- Bývalý konateľ Facebooku a Googlu poznemenal, že Amazon je „tichým vrahom“, ktorý má potenciál jedného dňa ohroziť Facebook.
- Riaditeľ Airobotics Richard Wooldridge v jednom rozhovore uviedol, že internetový gigant v predaji vyniká v hľadaní medzier na trhu.
- Amazon už má obrovský vplyv na život spotrebiteľov, zároveň obchádza otázky súkromia, ktoré trápia ostatné giganty.
- Wooldridge predpovedá, že ak sa dostane do oblasti sociálnych sietí, môže ohrozovať dokonca aj dominanciu Facebooku.
O Amazone sa klebetí, že sa dáva na robotiku.
Internetový predajný gigant potichu vyvíja spotrebné roboty, ktoré môžu spotrebiteľom pomôcť okolo domu, s potenciálnym dátumom predstavenia v roku 2019. S touto informáciou prišla agentúra Bloomberg.
Podľa jedného z bývalých vedúcich predstaviteľov v spoločnosti Facebook aj Google, táto novinka je len známkou toho, ako je Amazon „tichým vrahom“- a že predajca by mohol jedného dňa prehnať aj Facebook.
Richard Wooldridge je sezónnym technickým riaditeľom, pracujúcim ako COO v dvoch najvyššie cenených hardwarových laboratóriách sveta: záhadnej budove 8 vo Facebooku a známej ATAP od spoločnosti Google.
Súvisiace: Amazon má potenciál vytvorenia prosperujúcej investičnej činnosti
Nedávno sa pridal k Izraelskému startupu (začínajúcemu podniku) s dronmi s umelou inteligenciou – Airobotics ako jeho nový prevádzkový riaditeľ a v jednom rozhovore s Business Insider vysvetlil, prečo je neuveriteľne zaujatý Amazonom.
Amazon je „tichým zabijakom“
Wooldridge poznamenal: „Kedykoľvek som robil nové inovácie či už v spoločnosti Facebooku alebo firme Google, vyzeralo to podľa mňa, na dieru v trhu a nejakú Achilovu pätu, ktorú sa pokúšame opraviť (…) je tu nejaký prieskum trhu, ktorý by hovoril, čo je potrebné, alebo (…) sa pokúšame objaviť trh, o ktorom ešte zákazníci vôbec nerozmýšľali.“
Toto, ako hovorí, je to, v čom Amazon vyniká. „Pred piatimi rokmi sa ľudia smiali na Alexe,“ na Amazonom vytvoreným reproduktorom s umelou inteligenciou, ktorý je dnes najrozšírenejším na svojom trhu.
„Ja si myslím, že ľudia ich postavenie podceňujú (…) Amazon je ten tichý vrah, ktorý neustále vytvára riešenia.“
Ďalej poznamenal, že keď je reč o robotických projektoch, úspech alebo neúspech bude závisieť na tom, ako veľmi ovplyvní životy ľudí a ako samostatne bude vedieť fungovať.
Wooldridge uviedol: „Ak je potrebný priveľký zásah človeka (spotrebiteľa), je to len práca navyše.“ Avšak klebety poukazujú na úspech širšej stratégie Amazonu.
Amazon hral vždy inú hru ako väčšina ostatných technologických gigantov. Vždy sa až nezvyčajne málo zaoberal vytváraním zisku. Ako sme nedávno napísali článok, Apple mal oveľa vyššie zisky za iba 3 mesiace (48 miliárd dollárov) ako Amazon za celú svoju životnosť (9,6 miliardy dolárov).
Wooldridge povedal: „Ak sa pozriete na to, odkiaľ sa Amazon vyvinul (…) majú viac ciest do domácností ľudí ako ktokoľvek iný v súčasnosti (…) ľudia z nejakého dôvodu veria značke Amazon, pretože im doručujú balíky, kupujú potraviny,“ … „Majú prístup k správaniu človeka len na základe ich spôsobu nakupovania, kupovania produktov, ich používania, používania ich platformy, ako aj ich trhu.“
Amazon nie je bez škandálov: bol mnohokrát kritizovaný za pracovné podmienky, ktoré poskytujú. Len nedávno prišli média s informáciou, že ich zamestnanci močili do fliaš, lebo sa báli trestov, ak si urobia prestávku. Ale spoločnosti sa podarilo vyhnúť akýmkoľvek škandálom s narušením súkromia alebo bezpečnosti, ktorým v posledných mesiacoch čelil Facebook – čím získavajú dobrú pozíciu, aby prenikli ešte viac do životom spotrebiteľov.
Súvisiace: Amazon je vraj pripravený prevziať duopol Googlu a Facebooku v reklame
Už sú tu známky toho, že toto je oblasť záujmu Amazonu: Amazon Echo ti ponúka možnosť zavolať iným používateľom Echa, a Amazon Echo Show vybavený displejom povoľuje robiť aj video hovory.
Wooldridge ešte uviedol: „Ak dostanú celý ich Prime k veľkému podielu ľudí, ich sieť má aspekty sociálnej site, myslím si, že Facebook bude mať problém, pretože mojim názorom je, že sa z nich stane jediná obchodná zastávka.“ … „A nie je tu ani problém so súkromím.“
Neskôr dodal: „Myslím si, že ak sa raz stanú sociálnou sieťou, potom (…) majú už vytvorené uzavreté riešenia. Apple sa nikdy naozaj nechcel uberať tým smerom a (…) Google Plus sa na tú cestu nejako ani nedokáže dostať. Ale ak majú platformu, kde môžu komunikovať a vedia zdielať zmysluplné príbehy s kolegami a priateľmi, dá sa na tom istom mieste aj nakúpiť, majú platformu Alexa, ktorý môžeš využívať, platformu na videá, a ešte je tam aj tá dôvera, vynieslo by ich to na úplne iný level.“
Preložila: Andrea Andresz
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Bloomberg, WSJ
Facebook komentár