Preco_akcie_americkych_firiem_ocele_prudko_poklesli

Tarify poskytli už rok trvajúcu šancu americkému oceliarskemu priemyslu – ale nie ich akcionárom.

Hoci americký sektor ocele v krajine ťažili zo zníženej hospodárskej súťaže, ich akcie v priebehu roka klesli, pretože administratíva Donalda Trump prvýkrát signalizovala, že ďalšie udelenie taríf je na ceste.

Akcie spoločnosti US Steel od ich vrcholu v marci roka 2018 klesli o 70%. Najväčší producent ocele v krajine – Nucor v rovnakom období poklesol o 25%.

Nižšie smerovanie akcií bude pravdepodobne pokračovať. Analytici v tomto mesiaci znižovali svoje cenové ciele a odporúčania týkajúce sa akciových spoločností z oblasti ocele a to ešte predtým, ako Trumpova administratíva oznámila, že zruší colné sadzby na dovoz ocele z Kanady a Mexika, ktoré predstavujú dva hlavné zdroje pre dovážanú oceľ.

Aj napriek tarifám sa ceny amerických spoločností zrútili aj z iných dôvodov.

Súvisiace: Náklady na Trumpovu vojnu $1,4 miliardy (mesačne)

Len krátkodobý zisk

Tarify poskytli priemyslu niekoľko pozitív, ako napríklad pokles dovozu za nízke ceny a zvýšenie ziskov.

Zákazníci z ocele sa obávali o to, v akom objeme tarify poškodia ich ponuku a tak začali v roku 2018 nakupovať.

Avšak vlaňajší veľký nárast cien ocele sa ukázal ako krátkodobý. Problémy s dodávkami sa v skutočnosti nikdy neuskutočnili. Zákazníci začali pracovať na svojich zásobách, ktoré mali rozsiahli vplyv na celkové nákupy.

Spomalenie v sektore automobilov, energetiky a stavebníctva tiež poškodilo dopyt.

Zaplavenie oceľou

Nárast cien na začiatku minulého roka podnietil výrobcov ocele k zvýšeniu produkcie. Továrne na produkciu ocele po opätovnom otvorení viedli k navýšeniu počtu pracovných miest tohto priemyslu približne o 9 000 pracovných miest. Továrne taktiež zrealizovali zvýšenie svojej produkcie.

Podľa amerického Inštitútu pre priemysel železa a ocele, produkcia z domácich oceliarní v prvom štvrťroku tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa navýšila o 1 milión ton (predtým ako vstúpili do platnosti tarify).

Avšak ich produkcia bola naozaj rozsiahla. Zvýšená produkcia ďaleko predstihla pokles dovozu ocele, ktorý v prvom štvrťroku klesol len o pol milióna ton.

Ceny kotúčov z oceľových plechov (cenovo výhodnejšieho produktu používaného v automobiloch a spotrebičoch) poklesli o 25%, pretože v júli minulého roka dosiahli vrchol na úrovni 925 dolárov za tonu.

Andreas Bokkenheuser, ktorý je analytikom banky UBS v poznámke pre klientov uviedol: “V posledných šiestich mesiacoch pozorujeme, že ponuka prevyšovala dopyt,” …. “Toto vysvetľuje zodpovedajúcu 25% korekciu ceny.”

Investovanie do sektora ocele

Avšak domáce kapacity čelia rozširovaniu. Americkí výrobcovia ocele oznámili, že od zverejnenia taríf plánujú vynaložiť miliardy dolárov na zvýšenie ročnej kapacity o 10 miliónov ton. Samotná spoločnosť Nucor uviedla, že v nasledujúcich rokoch vynaloží viac ako 2 miliardy dolárov pre navýšenie kapacity o viac ako 2,6 milióna ton.

Tarify povzbudili americké oceliarske spoločnosti, aby zvýšili investície nad rámec klasického zvyšovania kapacity. Výrobcovia ocele tvrdia, že je potrebné, aby investície boli konkurencieschopnými aj do budúcnosti.

Napríklad US Steel tento mesiac oznámila, že 1,2 miliardy dolárov investuje do nového druhu oceliarne, ktorá premieňa roztavenú oceľ priamo na tenké plechy ocele vo valcoch. Táto technológia by eliminovala krok, ktorý výrobcovia ocele používali už viac ako jedno storočie keď nalievali oceľ do hrubých dosiek, než sa novoformované dosky ochladili a potom sa tieto dosky znovu zohrievali čím sa vykonávala lisovanie ocele do tenkých kotúčov. Závod US Steel by bol prvý v krajine a jedným z mála na svete.

Generálny riaditeľ David Burritt poznamenal: “Teraz sme sa otočili stratégiu od obrany smerom k útoku.”

Ale stále nie je jasné, ako bude vyzerať budúcnosť americkej ocele s pokračujúcimi tarifami alebo iných obmedzení na lacnú zahraničnú ocele, najmä z Číny.

Kevin Dempsey, vedúci viceprezident verejnej politiky pre AISI, poznamenal: “Nachádzame sa medzi výrobcami s najnižšou cenou. Sme naozaj vo veľkej miere konkurencieschopní. Avšak je tu obrovská nadmerná kapacita ocele z Číny, násobky amerických kapacít a tento sektor je v USA silne dotovaný vládou.” To viedlo k veľmi narušenému globálnemu trhu s oceľou, “ … “Ak by sme zrušili všetky tarify, myslím, že by sme videli ďalšiu záplavu vo forme dovozu.”

Chýbajúci odkup akcií

Philip Gibbs, analytik spoločnosti KeyBanc Capital Markets poznamenal: “Aj keď sa spoločnosti zvyčajne chvália za to, že zarábajú vyššie zisky vo svojom hlavnom biznise, dodatočná kapacita a investície nie sú to, čo chcú investori, keď spoločnosti investujú ich finančné prostriedky.“

Súvisiace: Prečo USA nikdy nevyhrajú obchodnú vojnu s Čínou?

Z dôvodu týchto investícií sa oceliarske spoločnosti spočiatku nepodieľali na odkupe akcií, ktoré nasledovali po znížení dane z príjmov právnických osôb v roku 2018, čo viedlo k navýšeniu cien amerických akcií. Väčšina spoločností, ako napríklad US Steel a Nucor, oznámila len skromné odkupy, ktoré boli obmedzené plánmi okolo kapitálových výdavkov.

Gibbs ďalej poznamenal: “Očakávali, že spoločnosti sa budú vracať finančné prostriedky akcionárom,” … “Spoločnosti to nevykonali – rozhodli sa, že investujú miliardy do nových aktív, nových kapacít a viacročné investičné programy. V dôsledku toho boli akcie spoločnosti potrestané.”

Výhľad pre amerických oceliarov vyzerá oveľa ťažšie, než keď boli tarify prvýkrát uložené. Analytik Cowen Steel Tyler Kenyon v nedávnom oznámení pre klientov poznamenal, že spoločnosti budú pravdepodobne zápasiť z dôvodu slabšieho dopytu, vyššej domácej kapacite a menej protekcionistickým obchodným politikám. To bude pravdepodobne zvyšovať tlak na domácich výrobcov ocele pre zvyšok tohto roka ako aj do roku 2020.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár