Keď populárny a renomovaný taliansky finančný magazín Panorama Economy umiestnil 20-ročného vysokoškolského študenta – Matteo Achilli – na svoju titulnú stranu v marci roku 2012 s titulkom „Taliansky Zuckerberg,“ stal sa mediálnou senzáciou.

Čoskoro všetky hlavné talianske médiá chceli písať o chalanovi, ktorý spustil profesionálnu sieťovú webovú stránku nazvanú Egomnia. Ich záujem, spolu so záujmom národných politikov a podnikateľov vyjadril nádej, že by sa tento mladý podnikateľ mohol stať talianskou verziou amerického špičkového technologického výkonného riaditeľa, a mohol by si potriasť ruky s Markom Zuckerbergom.

Aj médiá v zahraničí sa chytili tejto správy, vrátane BBC, ktorá zaradila Achilliho do svojho nového dokumentu „Ďalší miliardári.“
Achilli, ktorého webová stránka nebude dostupná na medzinárodnom trhu do októbra, už má dramatický životopisný film s naplánovanou premiérou v talianskej televízii nasledujúci rok a uzavrel už dohody s Microsoftom a Googlom.

To všetko bolo na beta verziu Egomnia – jej názov je odvodený z ega, „ja“, a omnia, „všetko“ – stránka, ktorá usporadúva online životopisy užívateľov, tak isto ako to robí LinkedIn. Tiež im priraďuje známku a priamo ich spája s potenciálnymi zamestnávateľmi. Tieto spoločnosti môžu vyhľadať konkrétny druh zamestnanca a nájsť zoradený zoznam kandidátov.
Tento ošiaľ mohol byť nafúknutý a predčasný, ale Achilli je teraz v pozícii aby to využil.

Achilli nám rozpráva cez video rozhovor z jeho kancelárie vo Formelle, ktoré sa nachádza na sever od Ríma, že keď sa Egomnia túto jeseň spustí medzinárodne, bude mať také dobré rozhranie ako hlavné stránky ako Facebook a LinkedIn. Vysvetľuje, že aj keď zatiaľ nemôže odhaliť konkrétne detaily jeho obchodných jednaní s Googlom a Microsoftom, obe firmy investovali do nadchádzajúceho marketingu spoločnosti a Microsoft taktiež bude poskytovať služby zvyšujúce kapacitu pre Egomniu.

Zamestnanec Microsoftu, Anders Nilsson, hovorí pre BBC, že Achilli je typ podnikateľa, ktorý firma hľadá a Microsoft chce urýchliť rast Egomnie kým je ten pravý čas.

Achilli tiež hovorí, že je v kontakte s dobre známymi, mocnými investormi rizikového kapitálu z Veľkej Británie a USA, ale viac prezradiť nemôže.

Hovorí, že jeho stránka má v súčasnosti viac ako 700 spoločností, vrátane medzinárodných ako Vodafone a Generali, a 330 000 zaregistrovaných užívateľov hľadajúcich prácu. Minulý rok mala príjem 500 000 eur (ekvivalent sumy 700 000 USD). Čísla sú pozoruhodné, no nič ešte nenasvedčuje tomu, že Egomnia je ďalšou veľkou vecou v medzinárodnom technologickom svete.

Ak by Achilli bol iba ďalším 22-ročným Američanom so startup-om v oblasti sociálnych sietí, len zopár ľudí by si ho všimlo. Ale keďže býva v krajine s nezamestnanosťou na úrovni 12,6% – dvakrát viac ako v USA – kde cez 40% ľudí vo veku 24 až 35 rokov si nevie nájsť prácu, fakt že je charizmatickým mladým mužom s platformou vyhľadávajúcou zamestnanie z neho urobilo symbol rastu zaostávajúcej talianskej technologickej oblasti

A Achilli si to uvedomuje, aspoň do určitej miery.

Hovorí nám, že keď navštívil Silicon Valley minulé leto, cítil sa normálne namiesto ako celebrita, odkedy bol každý mladý a pracoval na vlastnom startupe. „Nebol som šťastný,“ hovorí a pritom sa usmieva. „V Spojených Štátoch má každý svoj startup. Ak máte jeden v Taliansku, ste špeciálny.“

Achilli dostal prvý krát nápad na Egomniu počas jeho posledného roka na strednej škole, keď podával prihlášky na vysoké školy a pozeral sa na ich hodnotenia. Zaujímalo ho, ako by to vyzeralo, keby táto metóda, pomocou procesu podobnému systému zoraďovania stránok na Google, bola aplikovaná na uchádzačov o prácu založená na tom, ako pôsobivé sú ich životopisy. Spoločnosti by si mohli vyhľadať typ zamestnanca, ktorý hľadajú a vybrať ho zo zoradeného zoznamu a zamestnanci by mohli robiť to isté so zamestnávateľmi.

Hovorí, že napísal algoritmus a potom hľadal web developera. Nebol schopný dovoliť si plnohodnotný tím profesionálnych kóderov, ale našiel mladého kódera menom Giuseppe Iacobucci, ktorý to bol ochotný spraviť za 10 000 eur.

Achillov otec, ktorý je partnerom v malej telekomunikačnej firme mu pomohol zaplatiť tohto developera, čo bolo jedinou investíciou, ktorú Egomnia pred tým získala.

V marci roku 2012, po roku mal Iacobucci konečne hotovú prvú verziu fungujúcej stránky. Achillovi, ktorý vtedy navštevoval prestížnu Bocconi University v Miláne, sa nedarilo nájsť spoločnosť, ktorá by sa pridala k projektu 19-ročného študenta, tak skúšal šťastie priamym oslovovaním študentov na univerzite Bocconi.

Antonio Aloisi, „spojka“ pre študentov pri kontaktovaní školskej rady – ktorú tvoria silní hráči ako napríklad bývalý taliansky premiér Mario Monti a výkonný riaditeľ spoločnosti Pirelli Marco Tronchetti Provera – bol projektom ohromený a napísal o Achilliovej stránke na taliansky blog Linkiesta. Príspevok sa šíril z veľkej časti preto, že príbeh mladého ambiciózneho podnikateľa, ktorý chce pomôcť svojim rovesníkom nájsť si prácu, bol veľmi príťažlivý počas ťažkej recesie.

Egomnia padla, pretože jeden server nepostačoval na zvládnutie návalu pri registrácii tisícov ľudí hľadajúcich prácu, hovorí Achilli. Za pár mesiacov sa dostal na titulnú stranu magazínu Panorama a dostal prezývku „taliansky Zuckerberg.“

Achilli tiež ťažil z politickej podpory. Nedávno mu bola udelená zlatá medaila prezidenta Talianskej Republiky za jeho službu talianskej ekonomike a provincia Miláno používa Egomniu ako portál zamestnanosti.

Odkedy sa prvý krát dostal do pozornosti médií, Achilli sa zameriava na rast svojho tímu (momentálne má 20 zamestnancov) a plánuje ako expandovať mimo Talianska, čo je už takmer pripravený urobiť. Do októbra Egomnia otvorí kancelárie v Sao Paule v Brazílii a bude expandovať do Európy a vybraných trhov v Ázii a Spojených Štátov.

Achilli hovorí, že blížiaca sa verzia Egomnie bude mať prvotriedny vzhľad a má pocit, že sa bude môcť postaviť americkým stránkam ako LinkedIn. Plánuje zarábať peniaze na reklame a spoločnostiam bude účtovať poplatky za ponuky práce nad stanovený limit.

Achilliho čaká ešte dlhá cesta kým sa stotožní s prezývkou, ktorá mu priniesla v Taliansku takú veľkú pozornosť, ale teraz, s podporou dvoch najmocnejších technologických firiem na svete a potenciálnymi veľkými investormi, bude mať čoskoro šancu urobiť si meno.

Preložil: Marián Bednarčík

Zdroj: YahooFinance

Facebook komentár