Centrálna banka Egypta počas včerajšieho dňa nechala voľne plával egyptskú libru, v snahe stabilizovať svoju ekonomiky, ktorá je obmedzovaná nedostatkom amerických dolárov.
Mena bola pôvodne devalvovaná o 32,3% na zhruba 13 libier za dolár, čo je razantne nadol oproti predchádzajúcemu zaveseniu na úrovni 8,8 libier za dolár, kde bola na tejto úrovni od marca. Od tej doby prepadla ďalej a aktuálne je v strate okolo 50%.
Zároveň centrálna banka taktiež prudko zvýšila sadzby o 300 bázických bodov, v snahe obmedziť infláciu, čo by pravdepodobne malo obmedziť slabší výmenný kurz.
Devalvácia libry bola jednou z kľúčových požiadaviek zo strany Medzinárodného menového fondu, na základe čoho mohol Egypt v priebehu troch rokov získať úveru vo výške 12 miliárd amerických dolárov. MMF ešte len oficiálne schvaľuje pôžičku, ktorá je vnímanou ako zásadná pomoc, ktorá má stabilizovať ekonomiku krajiny.
Pokiaľ ide o význam devalvácie meny pre Egypt, Jason Tuve, ktorý je ekonómov pre Stredný východ v Capital Economics napísal, že “v krátkodobom horizonte, oslabenie egyptskej libry bude nevyhnutne zahŕňať niektoré krátkodobé problémy. Inflácia, ktorá je už tak vysokou, (predstavuje prichádza po ďalšej devalvácií vykonanej v marci) pravdepodobne aj tak porastie.”
Napriek týmto krátkodobým problémom, devalvácia by v dlhodobom horizonte mala pomôcť krajine a pravdepodobne je vítanou známkou pre zahraničných investorov.
Súvisiace: Tieto krajiny strácajú milióny turistov kvôli útokom
Analytik Jason Tuve to vysvetlil aj podrobnejšie:
“Tým, že centrálna banka sa snaží o plávajúce obchodovanie egyptskej libry, nakoniec to bude môcť plne rozobrať forexové obmedzenia, čo znižuje narušenie k jej aktivite. Slabšia mena by taktiež mala byť podporou k vonkajšej konkurencieschopnosti a podporovať zahraničných investorov v návrate späť do krajiny. To všetko by pomohlo k príťažlivosti pre Egypt, z pohľadov externej polohy a tak aj pevnejším základom, ak sa budú môcť opierať o ďalšie ekonomické reformy, čo by v konečnom dôsledku malo podporovať silnejší hospodársky rast.”
Egyptské akciové trhy bezprostredne po oznámení vzrástli, pričom hlavný akciový index krajiny – EGX30 stúpol až okolo 8%. Akcie však vrátil časť skorších ziskov a uzavreli v zisku až o 3,4%.
Egyptská ekonomika už od roku 2011 čelí problémom, keďže práve vtedy bol prezident Husní Mubarak zosadený.
Súčasný prezident, Abdel Fattah al-Sisi, načrtol “ambiciózny plán rozvoja poľnohospodárstva, bývania, vzdelávania a chudobných oblastí” a vo svojej volebnej kampani prisľúbil, že obyvatelia Egypta počas dvoch rokov budú čeliť zlepšeniu ich životnej úrovne. Avšak ekonomické problémy krajiny v posledných niekoľkých rokoch zosilnili, uprostred prepadajúceho sa odvetvia cestovného ruchu a nižším cenám ropy.
Návštevnosť turistov do Egypta po revolúcií s označením “Arabská jar” dramaticky poklesla a znovu bola zasiahnutou po minuloročnom unesení ruského lietadla na egyptskom Sinajskom polostrove, krátko po vzlete z letoviska Sharm el-Sheikh. Pre Egypt sa jednalo o problematické udalosti, vzhľadom k tomu, že jej odvetvie cestovného ruchu je hlavným zdrojom vládnych príjmov.
Výsledný nedostatok “tvrdej” meny bol akútne vnímaným v krajine, ktorá silne závisí od dovozu.
Najpozoruhodnejšie je, že došlo k nedostatok cukru a v stredu CNN ohlásila, že vláda vo svojich nájazdoch zhabala zhruba 9000 ton tejto komodity.
Okrem toho, nižšie ceny ropy už nepriamo rovnako zasiahli ekonomiku. Keďže hospodársky rast je zasahovaný aj v iných krajinách Perzského zálivu, kde firmy vykonávajú prepúšťanie zamestnancov, z ktorých mnohí sú zahraniční pracovníci, vrátane pracujúcich Egypťanov v zahraničí. A to je pre Egypt taktiež problémom, keďže je jedným z najviac exponovaných krajín, na ktoré má vplyv spomalenie zálivu a je závislým na finančných podporách zo strany občanov pracujúcich v zahraničí.
Súvisiace: Prepad cien ropy v Saudskej Arábii spôsobuje rozsiahle prepúšťanie
Podľa skorších údajov citovaných od Capital Economics: “Celkové prevody peňazí do Egypta už v máji čelili medziročnému poklesu zhruba o 15%, čo jednoznačne zasiahlo spotrebu domácností.
V každom prípade, aj keď došlo k devalvácii meny, v dlhodobom horizonte to bude pravdepodobne pozitívny vývoj, avšak okamžite to nenapraví všetko a stále existujú krátkodobé prekážky.
Konkrétne prudký nárast inflácie by mohol byť akútnym, keďže je vidieť ťažkú závislosť na dovoze. Tím BMI Research predpovedá, že inflácia spotrebiteľských cien by do konca roka 2016 mala dosiahnuť 30%, z 14,1% v septembri. (Aj keď, ako bolo uvedené vyššie, zvýšenie úrokových sadzieb centrálnej banky by mohlo tento účinok utlmiť).
Tím analytikov v analýze od BMI poznamenal: Okrem toho aj “s nižšou hodnotou meny, Egypt je pre mnohé podniky stále ďaleko od konkurencieschopnosti, najmä k tomu aby investovali, najmä v porovnaní s Marokom a východnou Európou,” … “Nový investičný zákon by podľa očakávaní mal byť predstavený v roku 2017, čo povedie k zlepšeniu situácie, ale došlo k absencie okolo prehľadnosti ohľadom toho, čo to bude naozaj znamenať.”
Nakoniec poznamenali: “Okrem toho, vysoká inflácia a sociálna nestabilita sú tiež hlavnými rizikami, ktoré prevažujú nad pozitívnymi účinkami novej hodnoty kurzu,” … ” Naozaj, slabšia mena je určite pozitívnou a v dlhodobom horizonte je pre hospodárstvo nevyhnutným krokom, ale nebude žiadny všeliekom pre všetky ekonomické problémy Egypta.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Capital Economics, WSJ
Facebook komentár