Ako píše Patrick J. McGinnis v knihe „Podnikateľ na 10%: Žite svoj prvotný sen bez toho, aby ste museli dať výpoveď vo svojej stálej práci,”: nestanete sa podnikateľom kvôli tomu, že chcete byť bohatý alebo známy. Budete ním, lebo si Vás to samo vyberie. Je jedno, kedy sa rozhodnete ním stať, budete jednoducho cítiť v kostiach, že si za tým musíte ísť.
Je ťažké odolať tomuto vnútornému pocitu, hlavne ak si predstavíte lietajúcu skrinku, ktorá vás bude podľa neho viesť. Avšak risk milujúci kapitalista a zároveň investor so súkromným majetkom McGinnis navrhuje začínať opatrne – podľa neho ho lepšie stať sa podnikateľom na„10%”.
Podľa McGinnisa, podnikateľ na 10% investuje len 10% svojho času a zdrojov do nového podnikania, pričom sa nemusí vzdať svojho zamestnania na plný úväzok. Ako hovorí, takto získa to najlepšie z oboch strán, čo je určite lepšie, ako strácať celý svoj čas a peniaze na niečo neisté. Je za podnikanie, ale neodporúča sa doňho hrnúť plnou parou.
Prečo radí takýto prístup? Sčasti je to kvôli faktu, že je nemožné vopred určiť, či bude váš podnikateľský sen fungovať. Ak nie ste pripravený na neúspech, môže vás prebudiť krutá realita. Ak sa rozhodnete pre podnikanie, musíte si uvedomiť, že úspech a peniaze sú síce skvelé, ale nemôžu byť vašim jediným pohonom”, píše.
Tu je McGinnisových 5 argumentov, prečo nenechať prácu kvôli podnikaniu na plný úväzok.
Súvisiace: 11 chýb, ktoré Vám stoja v ceste za prvým miliónom
Mizerný životný štýl
Ak opustíte spoločnosť, aby ste sa stali svojim vlastným šéfom, prinesie to so sebou aj pár nežiadúcich zmien. „Musíte si prehodnotiť svoje finančné ciele, životný štýl, vaše chápanie úspechu, proste všetko. Popritom vás k tomu budú trápiť aj vnútorné pochybnosti,” píše McGinnis.
Zároveň môžete pracovať oveľa viac hodín, ako bežných „od deviatej do piatej”, a to len s malým ziskom. „Iste, máte „slobodu”, ale aj dlhé hodiny, náročných klientov a stres z neúspechu, čo sa môže odraziť na nižšom zárobku,” píše McGinnis.
Môžete zruinovať vaše financie
McGinnis sa odvoláva na štúdium webovej stránky Compass, ktorá zostavuje automatické manažérske reporty pre malé a stredné online podniky. Zistila, že 73% začínajúcich podnikateľov zarába 50,000$ ročne alebo ešte menej.
„Tieto cifry sú prekvapivo nízke vzhľadom na to, koľko zodpovednosti je na pleciach podnikateľov,” píše McGinnis. Okrem toho, že nie ste dobre finančne ohodnotený za svoju prácu, sú tu aj vysoké nároky investorov, očakávajúcich, že začínajúci podnikatelia vložia do podnikania všetko a zarobia peniaze, keďže sa zvýšila hodnota ich akcií v spoločnosti,” píše.
Meníte svoj status a vnímanie okolia
„Zmeny vo vašej kariére ovplyvnia to, ako vás vnímajú vaši priatelia, spoločnosť, dokonca aj vy sami,” píše McGinnis. “A práve to vám môže v hlave narobiť riadny zmätok.”
Ak pracujete pre už založenú spoločnosť, stretávate sa s dennou rutinou, je tam už vytvorený istý systém. No možno budete musieť naňho zabudnúť a začať tak svoj vlastný biznis, vraví McGinnis. Tiež sa budete musieť naučiť prehltnúť svoju hrdosť, aby ste si vydláždili cestu svojho podnikania, pričom by vás nemalo prekvapiť vyskytnutie akýchkoľvek komplikácií.
Súvisiace: Prečo je strata zamestnania to najlepšie čo sa Vám mohlo stať?
(Zatiaľ) nemáte ten správny nápad
Podľa McGinnisa potrebujete mať solídny nápad alebo produkt, ako aj plán na jeho zrealizovanie ešte pre tým, ako začnete podnikať, keďže je to o tom, aký si okolo seba vybudujete tím a akých investorov zaujmete, a samozrejme o tom, čo sa chystáte predávať. Či už ide o vylepšenie už známeho nápadu alebo inovatívneho produktu, nemusí to byť perfektné, no musí to byť sľubné. „Váš nápad musí byť opodstatnením pre všetky risky, náklady, stres a komplikácie, ktorým budete čeliť, až kým budete môcť posúdiť, či to bude fungovať,” píše McGinni.
Neúspech vie napáliť
Podnikatelia sú častejšie neúspešní, ako úspešní.
McGinnis sa odvoláva na štúdiu profesora Obchodnej fakulty Harvardskej univerzity Shikhara Ghosha, ktorý skúmal viac ako dve tisíc začínajúcich podnikateľov a zistil, že asi 75% z nich nevrátilo investorom sľúbený výnos a 30% až 40% vrátilo len malý alebo dokonca žiadny kapitál.
„Jeho výskumy hovoria o tvrdej realite podnikania: neúspech, či sa vám to páči alebo nie, je neodmysliteľnou súčasťou budovania nových spoločností,” píše McGinnis.
Preložila: Nikola Geletkova
( AK by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: LifeHack
Facebook komentár