Headsety virtuálne reality (VR) od spoločnosti Meta sa výrazne, ale možno nevyhnutne, zlacňujú, najmä preto, že zákazníci ich jednoducho nekupujú v takých objemoch, akých spoločnosť očakávala.
Spoločnosť na konci tohto týždňa oznámila, že znižuje ceny nového modelu Meta Quest Pro z 1 499,99 dolárov na 999,99 dolárov, zatiaľ čo Meta Quest 2 znižuje zo 499,99 dolárov na 429,99 dolárov. V prípade Meta Quest Pro, ktorý bol pri svojom uvedení na trh propagovaný ako produkt určený pre podniky, sa jedná o pokles približne až 33 % a zároveň sa jedná o pozoruhodný pokles oproti predchádzajúcim optimistickým očakávaniam, s ktorými bol uvedený na trh v spojení s podporou spoločností Microsoft a Accenture.
Klesajúci záujem spotrebiteľov nie je špecifickým problémom skupiny Meta, keďže podľa prieskumu spoločnosti NDP, trh zariadení pre oblasť virtuálnej reality spolu s celým herným priemyslom v roku 2022 dosiahol medziročný pokles tržieb o 2 % na 1,1 miliardy dolárov.
Spoločnosť však má problém udržať záujem o produkt aj u nových majiteľov headsetov. (Podľa informácií stránky The Verge z 28. februára viceprezident spoločnosti Meta pre oblasť virtuálnej reality – Mark Rabkin nedávno oznámil túto správu zamestnancom).
Podľa The Verge uviedol: “Bohužiaľ, novšie výsledky ukazujú, že ľudia, ktorí si ich v rámci posledných Vianoc kúpili z druhej ruky, nepreukázali rozširujúci sa záujem tak, ako u tých, ktorí si ich kúpili ako prví.”
Súvisiace: Všetko, čo potrebujete vedieť o ChatGPT
Riaditeľ výskumu v spoločnosti IDC – Ramon Llamas poznamenal: “Trh so zariadeniami z druhej ruky umožňuje spotrebiteľom nakupovať za nižšiu cenu, a ak počítame s prízrakom inflácie, spotrebitelia sú inteligentní a nájdu spôsob, ako získať to, čo chcú, za nižšiu cenu“.
Dodal: “Je to súčasť makropohybu, najmä preto, že si myslím, že je príliš skoro na to, aby som povedal, že “čistia“ zásoby v rámci modelu Questu 2, keďže Quest 3 sa objaví až koncom roka.”
Vysoké stávky skupiny Meta pre VR
Spoločnosť Meta do svojho úsilia v rámci virtuálnej reality investovala naozaj veľa. Divízia Reality Labs, ktorá zodpovedá za operácie metaverzu len za posledný rok prišla o miliardy – podľa poslednej správy o príjmoch spoločnosti Meta v roku 2022 v rámci divízie Reality Labs stratila neuveriteľných 13,7 miliardy dolárov, čo je viac ako zhruba 10,2 miliardy dolárov, ktoré stratila v rámci tejto divízie v roku 2021.
Odhliadnuc od strát, ktoré spoločnosť Meta vynaložila na VR, má podľa Llamasa “veľmi pevnú pozíciu na trhu VR zariadení”, keďže v priebehu minulého roka sa jej podiel na trhu VR zvýšil zo 45 % na 82 %. Tento trh je však stále na začiatku, a ak si chcú udržať vedúce postavenie, v súčasnosti je podľa neho potrebné, aby mali väčšie objemy predaných súprav.
Llamas nakoniec poznamenal: “Ak som Mark Zuckerberg a chcem, aby ľudia vstúpili do rodiny Meta, najjednoduchším spôsobom, ako to dosiahnuť, bude zníženie cien,” …. “Čím viac ľudí vstúpi na palubu, tým lepšie.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: CNN, Yahoo
Facebook komentár