Na Blízkom východe sa nachádza najväčší technologický fond sveta, ale v regióne ešte neinvestoval ani jeden cent.
Zhruba 60% kapitálu v $ 100 miliardovom fonde Vision pochádza zo Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov. Po celom svete podporil niekoľko spoločností, ale žiadnu ktorá by sa nachádzala na Strednom východe a v severnej Afrike.
Odborníci tvrdia, že je to preto, že v regióne chýba včasné financovanie, ktoré je potrebným na rast nových podnikov, na takú veľkosť, ktorá by vedela prilákať aj veľkých investorov. Jednorožcami ($1 miliardovým startupom) z oblasti Perzského zálivu sa stali len dva startupy: aplikácia taxi služieb – Careem a platforma elektronického obchodu Souq, ktorú Amazon začiatkom tohto roka odkúpil.
Súvisiace: SoftBank vyhľadáva sľubné startupy po celom svete
Walid Mansour, ktorý je hlavným investičný analytikom v spoločnosti Middle East Venture Partners (MEVP) tvrdí, že začínajúce podniky (startupy) sú v regióne príliš malé na to, aby vedeli prilákať veľké peniaze. Investor o veľkosti fondu Vision Fund od spoločnosti SoftBank chce s najväčšou pravdepodobnosťou podporovať spoločnosti, v hodnote viac ako jednej miliardy dolárov.
Fond Vision v jednej investícií zvykne investovať minimálne 100 miliónov dolárov. Odmietol vyjadriť svoje pripomienky k určitým odvetviam alebo regiónom, ale uviedol, že jeho “stratégiou sú dlhodobé investície do rozsiahlych príležitostí rastu, v rámci celosvetového technologického sektora”.
Získanie takýchto objemov si vyžaduje prosperujúce prostredie pre startupy a tento región má práve v tomto problém.
“Kojenecký“ priemysel
Podľa správy, ktorú v júni uverejnila asociácia MENA Private Equity Association: “Investície rizikového kapitálu na Blízkom východe v roku 2016 dosiahli úroveň len 400 miliónov dolárov.
Pre porovnanie uvádzame výsledky z USA a Európy, kde bolo investovaných 58,6 miliárd dolárov a 16 miliárd dolárov.
Philip Dowset, ktorý je partnerom v advokátskej kancelárii Morgan Lewis & Bockius v správe poznamenal: “Región Stredného východu a severnej Afriky (MENA) čelí náročnej úlohe,” … “odvetvie rizikového kapitálu je tu stále v plienkach.”
Ďalšie výzvy zahŕňajú zákony a regulácie týkajúcu sa technologického priemyslu, ako aj otázky vlastníctva. Niektoré krajiny v Perzskom zálive bránia zahraničným investorom vlastniť 100% spoločnosti.
Zriadenie spoločnosti v krajinách Perzského zálivu môže byť drahšie ako v USA a Európe, z dôvodu nákladov na registráciu obchodných a vízových poplatkov pre zamestnancov. Dowset dodal, že správy o regionálnych konfliktoch tiež nevytvárajú vhodné investičné prostredie.
Napriek tomu niektorí investori uvádzajú, že v arabských startupoch sú peniaze. Spoločnosť MEVP počas minulého mesiaca spustila najväčší súkromný technologický fond v regióne, pričom získala 250 miliónov dolárov.
Mansour v rozhovore poznamenal, že región má talenty, ropné bohatstvo a trhy na vybudovanie dynamickej scény pre startupy.
Peniaze sú potreba
Čo chýba, je odvetvie rizikového kapitálu, ktoré môže poskytnúť hotovosť, najmä vzhľadom na neochotu medzi regionálnymi bankami ohľadom realizácie investícií. Odhaduje, že toto odvetvie ročne potrebuje 5 až 7 miliárd dolárov.
Mansour ďalej poznamenal: “Neznamená to, že v arabskom svete nemáme podnikateľov … v podstate ide o veľmi rozsiahlu ekonomiku podnikateľov,” … “Ide o profesionálne tímy, ktoré vytvárajú finančné prostriedky a nasadzujú tieto fondy v portfóliu 15-20 spoločností a vytvoria z nich ekosystém, čo prinesie úspechy, znalosti a synergie.”
Spoločnosť MEVP už prostredníctvom predošlých fondov investovala do 40 spoločností. Zahŕňalo to podiel v spoločnosti Anghami, známej aj ako odpoveď na Spotify na Blízkom východe. Anghami má v regióne viac ako 50 miliónov používateľov.
Súvisiace: Saudská Arábia chce byť najlepším dovolenkovým cieľom na pláži
Firma tiež investovala do spoločností, ako je The Luxury Closet, ktorá je regionálnym ekvivalentom k The RealReal – americkému internetovému obchodu, špecializovanému na oblasť luxusného tovaru.
Mansour uviedol: “Podnikatelia sa inšpirujú skúsenosťami v zahraničí, ale uvedomujú si, že kopírovanie nefunguje,” … “Miestne spoločnosti, ktoré sú dobre financované, napredujú, čím aj vyhrajú.”
MEVP investovala aj do ďalšej spoločnosti, ktorý vlastní arabskú aplikácia so zameraním na recepty potravín, nazvaná Shahiya. Táto stávka sa vyplatila a spoločnosť MEVP tvrdí, že získala šesťnásobok svojej investície, keďže bola o dva roky neskôr predaná za 13,5 milióna dolárov, japonskej spoločnosti Cookpad.
Mansour nakoniec poznamenal: “Pred piatimi, šiestimi rokmi by ľudia povedali, že nikto v tomto sektore nezarába … Dokázali sme však, že to funguje, môžeme zarobiť peniaze ako aj budovať veľké podniky.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár