týchto dohadov svetoví politickí lídri vrátane USA, Európy, Japonska, Číny a MMF (Medzinárodného menového fondu) uzavreli tajnú dohodu na diskrétnom stretnutí vo februárovom zasadnutí krajín G-20 v Šanghaji.
Jedna časť tejto takzvanej „Šanghajskej dohody“ sa zameriava práve na oslabenie dolára.
Súvisiace: Najbohatší Američania v histórií: Zoznam Top 20
Za týmito názormi sa skrýva presvedčenie, že lídri neboli spokojní s príliš silným dolárom, ktorý tlačil na ceny ropy a Čínu, a tak sa ho rozhodli pribrzdiť.
A práve nedávne oslabenie dolára posilnilo túto konšpiráciu. Najprv to bol index amerického doláru, ktorý spadol po neutrálnom prejave guvernérky Fedu J. Yellen, ktorý sa konal minulý utorok v New Yorku. Okrem toho ku konšpiráciám prispela aj skutočnosť, že index amer. doláru klesol o 3,7% od zasadnutia krajín G-20, zatiaľ čo akcie a iné rizikové aktíva rástli.
Ale globálny ekonóm banky BAML (Bank of America Merril Lynch), Ethan Harris, tomu neverí.
„Táto myšlienka sa nám zdá nepravdepodobná z toľkých dôvodov, že ani neviem, kde mám začať,“ nedávno poznamenal v správe klientom.
Harris uviedol päť kľúčových dôvodov, prečo jemu a jeho tímu táto konšpirácia nedáva zmysel:
1. Táto konšpiračná teória sa nezhoduje s predošlými. Harris uvádza, že predtým sa hovorilo o menových bojov do ktorých boli zapojené centrálne banky – ktoré oslabovali ich meny uvoľnenou monetárnou politikou – čo vysvetľovalo uvoľňovanie ECB (Európskej centrálnej banky) a BoJ (Japonskej centrálnej banky), ako aj držanie úrokových sadzieb Fedom. Ale „podľa „Šanghajskej dohody“ údajne Európa a Japonsko kapitulovali a sú otvorení myšlienke opäť nasmerovať tok míňania do USA. … Je možné, že by sa priority centrálnych bánk tak rýchlo zmenili?“ zakončil Harris.
2. Výsledkom tajných stretnutí nie sú ostro sledované verejné vyhlásenia. Politici väčšinou dúfajú vo zvýšení sebavedomia spotrebiteľov po tom, čo spoločne vyhlásia koordinované plány a ciele. Pre tajné stretnutia to ale logicky platiť nemôže.
3. Táto teória ignoruje politiku Fedu. Fed opakovane prehlasuje, že centrálne banky by mali presadzovať svoje vlastné záujmy. Takže by to bolo trochu zvláštne, ak by sa o tie svoje prestal usilovať.
4. Ako môže Yellen uchovať dohodu v tajnosti a zároveň ju implementovať? Harris nechápe, ako by mohla Yellen držať tajomstvo a zároveň presviedčať členov federálnej komisie pre kapitálové trhy (FOMC), aby jej ho pomohli implementovať.
5. Dolár začal padať už pred zasadnutím. „Prečo by potrebovali nejakú dohodu? Dolár sa pohybuje neutrálne voči hlavným menám od minulej jari a polovica z poklesu v tomto roku sa udiala pred údajnou dohodou,“ dodáva Harris.
V skratke, s Harrisom z BAML tieto konšpiračné teórie nepohli.
„Existuje oveľa jednoduchšie vysvetlenie. Centrálne banky sú miernejšie vo svojej politike, pretože čelia negatívnym udalostiam vo svete: pomalší globálny rast a rizikovosť na svetových kapitálových trhoch,“ vysvetľuje.
Výsledkom je teda individuálny záujem ECB stimulovať poskytovanie úverov, japonská centrálna banka (BoJ) tlačí úrokové sadzby do negatívnych čísel, a Fed je oveľa opatrnejší vo zvyšovaní sadzieb,“ pokračuje Harris.
Súvisiace: Bankový úradník odhaľuje najväčšie mýty o banke
Niektorí by ešte mohli spomenúť, že existuje nesúlad medzi tým, čo hovorí Yellen a tým, čo hovoria členovia FOMC.
Ale Harris má aj tu vysvetlenie:
1. Yellenová sa neustále prikláňa k miernejšej monetárnej politike.
2. Väčšina z členov FOMC majúcich kontroverzné vyhlásenia nemá na výsledné kroky vplyv.
Na záver ale Harris dodáva, že stretnutie v Šanghaji nebolo úplne irelevantné.
„Niet pochýb, že bolo mnoho pochmúrnych rozhovorov, ktoré môžu posilniť obavy z medzinárodnej situácie. Avšak nie každý kto o tom počul s tým musí hneď aj súhlasiť,“ dodáva.
Preložil: Marián Bednárčik
Zdroj: FinancialSense, ZeroHedge
Facebook komentár