Napriek tomu, že Európa je uprostred najhoršej finančnej krízy od vzniku Európskej únie, je stále domovom pre najprosperujúcejšie mesta sveta.
Nová správa od OSN, Program ľudských osídlení (U.N. – Habitat) zaradila svetové mesta podľa unikátneho merania prosperity a 19 z top 25 bolo v Európe. V deviatich z nich používajú euro.
Viedeň obsadila prvú priečku, a to nielen v nepriaznivých podmienkach krízy eura, ale aj cez zotavovanie z brutálnej povojnovej éry, kedy bola “plná utečencov a ľudí zúfalo sa snažiacich zarobiť si na živobytie.“
Tak prečo správa tvrdí, že európske mestá sú tak prosperujúce napriek svietiacim denným správam o protestoch nad strohosťou, nezamestnanosťou a nerovnosti príjmov?
Pozrime sa na to, ako rebríček funguje.
Index prosperity miest (CPI) berie do úvahy päť faktorov: produktivita, kvalita života, rozvoj infraštruktúry, spravodlivosť a sociálne začlenenie a udržateľnosť životného prostredia.
Európa je jedným z najviac šetrným miest k životnému prostrediu na planéte. Veľká časť z kontinentu investuje obrovskú časť svojho kapitálu do infraštruktúry; jej cesty, vlaky a verejná doprava sú jedny z najlepších na svete. A mnoho európskych spoločností ponúka oveľa širšie programy sociálnej starostlivosti ako zvyšok sveta, ktoré ovplyvňuje merania ako “spravodlivosť a sociálne začlenenie” a “kvalita života.”
Keď sa pozriete na jednotlivé faktory v detaile, prináša to väčší zmysel prečo Európa dominuje rebríčku CPI. Ale správa ide ďalej ako rebríček – predpokladá, že mestá budú neoddeliteľnou súčasťou v boji s hospodárskym zrútením:
S primeranou podporou z vyšších vládnych úrovní, mesto sa javí ako flexibilná, operatívna a kreatívna platforma pre rozvoj spolupráce agend a stratégií pre miestne reakcie na globálnu krízu.
Tu je rebríček:
- Viedeň
- New York
- Toronto
- Londýn
- Štokholm
- Helsinki
- Dublin
- Oslo
- Paríž
- Tokyo
- Melbourne
- Auckland
- Amsterdam
- Zürich
- Kodaň
- Brusel
- Barcelona
- Milano
- Varšava
- Lisabon
- Budapešť
- Atény
- Praha
- Soul
- Moskva
Preložil: Matej Beňo
Zdroj: Unhabitat
Facebook komentár