Preco-ceny-a-inflacia-rastie-tak-rychlo

Ceny v ekonomike, alebo inflácia Británie medziročne rastie o 9,1 %, čo je najvyššie tempo za posledných 40 rokov.

Centrálna banka Británie varovala, že inflácia môže v priebehu mesiacov dosiahnuť hodnotu až 11 %, keďže ceny palív, energií a potravín vyvíjajú tlak na rozpočty domácností.

Prečo inflácia tak razantne rastie?

Inflácia predstavuje nárast cien jednotlivých produktov v priebehu času. Napríklad, ak bochník chleba v jednom roku stojí 1 libru a nasledujúci rok 1,09 libry, následne sa jedná o ročnú mieru inflácie vo výške 9 %.

  • Účty za energie sú v súčasnosti jedným z najväčších prispievateľov k inflácii, keďže ceny ropy a zemného plynu zostávajú na zvýšených úrovniach, čiastočne v dôsledku vojny na Ukrajine. Po zvýšení stropu cien energií v Británií za mesiac apríl, priemerné ceny zemného plynu a elektriny medziročne vyskočili o 53,5 % a 95,5%.
  • Rastú aj ceny pohonných hmôt, pričom priemerné ceny benzínu v júni 2022 dosiahli 186,59 p/l oproti 160,31 p na začiatku mája a 130,5 p v roku predtým. Júnová cena je najvyššia v histórii.
  • Ceny potravín taktiež prudko rastú, keďže vojna na Ukrajine zasahuje celosvetovú produkciu obilia.
    Guvernér Centrálnej banky Británie povedal, že rastúce celosvetové ceny potravín sú “veľkým problémom”.
  • Rastú aj náklady na suroviny, domáce potreby, nábytok, reštaurácie a hotely.
  • Sadzba DPH (daň zaplatená pri nákupe tovarov a služieb) sa niektorým podnikateľom zvýšila. Vláda počas pandémie znížila DPH pre pohostinské a turistické služby, ale 1. apríla sa vrátila k štandardnej 20-percentnej sadzbe.
  • V Anglicku a Walese sa zvýšili aj sadzby dane z leteckej dopravy a spotrebnej dane z vozidiel, ako aj náklady na poštovné a poplatky za vodu.
  • Vyššie úrokové sadzby tiež niektorým majiteľom bytov predražujú splátky hypotéky.
  • Celková miera inflácie je priemerná a rast cien v rôznych oblastiach rastie rôznym tempom. Jeden z vedúcich predstaviteľov potravinárskeho sektora varoval, že ceny potravín by tento rok mohli vzrásť až o 15 %.

Čo sa deje s platmi zamestnancov?

Priemerný rast miezd nedrží krok s infláciou.

Čísla z ONS ukazujú, že mzdy bez odmien medzi februárom a aprílom vzrástli o 4,2 %. Keď však vezmete do úvahy infláciu, bežná mzda v skutočnosti medziročne klesla o 2,2 %.

Niektoré časti ekonomiky, ktoré v dôsledku Brexitu a pandémie čelia nedostatku zamestnancov, zvýšili platy zamestnancov. Najmenej zarábajúci ľudia 1. apríla zaznamenali nárast národného životného minima o 6,6 % na 9,50 libier za hodinu.

Od tohto dátumu však každý, kto zarába viac ako 9 880 libier ročne (12 570 libier od júla) , musel v dôsledku nového odvodu na zdravotnú a sociálnu starostlivosť zaplatiť o 1,25 % viac, na príspevkoch do národného poistenia.

Kto zisťuje mieru inflácie v Británií?

Inflácia predstavuje mieru jednotlivých produktov, s akou rozsah cien rastie (klesá) počas daného časového obdobia.

V Británií tento údaj zisťuje Úrad pre národnú štatistiku (ONS), ktorý zaznamenáva ceny stoviek každodenných predmetov, známych ako „košík s tovarmi“ .

Neustále sa aktualizuje. V roku 2022 boli pridané položky ako fazuľa a športové podprsenky, čo odrážalo rastúci záujem o rastlinnú stravu a cvičenie.

ONS každý mesiac zverejňuje svoje údaje o inflácii, ktoré ukazujú, o koľko ceny týchto produktov vzrástli v porovnaní s rovnakým dátumom minulého roka. Toto je známe ako index spotrebiteľských cien (CPI).

Inflácia sa za 12 mesiacov do mája sa zvýšila o 9,1 %, z 9 % v apríli.

Centrálna banka Británie varovala, že inflácia v ich krajine by mohla do jesene 2022 dosiahnuť hodnotu 11 %, najmä v dôsledku rastúcich celosvetových cien energií.

Čo možno urobiť na boj proti inflácii?

Tradičnou reakciou Centrálnych bánk na rastúcu infláciu je zvyšovanie úrokových sadzieb. To môže byť prínosom pre sporiteľov, ale znamená to, že niektorým ľuďom s hypotékami sa ich mesačné splátky navyšujú.

Ako vysoko by mohli rasť úrokové sadzby?

Myšlienka je taká, že keď je požičiavanie drahšie, ľudia budú mať menej peňazí na míňanie. Na základe toho budú kupovať menej vecí a ceny prestanú tak rýchlo rásť.

Ale keď je inflácia spôsobená vonkajšími silami, ako sú rastúce celosvetové ceny energií, potom existuje limit, ako efektívne môže byť zvyšovanie úrokových sadzieb jednotlivých ekonomík pri obmedzovaní inflácie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: BBC, TheGuardian

Facebook komentár