Titulky za posledné týždňe prišli opäť s tým ako trhy teraz ukazujú veľké príležitosti pre investorov na nakupovanie. V posledných dvoch rokov trhy vypredávali v máji a júni zo strachu z recesie a potom sa naspäť upokojili, keď sa recesia neukázala.

Tohto roku sú však základné fundamenty v mnohých ohľadoch značne iné.

V prvom rade je tu masívne množstvo dlhu, ktoré nás priviedlo do problému. Stačí sa pozrieť na LTRO program, ktorý bol minulý rok uvedený s príliš veľkými fanfárami. Pomohol na pár mesiacov, ale keď banky vyčerpali záruky, za ktoré dostali lacné pôžičky z LTRO, podpora skončila a výnosy začali opäť rásť.

Aktuálne EÚ čaká na nemecký ústavný súd, aby rozhodol o ústanovsti ESM, ktorého rozhodnutie sa očakáva v septembri. Kladné rozhodnutie posilní ESM, aby mohlo vykonávať daľšie operácie na trhu, ale problémom je zlyhanie ESFS a LTRO programu. Rovnako ako tieto programy ESM napriek najlepším snahám Brusselu skončí pravdepodobne rovnako.

Po druhé, ekonomický rast vo svete spomalil na plazivú úroveň, v Európe je momentálne recesia, Čína znateľne spomaľuje , a rast v USA sa odhaduje, že spomalí na 1,5 %.

Rast vo výške 1,5 % znamená, že nebude vytvorený dostatok pracovných miest, aby absorboval nových ľudí, ktorí vstupujú na trh. Existujú ľudia, ktorí majú problém si nájsť vhodné zamestnanie, nakoniec zoberú prácu v oblastiach, kde zarobia menej, preto budú mať mať menej disponibilného príjmu a budú žiť skromnejší život.

Po tretie, USA nečelili fiškálnemu vrcholu na konci tohto roku. Vypršanie daňových úľav, automatická implementácia škrtov vo výdavkoch a  kulminujúca kríza ohľadom navyšovania dlhového stropu vedie k ekonomickej neistote. To tlačí podnikateľov, aby odkladali rozhodnutia ohľadom investovania kapitálu a nenajímali zatiaľ dodatočných pracovníkov. Rozhodnutie spomaliť najímanie pracovníkov malo vplyv na spotrebu, čo sa odrazilo na raste maloobchodných tržieb, ktorý sa prepadol do záporných čísel.

Množstvo dlhu, ktoré nás uvrhlo do problémov má stále menej a menej efektu pre trh. Ani by sa nikto nedivil, kebyže sme dosiahli stav japonskej ekonomiky,  kde dodatočný dlh nemá žiaden vplyv na ekonomický rast, ba v skutočnosti mu škodí.

Na to, aby v druhej polovici roka mohol nastať rast, museli by sme vidieť prečistenie trhu, ktoré by nebolo podobné tomu, čo vidíme teraz. Za posledné dva roky globálna ekonomika bola dosť silná, aby absorbovala šoky. V každom prípade globálna ekonomika sa zotavila stále s menšou a menšou silou.

Ako riešenie bolo prezentované zadlžovanie sa, ktoré problémy vôbec nevyriešilo, ale vytvorilo ich ešte viac, z ktorých už neexistuje žiadna exit stratégia.

Keď sa obzrieme späť na vzchopenie sa v poslednom roku, nezačalo kvôli silnejšiemu ekonomickému rastu, ale kvôli oznámeniu LTRO programu a FEDu, ktoré implementovali masívny swap program, aby tak vybailoutovali európske banky.

Keď nabudúce niekto povie, že tento rok bude rovnaký ako predchádzajúce, kedy sa na trhoch v priebehu mája a júna vypredávalo, no koncom roka sa trhy zotavili, spýtajte sa ho na tri body spomenuté vyššie a ako by sme mohli v svetle týchto skutočností naštartovať ekonomický rast. Posledný rok S&P 500 a NASDAQ skončili po 11 mesiacoch obchodovania na tej istej pozícii obchodovania, tz. že zmazali zisk za celý rok v poslednom mesiaci. Neskôr opäť po 11 mesiacoch volatility na trhoch možno budú veci zas rovnaké – vrátia sa k predošlým hodnotám ako v poslednom mesiaci, čo nie je veľmi potešujúce.

Preložil: Roman Frnčo

Zdroj: Thoughts from a Contrarian Investor

Facebook komentár