Mám pre vás jednu banálnu otázku:

Ktoré aktívum sa od roku 2000 zhodnotilo viac než akékoľvek iné?
Odpoveď: Orná pôda. O 1200%.

Na celom svete sa ceny potravín prudko zvyšujú a koniec tohto trendu je v nedohľadne. Spojené národy deklarujú, že ročná potravinová inflácia sa v súčasnosti pohybuje na úrovni 30% a rýchlo erodujúca hodnota doláru spôsobuje, že ceny potravín sa v kontraste so slabnúcou menou zdajú byť ešte vyššie. Keďže dolár (v dôsledku splašeného tlačenia peňazí vo Federálnych Rezervách) klesá na hodnote, zdá sa, že náklady na dovoz potravín z iných krajín sa v najbližších dvoch rokoch zdvojnásobia – a asi aj každé dva roky potom.

Pravdepodobne to je dôvod, prečo sa investori na celom svete hrnú do poľnohospodárstva ako nového rastového priemyslu. Tak ako sa zvyšujú celosvetové ceny potravín, tak investori vlievajú svoje úspory do ornej pôdy v USA a niektorých častiach Európy, Latinskej Amerike aj Afrike. Fond kontrolovaný Georgeom Sorosom (miliardárom a manažérom hedžových fondov) vlastní 23,4% juhoamerického farmárskeho podniku Adecoagro.

Komodity sú pre dlhodobé obchody stále najlepšími hráčmi a aj legendárny investičný guru Jim Rogers priznal, že pre seba nakupuje ornú pôdu.

Ľudia totiž budú jesť stále. Matka Príroda aj nedávno ukázala svetu svoj hnev v takých rozmeroch, že farmári v súčasnosti nemôžu dostať pôžičky na umelé hnojivá bez toho, aby založili svoju pôdu ako kolaterál. Takže stačí trochu viac zrážok alebo trochu viac sucha a pôda, ktorá bola v rodine po celé generácie, môže byť kvôli osudovej náhode navždy stratená. Dodávky potravín budú preto aj naďalej pod tlakom. Toto ma vedie k záveru, že poľnohospodárstvo sa v nasledujúcich 20 – 30 rokoch stane jedným z najväčších priemyslov.

Dopyt po potravinách akceleruje, sme svedkami radikálnych klimatických zmien, problém predstavujú zásoby fosílnej vody a neúspech geneticky upravených plodín – to všetko sú dôvody, ktoré redukujú potravinové výnosy na celom svete. Ceres Partners, ktorí investujú do ornej pôdy, však vyprodukovali od ich založenia v roku 2008 udivujúci 16%-ný ročný zisk. A to všetko počas ekonomickej recesie, keď väčšina podnikov vykazuje samé straty.

Ceres Partners majú investičné príležitosti pre mliekarenský priemysel, bio-zeleninu, dobytok chovaný na mäso a ryžové plantáže. Ceres uvádzajú, že väčšina juhoamerických štátov exportujúcich komodity má v súčasnosti priaznivé podmienky, predovšetkým tie so silnými fundamentmi ako jednoduchý prístup k externým zdrojom financovania a schopnosť benefitovať z najnižších globálnych úrokových mier. Priame zahraničné investície v danom regióne vzrástli počas roku 2010 o takmer 20% v porovnaní s rovnakým obdobím predošlého roku.

Miestna ekonomika vzrástla v roku 2010 o 6% a podľa poslednej správy ECLAC porastie Južná Amerika v roku 2011 o 5,1%. Čo sa týka jednotlivých štátov, tak najväčší rast tento rok zaznamená Argentína (8,3%), Peru (7,1%), Uruguaj (6,8%), Ekvádor (6,4%), Chile (6,3%), Paraguaj (5,7%), Kolumbia (5,3%), Venezuela (4,5%) a Brazília (4%).

Pre svoje pôdne a klimatické podmienky, nadbytok prírodných zdrojov, dobrú infraštruktúru a unikátnu možnosť získavať hektáre produktívnej ornej pôdy je Južná Amerika celosvetovo považovaná za top miesto na nákup, nájom a riadenie poľnohospodárskych majetkov s cieľom zvýšiť svoje zisky. Región vykazuje 59% svetového exportu olejových semien, 11%-ný podiel na vývoze zrna a 37%-ný podiel na exporte mäsa, pričom Argentína, Brazília, Chile a Uruguaj sa nachádzajú v prvej desiatke svetových exportérov potravín.

Keďže tento článok je o komoditách, ktoré sa oplatí vlastniť, bol by som nedbanlivý, ak by som nespomenul zlato a striebro. Nejaké zlato aj striebro už vlastním a ak sa ich ceny korigujú smerom nadol, dúfam, že budem dosť múdry, aby som nakúpil ešte viac. Medzinárodný menový fond plánuje svoje zlato predať a ak to urobí, cena zlata pôjde nadol, čo môže byť na dlhý čas posledná príležitosť na jeho nákup. Aj keď som v tomto článku venoval veľký priestor ornej pôde, stále budem podporovať mojich čitateľov, aby nakupovali akékoľvek fyzické mince a tiež ETFká ako GLD, PHYS, IAU, UGL, SLV, PSLV, AGQ alebo ťažobné spoločnosti – aj napriek tomu, že za fyzikámi a ETFkami zaostávajú (pretože verím, že investori sú predsa len ľudia a radšej vlastnia kovy, ktoré môžu chytiť do rúk, než obrovské bohatstvo ukryté pod zemou).

Jeden môj  čitateľ sa ma opýtal, či sa má obávať korekcií cien komodít. Povedal som mu, že práve vtedy je ten správny čas začať nakupovať. Korekcie tu nie sú na to, aby sme sa ich obávali, ale skôr aby sme ich očakávali a uvítali.

Zdroj: Investing Advice

Facebook komentár