Aukčný dom Christie’s nedávno predal 600 rokov starý obraz „Salvator Mundi“ („Spasiteľ sveta“), ktorého autorom je svetoznámy Leonardo da Vinci. Umelecké dielo sa vydražilo za pozoruhodných $450 miliónov. Jedná sa o najdrahší obraz predaný v aukcii.
Obraz zobrazuje Krista v modrom a karmínovom rúchu. V ruke drží kryštálovú guľu. Aukčná spoločnosť Christie’s ho po prvýkrát vydražila v roku 1958. Vtedy sa predal za 60 dolárov. Skeptici totiž zavrhli portrét s tvrdením, že ide iba o podarenú kópiu skutočného diela starého majstra. Rekordná cena, za ktorú sa obraz predal na aukcii 15. novembra, však vyvracia všetky námietky kritikov. Tí majú pochybnosti o pôvode obrazu dodnes.
Maľba bola údajne zhotovená na objednávku francúzskeho kráľa Ľudovíta XII. a neskôr sa dostala do zbierky anglického kráľa Karola I.. Následne sa v priebehu 18. storočia stratila. Znovu bola objavená až v 20. storočí. Do vyvrcholenia aukcie ju vlastnil ruský podnikateľ Dmitrij Rybolovlev, ktorý na predaji zarobil $400 miliónov. Zvyšných $50 miliónov si pripísala na účet spoločnosť Christie’s. Identita kupca nebola zverejnená.
Súvisiace: Najcennejším zberateľským artiklom bohatých je víno
Prestížne maľby majú v poslednom období tendenciu dražiť sa za rekordne vysoké sumy. Pred obrazom „Salvator Mundi“ boli držiteľmi rekordu na najdrahšiu vydraženú maľbu niektoré z položiek, ktoré ponúkol aukčný dom Christie’s v roku 2015. Prvým z nich bol obraz „Les femmes d’Alger“, ktorý namaľoval Pablo Picasso v roku 1955 a predal sa za $179,4 milióna. Druhým je „Ležiaci akt“ z roku 1917, ktorého autorom je Amadeo Modigliani. Tento obraz sa vydražil za $170,4 milióna.
Predchádzajúcimi držiteľmi rekordu za najdrahší obraz predaný v aukcii sú nasledujúce diela:
- Dielo „Tri štúdie Luciana Freuda“ je triptychom Francisa Bacona z roku 1969, ktorý sa predal v roku 2013 na aukcii Christie’s za $142,4 milióna.
- Obraz „Výkrik“ je dielom Edvarda Muncha z roku 1893. Maľba bola ukradnutá z nórskeho múzea, no onedlho bola znovu nájdená. Predala sa v roku 2012 na aukcii spoločnosti Sotheby’s za $119,2 milióna.
- Maľba „Bez názvu“ z roku 1982, na ktorej Jean-Michel Basquiat znázornil ľudskú lebku, sa na začiatku tohto roka predala za $110,5 milióna.
Trh s umením má v súčasnosti hodnotu $60 miliárd a naďalej prekvitá.
Marion Maneker, ktorý je vydavateľom magazínu Art Market Monitor, tvrdí, že spoločné predaje aukčných domov Sotheby’s a Christie’s dosiahli v prvej polovici roku 2017 hodnotu $3,8 miliardy. Ak sa im bude rovnako dariť aj naďalej, môžu prekonať predaje z celého minulého roku, ktoré súhrnne predstavovali $5,3 miliardy.
Treba však poznamenať, že astronomické ceny, za ktoré sa predávajú najslávnejšie obrazy najväčších maliarov, nie sú na svetových aukciách bežným úkazom.
Maneker vraví: „Budeme čoskoro svedkami ďalšieho predaja za $450 miliónov? Pravdepodobne nie. Objavia sa ďalšie umelecké diela v hodnote $100 miliónov? Je to možné, ale nemyslím si, že sa tak stane bezprostredne po predaji Leonardovho diela.“
Maneker vysvetľuje, že za každým výhercom aukcie stojí aspoň pol tucta obchodníkov s umením, ktorí si nemohli dovoliť ponúknuť výhernú sumu. Vraví: „Pre aukčný dom je najvýhodnejšie, ak sa určité dielo predá za vysokú cenu a viacerí účastníci aukcie ostanú nespokojní. Práve z nich sa stávajú budúci zákazníci.“
Jadrom trhu s luxusným umením sú diela, ktoré sa predávajú za $1 či $2 milióny. Vo veľkej väčšine ich kupujú investori, ktorí očakávajú, že pri ďalšom predaji obrazu budú schopní zarobiť dvojnásobok či trojnásobok jeho pôvodnej ceny. Tieto hodnoty stúpajú na úroveň $5 až $10 miliónov najmä na jar a na jeseň, keď aukčné domy organizujú dražby tých najprestížnejších diel. To bolo prípadom aj da Vinciho obrazu.
Súvisiace: Prečo sa investori zaujímajú o umenie z ulice?
Manekar dodáva: „Ľudia, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť za obraz $100 miliónov sa v súčasnosti omnoho viac zaujímajú o niečo lacnejšie diela. Zameriavajú sa predovšetkým na maľby v hodnote medzi $1 miliónom a $5 miliónmi, ktorých cena sa výrazne zvýšila oproti stavu z minulosti.“
Aukcie spoločnosti Sotheby’s a Christie’s, ktoré sú ohlásené v New Yorku, ponúknu viacero takýchto obrazov. Maneker tvrdí, že ďalšie podobné položky sa objavia aj v Londýne, keď tu tieto aukčné domy otvoria v marci svoju sezónu.
Neočakávajte však, že sa v ponuke objaví ďalší da Vinci. Všetky jeho ostatné obrazy sú vystavené v múzeách a nie sú na predaj.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, TheEconomist
Facebook komentár